Иванов: Хојт Ји побара средба, но имам други обврски

Претседателот Ѓорге Иванов нема да се сретне со заменик помошник државниот секретар на САД, Хојт Брајан Ји, кој в понеделник ќе ја посети Македонија, информираат од кабинетот на шефот на државата.

Оттаму соопштуваат дека до кабинетот на претседателот на Република Македонија е упатено барање за средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, но со оглед на претходно утврдените обврски претседателот Иванов нема можност за реализација на таква средба.

Средбите со Хојт Ји веќе ги потврдија од политичките партии и од амбасадата на САД кои најавуваат дека средбите со политичките лидери се со цел да ги ангажира околу процесот на формирање влада, билатералните односи и неопходните реформи за евроатлантските интеграции.

Коментари

Популарно