Денеска дожд, но утре ни доаѓа ...

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен дожд. Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од четири до 11 степени, а дневната температура од 14 до 21 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со услови за повремен дожд. Попладне ќе има почести сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од осум до 18 степени.

Во среда од крајот на денот и преку ноќта преку земјата ќе помине студен бран проследен со повремен дожд и засилен северен ветер. Во четврток се уште ќе дува засилен северен ветер, а дневната температура позначително ќе опадне. Од петок дневните температури ќе се во постепен пораст.

Вонредна временска прогноза

До крајот на денов и во текот на ноќта ќе се задржи претежно облачно и свежо време со слаби локални врнежи од дожд кој во теког на ноќта локално ќе бидат со умерен интензитет и тоа претежно во западните и во северните предели од државава. На високите планини ќе има услови за провејување на снег, информира метеорологот Славчо Попоски.

Потоа во текот на утрешниот ден (вторник) претежно претпладнето ќе има услови за сосема слаби и локални врнежи од дожд а времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, ќе дува и слаб до умерен ветер претежно од северен и од североисточен правец.

Поради продор на уште постуден воздух во четврток и во петок на повеќе места ќе дува засилен, повремено СИЛЕН ветер од северен правец кој локално ќе достигнува брзина до околу 80 км/час па затоа поради ваквата ситуација на граѓаните ги предупредуваме каде и како се движат и да внимаваат каде ги ставаат своите возила, односно истите да не бидат во близина на дрвја во случај на силен ветер.

Исто така во текот на ноќта среда кон четврток претежно во северните и во североисточните предели од државава ќе има локални послаби врнежи од дожд додека на планините ќе има услови за провејување на снег.

Максималните температури утре (вторник) ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени додека во среда ќе бележат мал пораст и истите ќе се искачуваат од 16 до 23 степени, меѓутоа доцна попладнето и вечерта нагло и значително ќе опаднат па така во четврток наутро ќе се спуштаат во интервалот од -3 до 6 степени додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот само од 9 до 18 степени во најтоплите предели од државава.

ФОТО: Пелистер прекриен во бело

Врвот на Баба планина, Пелистер утрово под снежна покривка. Оваа фотографија пристигна утрово.

Како и што најавуваа метеоролозите, од денеска ќе имаме значајно опаѓање на температурите, а на повисоките места можни се и врнежи од снег.

Фото: Јонче Мурат Илиевски

Времето денеска ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, на места пообилни, особено претпладне и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветeр од југоисточен правец.

Минималната температура ќе се движи од 5 до 10, а максималната од 12 до 18 степени.

И во Скопје, времето ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд.

Во вторник во попладневните часови облачноста насекаде ќе се намали, а во среда и четврток ќе дува умерен до засилен северен ветер. Повторно затоплување се очекува од петок.

Популарно