Авиокомпанија најави специјален лет до мистериозна дестинација, се пријавија повеќе од 1.000 луѓе

Дали некогаш сте размислувале само да ги спакувате куферите и да се качите во авион без да ја знаете вашата дестинација?

„Скандинавијан ерлајнс“, шведска авиокомпанија, им нуди на членовите на нивната програма за лојалност можност да одат на непозната дестинација.

Во соопштението за печатот авиокомпанијата вели дека во рок од неколку минути од објавувањето на 12 февруари над 1.000 члена се пријавиле да летаат без да знаат каде. Регистрацијата завршила 24 часа подоцна, а избраните да патуваат имале дополнителни 24 часа да го потврдат своето место во авионот.

Авиокомпанијата повеќе не прифаќа резервации, пренесува Си-ен-би-си.

Наместо пари, патниците за седиштето морале да дадат 30.000 километри собрани во програмата за лојалност. Ако некој бил избран и немал доволно километри или поени, можел да купи. Патувањето тргнува од Копенхаген, Данска, на 5 април, и се враќа во истиот град на 8 април. Според „Стрит“, има листа на чекање за секој што се пријавил, но не добил место. Тие ќе имаат шанса да се движат нагоре на листата и можеби дури и да бидат контактирани ако некој се откаже.

Единствената трага што патниците ќе ја добијат пред да полетаат е дека летот ќе трае неколку часа. Дестинацијата ќе биде објавена во одреден момент во текот на летот. Како што се приближува датумот на мистериозниот лет, оние со потврдено седиште ќе добијат насоки од „Скандинавијан ерлајнс“ за тоа што да спакуваат.

„Изгледите за тргнување на авантуристичко и мистериозно патување со колегите ентузијасти, стекнување нови контакти и пријателства на патот, е навистина возбудливо“, рече Пол Верхаген, EVP и главен комерцијален директор на „Скандинавијан ерлајнс“, во соопштението за печатот.

„Ова не се само патувања, тоа се извонредни патувања што ќе траат цел живот“, додаде тој.

„Скандинавијан ерлајнс“ не е првата авиокомпанија што спроведува мистериозни дестинации. „Луфтханза“ моментно им нуди на патниците програма наречена „Изненадување на Луфтханза“, каде што можете да го изберете вашиот аеродром и типот на одмор што го барате.

По резервацијата на вашиот билет, авиокомпанијата ја открива дестинацијата и не може да се смени или откаже.

Минатата година „Визер“ спроведе мистериозен лет од Венеција, со кој патниците ги однесе во Саудиска Арабија на неколку дена.

Кога бебето почнува да си го препознава името?

Во текот на првата година од животот, кај едно бебе има доста пресвртници, а можеби едно од најбитните нешта е она кога ќе почне да го препознава и да одговара на довикнувањето на неговото или нејзиното име.

Според науката, препознавањето имиња се случува поради тн. „рецептивен јазик“ што вклучува обработка на изговорените зборови и гласови. Така, оваа уникатна радост за родителот кога малечкото ќе ја сврти главата откако ќе го чуе своето име, обично се јавува неколку месеци пред првиот роденден. Меѓутоа, важно е да се забележи дека бебињата своите јазични вештини ги развиваат секое во различно време, пишува списанието „Перентс“ (Parents).

Повеќето бебиња почнуваат да го препознаваат своето име на возраст меѓу четири и девет месеци. Штом бебето ќе ја совлада оваа вештина, може да се забележи дека тоа продолжува да го гледа возрасниот – или други реакции, кога и некој да го повика по име.

Родителите веројатно ќе забележат и други промени поврзани со говорот пред тоа. На возраст меѓу четири и шест месеци, на пр., бебето обично веќе може да почувтвува промени во тонот кога нелкој му зборува, според Американското здружение за говор, јазик и слух (АСЛХА).

Не’ очекува космичка експлозија видлива со голо око, се случува еднаш во 80 години

Небесниот танц меѓу две ѕвезди оддалечени 3.000 светлосни години ќе резултира со толку силна експлозија што ќе биде видлива со голо око со денови, изјавија во петокот астрономите од Универзитетот Нотингем Трент.

Експлозијата што се случува еднаш во животот во системот T Coronae Borealis ќе се појави како светла нова ѕвезда на ноќното небо, пред да избледи и да исчезне повторно во следните 80 години.

Професорот Даниел Браун објаснува дека овој небесен настан се нарекува „нова“, кога сјајот на ѕвездата брзо се зголемува.

Според него, не е лесно да се предвиди кога ќе се случи тој настан, но верува дека тоа би можело да се случи во секое време до септември.

„Почестени сме, ќе видиме т.н нова ѕвезда на небото“, рече Браун, посочувајќи дека T Coronae Borealis всушност не е една ѕвезда, туку две ѕвезди кои орбитираат една околу друга.

„Сега е време за уште една ваква експлозија за T Coronae Borealis, чија светлина од 11 mag, едвај видлива на темното небо, ќе се зголеми на 2 mag, споредлива со ѕвездите во Големата Мечка и ќе биде видлива со голо око дури и на загадено небо. „Новата“ ќе стане видлива во близина на соѕвездието Херкулес.

Астрономите објаснуваат дека овие „нови“ во суштина се како водородни бомби.

Не заборавајте да ги поместите стрелките на часовникот

Иако веќе неколку години се зборува да се прекине со оваа пракса на поместување на времето сепак таквите најави не се остварија и затоа летното сметање на времето почнува од вечерва поточно од 2 часот по полноќ.

Тогаш стрелките на часовникот ќе се поместат еден час нанапред и времето ќе се смета како од 03:00 часот.

Летното сметање на времето завршува на 27 октомври во 03:00 часот, така што тогаш со поместување за еден час наназад, времето во 03:00 часот, ќе се смета како 02:00 часот.

Одлуката за воведување на летното сметање на времето е согласно Законот за сметање на времето („Службен весник на Република Македонија“ бр.17/96 и 16/97) и согласно европски директиви, информираше Владата во вторникот.

Популарно