Денес се регистрирани 734 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.246 тестирања, а регистрирани се 734 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 313 

-Битола 75 

-Куманово 46 

-Прилеп 38 

-Тетово 36 

-Велес 34 

-Гостивар 26 

-Охрид 24 

-Струмица 22 

-Кавадарци 19 

-Штип 17 

-Кочани 14 

-Гевгелија и Виница по 10 

-Кичево и Неготино по 9 

-Ресен 8 

-Берово 4 

-Радовиш, Делчево и Валандово по 3 

-Свети Николе, Богданци и Дојран по 2 

-Струга, Крива Паланка, Дебар, Кратово и Македонски Брод по 1

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 12 од Скопје ( 87г , 84г , 81г , 80г ,77г , 75г , 74г , 72г , 72г , 70г , 70г , 61г ) , 6 од Битола ( 88г, 84г, 75г, 63г, 63г и 59г) , 4 од Охрид ( 78г, 75г, 73г и 28г ), - по 2 од Гевгелија (75г и 64г) , Куманово (73г и 60г) , Демир Капија (83г и 63г) и Кичево (78г и 68г) и – по 1 починат од Гостивар (77г) , Кочани (79г) , Виница (72г) , Велес (67) и Радовиш (49г). Сите 35 пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 621 оздравени пациенти од:

-Скопје 330

-Кавадарци 40 

-Велес 37 

-Тетово 29 

-Штип 25 

-Неготино 21 

-Гостивар 19 

-Битола 18 

-Гевгелија по 14 

-Куманово и Кочани по 13 

-Демир Капија 10 

-Пробиштип и Кичево по 9  

-Свети Николе 8 

-Берово 7 

-Пехчево 6 

-Ресен 4 

-Богданци 3

-Прилеп и Кратово по 2 

-Виница и Демир Хисар по 1 

Досега во земјата се направени вкупно 641.573 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.867, бројката на оздравени пациенти е 109.297, на починати е 3.940, а бројот на активни случаи изнесува 21.630.

Коментари

Популарно