Авион со 17 патници исчезна над Сибир

Патнички авион Ан-28 исчезна над Сибир. Според Интерфакс, во авионот има 13 лица, од кои четири деца, додека некои медиуми пишуваат дека бројот на патници изнесува.

Авионот изгубил трага недалеку од градот Томск, пренесуваат руските медиуми. Авионот што недостасува припаѓа на сибирската лесна авијација. Во потрага по исчезнатиот авион е испратена авијација, вклучително и хеликоптери Ми-8.

Да потсетиме, рушевината на двомоторниот Антонов Ан-26 беше пронајдена минатата недела на полуостровот Канчатка, а никој од 28-те лица во авионот не преживеа.

Коментари

Популарно