ФОТО: Таа веднаш доби критики

Во денешно  време, кога секоро секој знае да поправи физички несовршености во Фотошоп или некако поинаку, луѓето остануваат запрепастени кога ќе видат неретуширано женско тело.

32-годишната Кејти Лолас се налутила на непримерните прашања на нејзините следбеници на Инстаграм за тоа дали е бремена. Таа, имено, својот стомак не го вовлекла и не го израмнила на Фотошоп, туку позирала од профил и ја открила благо заоблената фигура.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Asking a woman if she’s pregnant isn’t nice. I know most people mean well, but it’s completely inappropriate. Pointing out what you might perceive as a ‘baby bump’ is not cool. It’s actually quite rude. Asking a couple when they want to have children should also be off limits. It’s not like they can click their fingers and make a baby appear. This topic is deeply personal and loaded for most couples and quite frankly it’s none of your business 🤷🏽‍♀️. Please don’t ask. Anyone. Ever. This is my body. It looks different depending on what I’m wearing. What angle a photo is taken. I have lumps, bumps and everything in between. FYI I’m not pregnant. This is what a perfectly healthy belly looks like. I’ll let you know in my own time when it happens for us ❤️

A post shared by Katie Lolas (@lady.lolas) on

Оваа инфлуенсерки им ги отворила очите на сите заслепени луѓе одговарајќи дека не е бремена, туку има „совршено здрав стомак“. Учителката од Австралија, која со своите 160.000 следбеници редовно споделува објави за здравствениот живот и фитнесот, неодамна објави серија фотографии на кои носи краток топ и спортски хеланки.

„Знам дека повеќето луѓе имаат добри намери, но тоа е сосема неприкладно. Истакнувањето на она што ви изгледа како труднички стомак не е кул, туку е прилично безобразно“, додала таа.

Кејти, која пати од синдром на нервозни црева, ја кажала вистината за својот испакнат стомак.

Коментари

Популарно