Села - дебарчанецот кој рашири бизнис со пици во САД и Ирска

Зад Слајс, иновативната стартап компанија која стана вистински профитабилен бизнис во САД е Илир Села, роден во Дебар, но израснат и образован во САД.

Во 2009 година започнал да ја следи својата деловна идеја истовремено во Њујорк и во Дебар: онлајн платформа за нарачување пица при што им овозможува на купувачите да најдат и да нарачаат од малите, локални, независни пицерии, услуга што придонесе за растот на пазарот и конкурентноста на овие пицерии.

Денес Слајс има пет канцеларии. Покрај Њујорк и Дебар, компанијата исто така работи и во Белфаст, Охрид, а од неодамна и во Скопје, со речиси 500 вработени и со планови да се зголеми на 1.000 до 2020 година.

Повеќе од 11.000 пицерии во САД ја користат услугата на Слајс што им овозможи и придонесе за раст на нивниот бизнис од 4 до 6 пати. Ова е приказната за Слајс директно од сопственикот и основач, Илир Села.

Доаѓам од семејство на сопственици на мали пицерии и од прва рака гледав колку е тешко да се работи и да се успее во тој бизнис. Го започнав Слајс со мисија да се одржуват локалните пицерии, со што им се овозможи да учествуваат во дигиталната економија, а во исто време на потрошувачите им се олесни начинот на правење нарачки од нивните омилени места. Сепак, желбата и одлуката да влезат во светот на бизнисот и да се создаде семеен бизнис / компанија беше присутна и развиена подолго време и чекаше вистински момент да созрее и да се пронајде најпросперитетен бизнис модел, изјави Села.

Целата сторија проследете ја на Фактор.мк

ФОТО: Исмејувана девојка ослабе 63 килограми за една година

Девојка целосно си го промени начинот на живот и изгледот поттикната од желбата да го носи фустанот од соништата на својата матура. 18-годишната Австралијка која некогаш тежела 127 кг, сега има 60 кг и се обидува да инспирира и други лица да го следат нејзиниот пример, бидејќи „секој заслужува да биде среќен“.

Пред две години, Џоси Десгранд тежела 127 килограми и честопати била исмејувана поради тежината, што ѝ ја намалило самодовербата. Таа се чувствувала најлошо кога ги гледала фотографиите на слабите и среќни модели на Instagram.

Еден ден, смелата девојка одлучила да преземе екстремни чекори за воспоставување подобар животен стил и добивање на фигурата која долго време ја посакувала.

„Отидов во мојата соба и се соблеков по долна облека. Си реков: ‘Нема повеќе да бидам дебелата Џоси’. Се фотографирав од различни агли, возбудена поради моето следно патување кон послаба фигура. Ги запишав моите димензии, знаејќи дека патот пред мене е долг, но сакав да ја запишувам секоја промена, независно колку е мала“ – рекла таа.

Џоси целосно го стопирала консумирањето шеќер, го намалила консумирањето на јаглехидрати, а го зголемила консумирањето вода. Исхраната во најголема мера ѝ се состоела од зеленчуци и месо, а овошје консумирала само три парчиња неделно.

Само во првите 12 месеци од трансформацијата, Џоси намалила 63 килограми и ја постигнала својата цел да го облече фустанот од соништата за матурата.

„Никогаш повеќе во мојот живот не сакам да допрам чоколадо! Тоа е мојот избор. Да живеам здрав начин на живот е најдобрата одлука која некогаш сум ја направила. Со 60 килограми помалку се чувствувам неверојатно“ – вели 18-годишната девојка.

.Уште од почетокот на трансформацијата, мотивираната девојка започнала да објавува фотографии од прогресот на Instagram и брзо изградила мрежа од илјадници следбеници. Тоа ја мотивирало уште повеќе.

„Луѓе од целиот свет ме следеа на моето патување, па никогаш не помислив да се откажам“ – рекла таа.

ФОТО: Исмејувана девојка ослабе 63 килограми за една година

Девојка целосно си го промени начинот на живот и изгледот поттикната од желбата да го носи фустанот од соништата на својата матура. 18-годишната Австралијка која некогаш тежела 127 кг, сега има 60 кг и се обидува да инспирира и други лица да го следат нејзиниот пример, бидејќи „секој заслужува да биде среќен“.

Пред две години, Џоси Десгранд тежела 127 килограми и честопати била исмејувана поради тежината, што ѝ ја намалило самодовербата. Таа се чувствувала најлошо кога ги гледала фотографиите на слабите и среќни модели на Instagram.

Еден ден, смелата девојка одлучила да преземе екстремни чекори за воспоставување подобар животен стил и добивање на фигурата која долго време ја посакувала.

„Отидов во мојата соба и се соблеков по долна облека. Си реков: ‘Нема повеќе да бидам дебелата Џоси’. Се фотографирав од различни агли, возбудена поради моето следно патување кон послаба фигура. Ги запишав моите димензии, знаејќи дека патот пред мене е долг, но сакав да ја запишувам секоја промена, независно колку е мала“ – рекла таа.

Џоси целосно го стопирала консумирањето шеќер, го намалила консумирањето на јаглехидрати, а го зголемила консумирањето вода. Исхраната во најголема мера ѝ се состоела од зеленчуци и месо, а овошје консумирала само три парчиња неделно.

Само во првите 12 месеци од трансформацијата, Џоси намалила 63 килограми и ја постигнала својата цел да го облече фустанот од соништата за матурата.

„Никогаш повеќе во мојот живот не сакам да допрам чоколадо! Тоа е мојот избор. Да живеам здрав начин на живот е најдобрата одлука која некогаш сум ја направила. Со 60 килограми помалку се чувствувам неверојатно“ – вели 18-годишната девојка.

.Уште од почетокот на трансформацијата, мотивираната девојка започнала да објавува фотографии од прогресот на Instagram и брзо изградила мрежа од илјадници следбеници. Тоа ја мотивирало уште повеќе.

„Луѓе од целиот свет ме следеа на моето патување, па никогаш не помислив да се откажам“ – рекла таа.

Популарно