ФОТО: Таа веднаш доби критики

Во денешно  време, кога секоро секој знае да поправи физички несовршености во Фотошоп или некако поинаку, луѓето остануваат запрепастени кога ќе видат неретуширано женско тело.

32-годишната Кејти Лолас се налутила на непримерните прашања на нејзините следбеници на Инстаграм за тоа дали е бремена. Таа, имено, својот стомак не го вовлекла и не го израмнила на Фотошоп, туку позирала од профил и ја открила благо заоблената фигура.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Asking a woman if she’s pregnant isn’t nice. I know most people mean well, but it’s completely inappropriate. Pointing out what you might perceive as a ‘baby bump’ is not cool. It’s actually quite rude. Asking a couple when they want to have children should also be off limits. It’s not like they can click their fingers and make a baby appear. This topic is deeply personal and loaded for most couples and quite frankly it’s none of your business 🤷🏽‍♀️. Please don’t ask. Anyone. Ever. This is my body. It looks different depending on what I’m wearing. What angle a photo is taken. I have lumps, bumps and everything in between. FYI I’m not pregnant. This is what a perfectly healthy belly looks like. I’ll let you know in my own time when it happens for us ❤️

A post shared by Katie Lolas (@lady.lolas) on

Оваа инфлуенсерки им ги отворила очите на сите заслепени луѓе одговарајќи дека не е бремена, туку има „совршено здрав стомак“. Учителката од Австралија, која со своите 160.000 следбеници редовно споделува објави за здравствениот живот и фитнесот, неодамна објави серија фотографии на кои носи краток топ и спортски хеланки.

„Знам дека повеќето луѓе имаат добри намери, но тоа е сосема неприкладно. Истакнувањето на она што ви изгледа како труднички стомак не е кул, туку е прилично безобразно“, додала таа.

Кејти, која пати од синдром на нервозни црева, ја кажала вистината за својот испакнат стомак.

ФОТО: Девојче направи интересен список на желби за Дедо Мраз - погледнете го

Едно 10- годишно девојче од Лос Анџелес направи список на желби за тоа што сака Дедо Мраз да и донесе, а овој нејзин список стана хит на интернет.

Нејзиниот татко на Твитер го објави списокот на желби на неговата ќерка, за која напиша дека „луда“ штом составила ваков список

-Мојата 10- годишна ќерка не е при себе штом го состави ваков список на желби- напишал тој.

Во списокот се најдоа: Ајфон 11, нови слушалки, Мекбук, вистински зајак, облека , шминки, Пума патики, Гучи папучи, Шанел ташна, парфем, етерично масло, нови чевли, 4000 долари и што уште не.

ФОТО: Оваа вода е магична, кога ќе ја видите ќе останете без зборови

Кога го истражувате Перу и она што може да го видите во оваа далечна земја, затоа што малкумина имаат можност неколку пати да ја посетат, една од атракциите со кои може да се сретнете е „Палкеља Пукамајо“ позната како Црвена река.

Оваа необична река се наоѓа во областа Куско и може да се види само во сезоната на дождови кога порој на вода го мие речното корито. Бидејќи областа е полна со железен оксид, водата се појавува во црвена или розова боја, во зависност од делот на потокот и количината на железо во водата.

Текот на оваа „сезонска“ река е долг околу пет километри, кога се меша со останатите реки и ја губи својата необична и карактеристична боја.

Ако некој сака да го посети Перу во периодот во кој може да ја види Црвената река, тој треба да биде подготвен за лизгави патишта, поројни дождови, но и на фактот дека многу други знаменитости нема да бидат достапни за туристите поради временските услови.

Погледнете зошто децата родени во ноември се посебни

Децата родени во ноември се покрупни од нивните врсници, подобри спортисти се и живеат подолго, најчесто го прославуваат стотиот роденден, покажуваат некои научни истражувања.

Одвоивме шест причини зошто децата родени во ноември се посебни.

Покрупни бебиња

Децата родени во ова време од годината имаат тенденција да бидат со поголема родилна тежина и големина низ детството, за разлика од оние родени на лето. Истражување од Харвард покажува дека децата родени во постудените месеци се подолги при раѓање, потешки и повисоки до седумгодишна возраст.

Добри спортисти

Истражување за спортски способности на училишни деца откри дека оние родени во ноември се меѓу најспортски настроените, децата родени во овој месец често се 10 до 15 проценти подобри од нивните врсници на спортските тестирања.

Порано си легнуваат

Истражување покажа дека децата родени на пролет и во лето генерално одат подоцна во кревет за разлика од децата родени на есен и во зима. Науката вели дека децата родени во ноември не се ноќни птици како нивните врсници родени на пролет.

Има шанси да бидат леваци, особено момчињата

Според истражување направено од Универзитетот во Виена, бебињата родени од ноември до јануари имаат тенденција да бидат леваци. Истражување од 13.000 испитаници открива дека 7.5 проценти од жените и 8.8 проценти од мажите се леваци. Кога ги погледнале датумите на раѓање, најголемиот број леваци слават родендени меѓу ноември и јануари.

Имаат помал ризик од некои болести

Истражување во Обединетото Кралство покажува дека луѓето кои слават родендени во ноември имаат помал ризик да развијат автоимуни болести, како и мултипла склероза. Тоа се поврзува со нивото на витаминот Д во бременоста, при што идните мајки се изложени на сонце во летниот период.

Живеат подолго

Според истражување на Универзитетот во Чикаго, децата родени во ова време од годината најчесто го доживуваат нивниот стоти родендени, за разлика од родените во другите месеци. Науката докажува дека децата родени во ноември се поразлични од децата родени во другите месеци.

Со тоа се согласува и неврохирургот Расел Фостер од Универзитетот во Оксфорд, кој вели:

„Колку долго ќе живеете, колку висок ќе бидете, како ќе ви оди на училиште, каква ќе биде вашата тежина како возрасен, дали ќе развиете одредени болести зависи и од месецот во кој ќе се родите“.

Популарно