Славчо Попоски со најнова најава – температурите одат до околу 20°C

Под влијание на невообичаено топла воздушна маса која продира од јужните географски широчини, во текот на новата недела ќе имаме стабилно, суво и сончево време, повремено со мала локална облачност, ќе дува и слаб ветер од променлив правец додека температурите на воздухот ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината.

Максималните дневни температури на воздухот во текот на новата недела ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени, во централните и во југоисточните предели температурите на воздухот се очекува да се искачат до околу 20 степени.

Опаѓање на истите се очекува веќе од петок кон крајот на денот и навечер а сето ова ќе биде проследено и со северен ветер како и со локални слаби врнежи од дожд и од снег.

Инаку како што веќе кажавме, целиот eвропски континент се наоѓа под оваа стабилна, сува и невообичаено топла воздушна маса, во северната половина од истиот се очекуваат температури повисоки од нормалните дури и за 15 степени.

Подготви: Славчо Попоски

Сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус еден до еден степен, а дневната температура од шест до 14 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура до нула, а дневната температура ќе достигне до 13 степени.

Следува период на претежно сончево и потопло време со пораст на дневната температура

Од Верскиот календар

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 4 февруари. Денеска е Преподобен Исидор Пелусиот.Уште од раните векови во Црквата се утврдиле два облика на монашки живот: првиот е општожителството, или заедничкото манастирско живеење, а вториот е пустиножителството, или осамувањето и живеењето во постојана тишина на умот за да може да се наслушне таинствениот разговор на Бога со човекот. Еден од големите пустиножители бил свети Исидор, кого Црквата го слави денес. Живеел во петтиот век. Роден е во Египет во семејство на богати родители и стекнал добро образование. Но, уште млад го оставил светот, стапил во еден манастир, а подоцна се повлекол на пусто место близу градот Пелусија, Долен Египет. Набргу се расчул гласот за неговите подвизи и околу него се собрале други монаси. Живеел во постојано молитвено тихување се до смртта во 435 година

КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР Денеска е  Св. Донат и неколку маченици. Свети Донат бил измачуван во Африка во 304 година, за време на прогонствата на Диоклецијан. Тој дошол во Африка за да ги крсти верниците кои биле подготвени за Светото крштевање. Римските војници го уапсиле свети Донат и верниците и им ги отсекле главите. Подоцна моштите на свети Донат биле пренесени во италијанскиот град Конкорд

Славчо Попоски – следува РАНА ПРОЛЕТ, суша и невообичаено високи температури

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ќе условува стабилно, суво и сончево време повремено со мала локална облачност.

Ветерот кој го имавме изминатите неколку денови полека ќе ја намалува својата брзина и ќе стивне во следните денови.

Мкаималните дневни температури на воздухот ќе бидат во тенденција на ГОЛЕМ пораст и следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени, наутро пак до недела ќе биде студено со минимални температури кој на повеќе места ќе се спуштат под нулата додека истите пораст ќе имаат во текот на следната недела.

Очекуваните температури ќе бидат над просекот за овој дел од годината.

Освен кај нас, антициклонот ќе ја зафати цела Европа и ќе условува стабилно, суво и невообичаено топло време со дали над просечни температури на воздухот, истите во делови од Европа ќе бидат дури за околу 15 степени повисоки од нормалните што е премногу.

Подготви: Славчо Попоски

Популарно