Денес се регистрирани 347 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 179 

-Куманово 24 

-Тетово 14 

-Прилеп 5 

-Гостивар 8 

-Штип 13 

-Битола 1 

-Велес 11 

-Охрид 18 

-Струмица 7 

-Кавадарци 13 

-Струга 4 

-Кочани 8 

-Кичево 4 

-Свети Николе 2 

-Гевгелија 1 

-Дебар 4 

-Ресен 1 

-Крива Паланка 3 

-Берово 4 

-Делчево 10 

-Пробиштип 5 

-Виница 1 

-Богданци 3 

-Крушево 1 

-Демир Капија 2 

-Пехчево 1 

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.).  Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од: 

-Скопје 270 

-Куманово 13

-Тетово 11

-Прилеп 15 

-Гостивар 4 

-Штип 5 

-Битола 3 

-Велес 6 

-Струмица 9 

-Кавадарци 8 

-Струга 1 

-Кочани 4 

-Кичево 5 

-Свети Николе 2 

-Гевгелија 2 

-Неготино 4 

-Ресен 3 

-Крива Паланка 4 

-Радовиш 3 

-Берово 2 

-Богданци 1 

-Кратово 1 

-Крушево 1  

-Пехчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90471, бројката на оздравени пациенти е 76423, на починати е 2779, а бројот на активни случаи изнесува 11269.

Коментари

Популарно