Авиокомпанија најави специјален лет до мистериозна дестинација, се пријавија повеќе од 1.000 луѓе

Дали некогаш сте размислувале само да ги спакувате куферите и да се качите во авион без да ја знаете вашата дестинација?

„Скандинавијан ерлајнс“, шведска авиокомпанија, им нуди на членовите на нивната програма за лојалност можност да одат на непозната дестинација.

Во соопштението за печатот авиокомпанијата вели дека во рок од неколку минути од објавувањето на 12 февруари над 1.000 члена се пријавиле да летаат без да знаат каде. Регистрацијата завршила 24 часа подоцна, а избраните да патуваат имале дополнителни 24 часа да го потврдат своето место во авионот.

Авиокомпанијата повеќе не прифаќа резервации, пренесува Си-ен-би-си.

Наместо пари, патниците за седиштето морале да дадат 30.000 километри собрани во програмата за лојалност. Ако некој бил избран и немал доволно километри или поени, можел да купи. Патувањето тргнува од Копенхаген, Данска, на 5 април, и се враќа во истиот град на 8 април. Според „Стрит“, има листа на чекање за секој што се пријавил, но не добил место. Тие ќе имаат шанса да се движат нагоре на листата и можеби дури и да бидат контактирани ако некој се откаже.

Единствената трага што патниците ќе ја добијат пред да полетаат е дека летот ќе трае неколку часа. Дестинацијата ќе биде објавена во одреден момент во текот на летот. Како што се приближува датумот на мистериозниот лет, оние со потврдено седиште ќе добијат насоки од „Скандинавијан ерлајнс“ за тоа што да спакуваат.

„Изгледите за тргнување на авантуристичко и мистериозно патување со колегите ентузијасти, стекнување нови контакти и пријателства на патот, е навистина возбудливо“, рече Пол Верхаген, EVP и главен комерцијален директор на „Скандинавијан ерлајнс“, во соопштението за печатот.

„Ова не се само патувања, тоа се извонредни патувања што ќе траат цел живот“, додаде тој.

„Скандинавијан ерлајнс“ не е првата авиокомпанија што спроведува мистериозни дестинации. „Луфтханза“ моментно им нуди на патниците програма наречена „Изненадување на Луфтханза“, каде што можете да го изберете вашиот аеродром и типот на одмор што го барате.

По резервацијата на вашиот билет, авиокомпанијата ја открива дестинацијата и не може да се смени или откаже.

Минатата година „Визер“ спроведе мистериозен лет од Венеција, со кој патниците ги однесе во Саудиска Арабија на неколку дена.

Коментари

Популарно