Денес се регистрирани 1182 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 544

-Куманово 48

-Штип 31

-Прилеп 50

-Тетово 75

-Струга 27

-Велес 41

-Битола 28

-Охрид 38

-Кавадарци 30

-Гостивар 66

-Гевгелија 17

-Струмица 22

-Крива Паланка 8

-Радовиш 8

-Крушево 7

-Кочани 13

-Пробиштип 9

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 6

-Берово 4

-Валандово 12

-Виница 8

-Делчево 4

-Свети Николе 6

-Кичево 55

-Ресен 4

-Неготино 18 

Починати се 25 лица, шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59г), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77г), еден од Штип (72г), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71г), тројца од Тетово (58, 76 и 59г), двајца од Велес (71 и 88г), еден од Битола (54г), еден од Кавадарци (66г), двајца пациенти од Гостивар (67 и 67г), еден од Струмица (71г) и еден пациент од Крушево (86г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од:

-Скопје 375

-Куманово 33

-Штип 22

-Прилеп 46

-Тетово 53

-Велес 29

-Битола 3

-Охрид 2

-Кавадарци 17

-Гостивар 21

-Гевгелија 18

-Струмица 15

-Крива Паланка 1

-Радовиш 3

-Крушево 2

-Кочани 20

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 3

-Пехчево 4

-Берово 3

-Валандово 2

-Делчево 3

-Кратово 3

-Свети Николе 9

-Неготино 17 

Досега во земјата се направени вкупно 309.590 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53631, бројката на оздравени пациенти е 31659, на починати е 1487, а бројот на активни случаи изнесува 20485.

Денес се регистрирани 1093 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 431

-Куманово 57

-Дебар 14

-Штип 41

-Прилеп 60

-Тетово 41

-Струга 29

-Велес 55

-Битола 37

-Охрид 37

-Кавадарци 44

-Гостивар 94

-Гевгелија 14

-Струмица 18

-Крива Паланка 7

-Радовиш 11

-Крушево 8

-Кочани 13

-Пробиштип 2

-Македонски Брод 2

-Валандово 3

-Виница 3

-Делчево 7

-Кратово 1

-Свети Николе 20

-Кичево 15

-Ресен 1

-Неготино 19 

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден д Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од:

-Скопје 256

-Куманово 57

-Дебар 6

-Штип 26

-Прилеп 49

-Тетово 50

-Струга 13

-Велес 42

-Битола 42

-Охрид 27

-Кавадарци 33

-Гостивар 52

-Гевгелија 6

-Струмица 29

-Крива Паланка 5

-Радовиш 9

-Крушево 2

-Кочани 25

-Пробиштип 2

-Демир Хисар 3

-Берово 9

-Валандово 6

-Виница 11

-Делчево 6

-Кратово 8

-Свети Николе 17

-Кичево 13

-Ресен 2

-Неготино 13

Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид -19.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218.

Возило излетало од патот - Три лица повредени меѓу кои и еден малолетник

На 25.11.2020 околу 8.30 часот, на локалниот пат Ново Село два-Боговиње патничко моторно возило „фолксфаген поло“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од Д.А.(39) изгубило контрола и излетало од коловоз.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле сопатниците М.А.(40) и малолетник, а возачот се здобил со повреди. Тројцата биле пренесени во Клиничка болница Тетово за укажување на лекарска помош.

Увид на местото на настанот извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово.

Денес се регистрирани 1288 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 570

-Куманово 57

-Дебар 8

-Штип 44

-Прилеп 78

-Тетово 56

-Струга 28

-Велес 32

-Битола 53

-Охрид 30

-Кавадарци 30

-Гостивар 85

-Гевгелија 21

-Струмица 34

-Крива Паланка 5

-Радовиш 13

-Крушево 1

-Кочани 28

-Пробиштип 10

-Демир Хисар 7

-Македонски Брод 3

-Берово 3

-Валандово 2

-Виница 11

-Делчево 9

-Кратово 3

-Свети Николе 12

-Кичево 22

-Ресен 11

-Неготино 22

Починати се 39 лица, шеснаесет пациенти од Скопје (79г., 80г., 54г., 70г., 68г., 54г., 68г., 82г., 84г.,68г., 76г., 75г., 71г., 60г., 73г., 56г.), двајца од Куманово (70г. и 62г.), еден пациент од Дебар (87г.), еден од Штип (71г.), тројца од Прилеп (86г., 76г., 68г.), четири пациенти од Тетово (53г., 72г.,67г., 66г.), двајца од Струга (68г., 69г), двајца од Велес (67г., 78г.), двајца од Охрид (68г., 73г.), еден пациент од Струмица (72г.), еден од Демир Хисар (65г.), еден од Берово (79г.), двајца од Кичево (60г., 41г.) и еден пациент од Неготино (40г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1078 оздравени пациенти од:

-Скопје 407

-Куманово 33

-Штип 32

-Прилеп 36

-Тетово 36

-Струга 63 

-Велес 30 

-Битола 144

-Охрид 52

-Кавадарци 27

-Гостивар 19

-Гевгелија 10

-Струмица 19

-Крива Паланка 7

-Радовиш 5

-Крушево 4

-Кочани 11

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 2

-Берово 3

-Валандово 2

-Виница 6

-Делчево 7

-Кратово 3

-Свети Николе 12

-Кичево 72

-Ресен 14

-Неготино 14

Досега во земјата се направени вкупно 320.011 тестирања на Ковид -19.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 57451, бројката на оздравени пациенти е 34970, на починати е 1600, а бројот на активни случаи изнесува 20881.

Популарно