Денес се регистрирани 347 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 179 

-Куманово 24 

-Тетово 14 

-Прилеп 5 

-Гостивар 8 

-Штип 13 

-Битола 1 

-Велес 11 

-Охрид 18 

-Струмица 7 

-Кавадарци 13 

-Струга 4 

-Кочани 8 

-Кичево 4 

-Свети Николе 2 

-Гевгелија 1 

-Дебар 4 

-Ресен 1 

-Крива Паланка 3 

-Берово 4 

-Делчево 10 

-Пробиштип 5 

-Виница 1 

-Богданци 3 

-Крушево 1 

-Демир Капија 2 

-Пехчево 1 

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.).  Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од: 

-Скопје 270 

-Куманово 13

-Тетово 11

-Прилеп 15 

-Гостивар 4 

-Штип 5 

-Битола 3 

-Велес 6 

-Струмица 9 

-Кавадарци 8 

-Струга 1 

-Кочани 4 

-Кичево 5 

-Свети Николе 2 

-Гевгелија 2 

-Неготино 4 

-Ресен 3 

-Крива Паланка 4 

-Радовиш 3 

-Берово 2 

-Богданци 1 

-Кратово 1 

-Крушево 1  

-Пехчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90471, бројката на оздравени пациенти е 76423, на починати е 2779, а бројот на активни случаи изнесува 11269.

Земјотрес почуствуван во Скопје

Пред кратко време во Скопје беше почуствуван земјотрес. 

Според првичните информации во главниот град бил почуствуван со послаб интензитет.

Според информациите од ЕМСЦ, епицентарот бил во близина на градот Лариса во Грција и бил со јачина од 6,9 степени на длабочина од два километри. 

Земјотресот особено се осети во западните и југо-западните делови на државата.

Жители на Косово се осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче

38 годишниот И.Л и две години постариот Б.В, двајцата од Косово, се осомничени дека пукале кон полицаецот З.Р. Инцидентот се случил синоќа пред 17 часот во скопската населба Ѓорче Петров.

- На 01.03.2021 околу 16.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на кружниот тек во населба Ѓорче Петров, лице од возило „фолксваген голф“ пукало кон возило „мерцедес", во кое бил полицискиот службеник З.Р.. Притоа, З.Р. се здобил со повреди во ногата и се упатил во Градската општа „8-ми Септември" за укажување на помош, велат од МВР.

Два часа по инцидентот биле пронајдени можните сторители.

- Околу 19.00 часот возилото „голф“ било пронајдено, а потоа, поради сомнение дека се сторители на делото, од слобода биле лишени Б.В.(40) и И.Л.(38), двајцата од Косово. По целосно документирање и расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, се вели во известувањето од полицијата.

Полицискиот службеник кон кој било пукано е син на поранешниот поглавар на ИВЗ, Сулејман Реџепи.

Затворен угостителски објект во тетовско, приведен сопственикот и шест странски државјанки

На 01.03.2021 во 21.10 часот, полициски службеници извршиле контрола во угостителски објект во с.Желино, тетовско, сопственост на З.С.(48) од с.Желино. Притоа, било констатирано дека објектот работи по дозволеното време и внатре биле затекнати повеќе лица – гости и странски државјанки кои ги забавувале гостите.

Објектот бил затворен, а З.С. бил лишен од слобода и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот законик – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Во полициска станица биле приведени и шест албански државјанки по член 418 од Кривичниот законик и поради злоупотреба на туристичкиот престој.

По целосно документирање на случајот и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Популарно