Денес се регистрирани 734 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.246 тестирања, а регистрирани се 734 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 313 

-Битола 75 

-Куманово 46 

-Прилеп 38 

-Тетово 36 

-Велес 34 

-Гостивар 26 

-Охрид 24 

-Струмица 22 

-Кавадарци 19 

-Штип 17 

-Кочани 14 

-Гевгелија и Виница по 10 

-Кичево и Неготино по 9 

-Ресен 8 

-Берово 4 

-Радовиш, Делчево и Валандово по 3 

-Свети Николе, Богданци и Дојран по 2 

-Струга, Крива Паланка, Дебар, Кратово и Македонски Брод по 1

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 12 од Скопје ( 87г , 84г , 81г , 80г ,77г , 75г , 74г , 72г , 72г , 70г , 70г , 61г ) , 6 од Битола ( 88г, 84г, 75г, 63г, 63г и 59г) , 4 од Охрид ( 78г, 75г, 73г и 28г ), - по 2 од Гевгелија (75г и 64г) , Куманово (73г и 60г) , Демир Капија (83г и 63г) и Кичево (78г и 68г) и – по 1 починат од Гостивар (77г) , Кочани (79г) , Виница (72г) , Велес (67) и Радовиш (49г). Сите 35 пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 621 оздравени пациенти од:

-Скопје 330

-Кавадарци 40 

-Велес 37 

-Тетово 29 

-Штип 25 

-Неготино 21 

-Гостивар 19 

-Битола 18 

-Гевгелија по 14 

-Куманово и Кочани по 13 

-Демир Капија 10 

-Пробиштип и Кичево по 9  

-Свети Николе 8 

-Берово 7 

-Пехчево 6 

-Ресен 4 

-Богданци 3

-Прилеп и Кратово по 2 

-Виница и Демир Хисар по 1 

Досега во земјата се направени вкупно 641.573 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.867, бројката на оздравени пациенти е 109.297, на починати е 3.940, а бројот на активни случаи изнесува 21.630.

МВР со детали за тешката сообраќајка на патот Штип-Кочани, двајца возачи загинаа

На 20.06.2021 во 14.10 часот било пријавено дека на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на нас.„Три чешми“, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „тојота корола“, со битолски регистарски ознаки, управувано од А.И.(39) од Битола и патничко возило „хонда ЦВ“, со велешки регистарски ознаки, управувано од А.М.(40) од Велес.

Од екипа на Итна медицинска помош кај двајцата возачи била констатирана смрт на местото на незгодата.

-Во незгодата со повреди се здобил и сопатникот од возилото „тојота корола“, Б.К.(30) од Кочани, констатирани во Клиничката болница Штип. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Штип и Јавен обвинител, по чија наредба телата на почнатите биле дадени на обдукција, информира МВР.

 Во периодот од 14.45 до 20.00 часот сообраќајот бил пренасочен по магистралниот пат Штип-Кочани.

20 годишна девојќа загина во сообраќајна несреќа

Околу 07:15 часот, вчера на автопатот Миладиновци – Штип, на место викано „Ерџелиски мост“, С.М.(20) од село Кадрифаково, управувајќи патничко возило „Фолксваген поло“ со светиниколски регистарски ознаки, изгубила контрола и излетала од патот.

Притоа, со тешки телесни повреди се здобила С.М. и била пренесена во Клиничката болница Штип каде починала.

Увид на местото извршиле Јавен обвинител и екипа на ОВР Свети Николе.

Три деца повредени во сообраќајка во Неготино

Три деца пешаци биле повредени синоќа во сообраќајна незгода во Неготино.

Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски денеска информираше дека сообраќајката се случила околу 21 часот на главната улица ,,Маршал Тито”, во централното градско подрачје.

– Сообраќајната незгода била помеѓу  „фолксфаген поло“  со неготински регистарски таблички   управувано од 35-годишник од неготинско село и  три  деца – пешаци. Пешаците се здобиле  со телесни повреди констатирани во болницата во Неготино, соопшти Додевски.

Бил извршен увид на местото на настанот. 

Популарно