Вучиќ синоќа бил предупреден, ако го нападне Косово, воените авиони на НАТО ќе реагираат за неколку часа!

Српскиот претседател Александар Вучиќ во неделата навечер доби јасна порака од НАТО преку офицер на Генералштабот.

Така изјави Томас Тејнер, поранешен припадник на италијанската армија и „експерт за прашања од Студената војна“ и одбранбената стратегија на Алијансата.

Тој се осврна на настаните што се случија на северот на Косово, поточно на косовско-српската граница по предупредувањата од Владата на Косово дека од денеска (01.08.2022) ќе се спроведува реципроцитет со Србија за регистарски таблички и лични карти.

„Мислам дека офицерите на Генералштабот на Србија синоќа му објаснија на претседателот Вучиќ дека доколку се осмели да го нападне Косово, воените авиони на НАТО ќе реагираат за неколку часа…“, напиша Тејнер првично на Твитер.

Така, според него, во рок од 48 часа 173-та воздушно-десантна бригада на американската армија би била транспортирана на аеродромот во Приштина, додека падобранската бригада на италијанската армија „Фолгоре“ би била транспортирана до аеродромот во Ѓаковица (изграден од Италијанската армија за оваа намена).

Тејнер на Твитер дополнително нагласи дека еден ден подоцна ќе биде активирана механизирана бригада на италијанската армија „Пинероло“, лоцирана во Бари и неговата околина, која ќе биде испратена од III поморска дивизија на италијанската морнарица со нејзините бродови Бриндизи до Драч за два дена.

Од Драч до Митровица, додава тој, „Freccia IFVs“, борбените возила на моторизираната бригада Пинероло и уништувачите на тенкови Кентауро – би требало да стигнат шест часа – благодарение на автопатот А1 кофинансиран од Западот.

Накратко, заклучува овој експерт, НАТО има направено планови и тренира за заштита на Косово 23 години.

„Ако Србите некогаш отидат и нападнат, силите на Алијансата ќе „реагираат“ во воздух за неколку часа, а на земја за неколку дена.

Коментари

Популарно