Денес се регистрирани 572 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на КОВИД-19: 

• Скопје – 287

• Куманово – 58

• Кавадарци – 24

• Тетово и Кичево – по 21

• Велес – 19

• Гостивар – 15

• Прилеп – 14

• Битола, Кочани и Радовиш - по 11

• Струмица – 10

• Охрид и Струга – по 9

• Штип и Свети Николе – по 8

• Гевгелија – 7

• Неготино, Берово и Валандово – по 4

• Ресен и Пробиштип – по 3

• Виница и Кратово – по 2

• Крива Паланка, Делчево, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар, Пехчево и Македонска Каменица – по 1

Регистрирани сe 694 оздравени пациенти од: 

• Скопје – 340

• Куманово – 63

• Струмица – 49

• Гостивар – 45

• Тетово – 44

• Дебар – 21

• Штип  - 19

• Радовиш – 18

• Кавадарци и Велес – по 14

• Гевгелија и Крива Паланка – по 11

• Неготино – 9

• Делчево – 7

• Кочани и Виница – по 5

• Кратово – 4

• Свети Николе и Валандово – по 3

• Кичево и Берово – по 2

• Прилеп, Струга, Пробиштип, Богданци и Македонска Каменица - по 1

Пријавени се 30 починати лица: 10 починати лица од Скопје (88г, 76г, 74г, 74г, 70г, 67г, 67г, 63г, 59г, 43г), 4 починати лица од Гостивар (77г, 71г, 57г и 51г), по две починати лица од Куманово (82г и 78г), Тетово (75г, 58г) и  Кавадарци (69г, 66г), по едно починато лице од Велес (77г), Струмица (82г), Штип (83г), Неготино (98г), Свети Николе (66г), Радовиш (68г), Берово (69г), Виница (77г), Демир Капија (25г) и Пехчево (78г). Од пријавените 30 лица, 27 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови. 

Досега во земјата се направени вкупно 1.229.600 тестирање на Ковид-19.  Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.277 бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати е 6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893

Коментари

Популарно