Денес се регистрирани 1182 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 544

-Куманово 48

-Штип 31

-Прилеп 50

-Тетово 75

-Струга 27

-Велес 41

-Битола 28

-Охрид 38

-Кавадарци 30

-Гостивар 66

-Гевгелија 17

-Струмица 22

-Крива Паланка 8

-Радовиш 8

-Крушево 7

-Кочани 13

-Пробиштип 9

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 6

-Берово 4

-Валандово 12

-Виница 8

-Делчево 4

-Свети Николе 6

-Кичево 55

-Ресен 4

-Неготино 18 

Починати се 25 лица, шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59г), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77г), еден од Штип (72г), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71г), тројца од Тетово (58, 76 и 59г), двајца од Велес (71 и 88г), еден од Битола (54г), еден од Кавадарци (66г), двајца пациенти од Гостивар (67 и 67г), еден од Струмица (71г) и еден пациент од Крушево (86г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од:

-Скопје 375

-Куманово 33

-Штип 22

-Прилеп 46

-Тетово 53

-Велес 29

-Битола 3

-Охрид 2

-Кавадарци 17

-Гостивар 21

-Гевгелија 18

-Струмица 15

-Крива Паланка 1

-Радовиш 3

-Крушево 2

-Кочани 20

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 3

-Пехчево 4

-Берово 3

-Валандово 2

-Делчево 3

-Кратово 3

-Свети Николе 9

-Неготино 17 

Досега во земјата се направени вкупно 309.590 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53631, бројката на оздравени пациенти е 31659, на починати е 1487, а бројот на активни случаи изнесува 20485.

Коментари

Популарно