Денес се регистрирани 62 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 572 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 32 

-Прилеп и Штип по 7 

-Куманово 5 

-Струмица 4 

-Кавадарци 3 

-Велес, Кочани, Кичево и Виница по 1

Пријавени се вкупно 25 починати лица: 10 од Скопје ( 69г, 71г, 71г, 71г, 72г, 73г, 76г, 83г, 86г и 86г), по 2 починати лица од Тетово (36г и 74г), Кавадарци (71г и 84г) и Струмица (56г и 69г) и по едно починато лице од Куманово (75г), Прилеп (79г), Битола (72г), Велес (78г), Штип (71г), Охрид (81г), Кочани (85г), Пробиштип (63г) и Демир Хисар (70г). 

Регистрирани се 398 оздравени пациенти од:

-Скопје 161 

-Куманово 48 

-Битола 42 

-Кочани 24 

-Велес 22 

-Штип 16 

-Берово 13 

-Гостивар 12 

-Струмица и Гевгелија по 10 

-Кичево 7 

-Тетово 6 

-Свети Николе и Дебар по 5 

-Ресен, Пробиштип, Валандово и Богданци по 3 

-Радовиш 2 

-Прилеп, Охрид и Пехчево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 725.240 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.747, бројката на оздравени пациенти е 133.871, на починати е 4.961, а бројот на активни случаи изнесува 13.915.

Коментари

Популарно