Вучиќ синоќа бил предупреден, ако го нападне Косово, воените авиони на НАТО ќе реагираат за неколку часа!

Српскиот претседател Александар Вучиќ во неделата навечер доби јасна порака од НАТО преку офицер на Генералштабот.

Така изјави Томас Тејнер, поранешен припадник на италијанската армија и „експерт за прашања од Студената војна“ и одбранбената стратегија на Алијансата.

Тој се осврна на настаните што се случија на северот на Косово, поточно на косовско-српската граница по предупредувањата од Владата на Косово дека од денеска (01.08.2022) ќе се спроведува реципроцитет со Србија за регистарски таблички и лични карти.

„Мислам дека офицерите на Генералштабот на Србија синоќа му објаснија на претседателот Вучиќ дека доколку се осмели да го нападне Косово, воените авиони на НАТО ќе реагираат за неколку часа…“, напиша Тејнер првично на Твитер.

Така, според него, во рок од 48 часа 173-та воздушно-десантна бригада на американската армија би била транспортирана на аеродромот во Приштина, додека падобранската бригада на италијанската армија „Фолгоре“ би била транспортирана до аеродромот во Ѓаковица (изграден од Италијанската армија за оваа намена).

Тејнер на Твитер дополнително нагласи дека еден ден подоцна ќе биде активирана механизирана бригада на италијанската армија „Пинероло“, лоцирана во Бари и неговата околина, која ќе биде испратена од III поморска дивизија на италијанската морнарица со нејзините бродови Бриндизи до Драч за два дена.

Од Драч до Митровица, додава тој, „Freccia IFVs“, борбените возила на моторизираната бригада Пинероло и уништувачите на тенкови Кентауро – би требало да стигнат шест часа – благодарение на автопатот А1 кофинансиран од Западот.

Накратко, заклучува овој експерт, НАТО има направено планови и тренира за заштита на Косово 23 години.

„Ако Србите некогаш отидат и нападнат, силите на Алијансата ќе „реагираат“ во воздух за неколку часа, а на земја за неколку дена.

Девојче на плажа во Албанија го загуби животот откако полицацец ја удрил со глисер

Арјан Тасе, поранешен началник на градската полиција на Химара на југот на Албанија, е обвинет за убиството на седум-годишната Јонада Авдија, што се случи во вторникот на плажата Потами во Химара.

Седумгодишното девојче загинало откако Тасе ја удрил со чамец додека седела на морскиот брег. Тој за албанските медиуми раскажува дека изгубил контрола над возилото, но очевидци тврдат дека вршел опасни маневри и дека се возел преблиску до брегот.

Авдија летувала со семејството на плажата Потами. Таткото на девојчето сведочел дека Тасе дошол со голема брзина кон него и ќерка му, а чамецот директно удрил во малата Јонада.

Полицијата соопшти дека седумгодишно девојче се здобило со тешки телесни повреди при ударот од пропелерот на моторот и дека починало на лице место.

Тасе првично беше обвинет за убиство од небрежност, но обвинението на крајот беше отфрлено и потоа беше обвинет за тешко убиство. Отпуштени се и 15 полицајци кои тој ден ја чувале плажата.

„Блиц“ пишува дека Тасе се степал со таткото по ужасната несреќа на плажата, а на социјалните мрежи е објавено видео на кое наводно може да се види физичка пресметка меѓу нив двајца.

Во автобуска несреќа во Хрватска загинаа 11 лица, 25 се повредени

Најмалку 11 лица загинаа, а поголем број се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи утринава околу 5,40 часот на хрватскиот автопат А4 во правец кон Загреб, меѓу местата Јарек Бишашки и Подворец, кога автобус со полски национални таблички излетал од патот, јави Хина.

Десетици повредени се пренесени во болниците во Вараждин и Загреб.

-Засега знаеме дека загинале 11 лица, додека останатите повредени се пренесени во болниците во Загреб и Вараждин. Интервенцијата е завршена, а на теренот се уште се наоѓаат дежурни пожарникари, изјави командирот на противпожарната единица Жељко Наѓ, пренесе Вечерњи лист.

Според неофицијални информации до кои дојде порталот Индекс. хр во несреќата тешко се повредени 25 лица.

Од полициската управа Вараждин кусо соопштија дека на местото на несреќата, покрај полициски службеници од полициската управа Вараждин и Загреб, биле ангажирани и неколку екипи на Брза помош и противпожарна помош од двете жупанија.

Сообраќајот на автопатот А4 во правец кон Загреб се одвива по една коловозна лента со регулација на полициски службеници.

ФОТО: Авион слета на автопат во Словенија

Помал авион попладнево принудно слета на автопатот кај Брежје во правец кон Јесенице во Словенија.

Според полицијата во Крањ, во авионот имало две лица, кои не се повредени. Оттаму додаваат дека е обезбеден делот од патот каде што е извршено принудното слетување.

Според Словенечката служба за безбедност и спасување, околу 14 часот и 30 минути добиле дојава дека авионот принудно слетал на автопатот. Според извештаите, авионот при слетувањето удрил во насип и се превртел.

Луѓето кои биле во авионот успеале сами да излезат од него.

На терен се пожарникари од Крањ и Јесенице, како и членови на доброволната противпожарна служба од Радовљица.

Како што беше кажано на аеродромот во Леска, авионот полетал од нивната писта и се било во ред додека не ја изгубиле комуникацијата со него. За време на летот, пилотот се приклучил на фреквенцијата на словенечката служба за контрола на летање.

Според N1 Словенија, авионот имал проблеми со моторот. Пилотот пријавил дека принудно слетал и тоа го направил на автопатот.

Понатамошната истрага ќе утврди дополнителни детали во врска со овој настан.

Засега е познато дека авионот летал на околу 300 метри надморска височина, на подрачје кое не е контролирано од словенечката контрола на летање и каде претежно летаат спортски авиони.

Популарно