Утрово уште еден земјотрес во Скопје

Уште еден земјотрес во серијата слаби земјотреси во Скопје.

zemjotres11

Земјотрес со јачина од 1,5 степени според Рихтер е почувствуван утрово во 8.11 часот во Скопје.

Потресот воопшто не е регистриран на сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Нападната медицинска сестра на скопските од страна на пациент

На 02.04.2020 во 12:10 часот во СВР Скопје, М.М.(23) од Скопје, пријавил дека на 01.04.2020 во 23:00 часот во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ на бул.„Мајка Тереза“, додека била на своето работно место како медицинска сестра, била физички нападната.

Нападната била од Д.А.(39) од Штип, кој бил на болничко лекување. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Филипче: Институтот за физикална медицина и рехабилитација во Козле и официјално престанува со работа

После детектирани неколку позитивни случаи на коронавирус во Институтот за физикална медицина и рехабилитација во Козле, министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција рече дека истиот е затворен, и дека се чекаат резултати од 16 пациенти кои биле пациенти во последните денови.

„Во Козле Институтот за физикална медицина и рехабилитација престанува со работа, не прима пациенти, двајца од дијастогнозираните се на Инфективно, и ги очекуваме резултатите од дополнителните 16 пациенти од кои е земен материјал. Пациентите кои имаат потреба, услугата ќе ја бараат во амбулантскиот дел во болницата 8-ми септември“, рече Филипче.

Филипче: На Клиниката за инфективни болести има 54 пациенти

Имаме две починати лица од Ковид-19 вирусот, вчера во текот на денот доцна вечерта после полноќ маж на возраст од 45 години кој се лекувал на инфективното одделение во Куманово, па во болницата „8-ми септември“ каде е инцијално третиран. Имал влошување на состојбата и доцна вечерта е префрлен на Клиниката за инфективни болести во Скопје, каде ниту реанимацијата не уапсеала.Имал контакт со член на семејството кој бил во странство. И другиот пациент е од Клиниката за инфективни болести, каде се лекувал од 27.  март има 78 години исто така претходни болести за кои примал терапија, информираше министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

„На клиниката за Инфективни болести се лекуваат 54 пациенти, 4-ца пациенти се критични, а 20 имаат потреба само од кислородна маска, останатите се со лесна клиничка слика без потреба од поддршка за дишењето. Во изминатите 24 часа потврдени 44 нови случаи, направени се вкупно 392 тестирања.  Вкупниот број на потврдени случаи во нашата земја изнесува 329. Вкупниот број на тестови направени во нашата земја од почетокот на пандемијата изнесува 3518 тезтови и ги соопштуваме реазултатите од апсолутно сите.

Во Козле практично водот за рехабилитација не прима повеќе пациенти, престанува со работа, ги чекаме резултатите од 16 пациенти кои се тестирани. Нема да има работна активност, сите на кои ќе им биде потребна медицинска помош да бараат во „8-ми септември“. Разговараме и за моделот со кој може да се забрзаат резултатите и еден дел од мобилните тимови ќе биде посветен токму за земање на анализите од болницата 8. септември, а друг ќе работи преку системот на закажување, пред се за повозрасните граѓани со цел тие да не излегуваат од дома. Веќе е во функција пунктот во Чаир, а од утре се отвора пунктот во Млим Балкан. До крајот на неделава започнуваат со работа останатите пунктови во останатите градови.

Денска ги очекуваме трезултатите за двајца пациенти, за тој од Битола и жената од Лабуниште. Материјали се земени непосредно по смрттта. Веднаш кога ќе бидат готови ќе ги соопштиме на јавноста.Мобилната болница е при крај, веќе утре ќе биде во функција, а целосно до крајот на неделата, но се уште има слободен капацитет на Клиниката за инфективни болести. Во однос на прашањето кое што беше поставено вчера за пациентот кој почина на 31. година во анамнезата и документите на клиниката не стои дека докажал на тоа дека имал претходни заболувања, иако дознавме дека кај специјалистите кај коишто правел анализа укажал дека имал други проблеми“, кажа Филипче.

Популарно