ФОТО: Мајка Тереза од Скопје, Албанија?!!!

Гонџа Бојаџију, позната како Мајка Тереза, вчера беше прогласена за светица. Веројатно најпознатата скопјанка заслужено доби титула на светец, но...

411631-majka-tereza-svetica

На Фејсбук е објавена фотографија од која се гледа дека во книгата посветена на прогласувањето на Мајка Тереза за светица, пишува дека таа е родена во Скопје, Албанија.

kniga-za-majka-tereza1-670x376

До 15 јуни во Грција задолжителен седумдневен карантин

Од 1 до 15 јуни за сите патници, кои влегуваат во Грција без тест за Ковид-19, ќе биде задолжителен седумдневен карантин. Ваква наредба добиле сите гранични премини во државата.

Грчката влада ги отвори границите од синоќа на полноќ и до 9.30 часот утринава граничните служби ги пуштале патниците слободно да влегуваат, без обврска за задолжителен карантин. Но, утринава уследило дополнително објаснување и протокол.

Официјалната туристичка сезона Грција ќе ја започне на 15 јуни, а од денеска се отворени сезонските хотели.

Првата трансплантација на срце: За успехот говори тимот од КАРИЛ

Д-р Маја Мојсова, национален координатор за трансплантација, д-р Билјана Андоновска и д-р Весна Дурнев, анестезиолози од КАРИЛ и болнички координатори за трансплантација и Адријана Георгиев, раководител на Програмата за трансплантација во Министерството за здравство, на 23 мај, во првите мугри на новиот ден, излегоа од Клиниката за државна кардиохирургија, сè уште облечени во униформи, ги извадија маските од лицето, земаа длабоко водух и се прашаа во неверување: „Што направивме?“

- Овие четири жени за прв пат во историјата на земјава донесоа срце за трансплантација, кое за волја на вистината беше од жена. Тоа женско срце денес чука во градите на пациент кој доби нова шанса за живот....

Целата приказна на Женски Магазин

Зеќири се заразил кај брат му на ифтар, интензитетот на преносливост кај Лукаревска е ослабнат

Потпретседателот Мухамед Зекири е заразен одејќи на ифтар кај својот брат. Снаата веројатно се заразила од своето семејство, не сме ги почитувале мерките доволно како луѓе, рече на прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев за позитивните на ковид-19 во раководството на СДСМ.

– Разговарав синоќа со Филипче, кај Сања Лукаревска интензитетот е целосно олабавен и преносот не е како кај Мухамед Зеќири. Она што останува како заклучок е да се почитуваат мерките – рече Заев.

Популарно