Влатко Лозаноски ќе стане персона нон грата на Евросонг?

Европската заедница му се закани на Лозано дека ќе го изгуби правота да се појавува на Евросонг, бидејќи се почуствувале навредени од него и од неговата колешка Есма.

Здруженијата на хомосексулаците се закануваат дека Лозано ќе стане непожелен на Евросонг, поради тоа што наводното се чувствувал непријатно во Малме поради нив.

Ова е она што последните денови го пишуваат се поголем број членови на евровизиските форуми после хомофобичните изјави на Есма Реџепова кои се актуелни деновиве во сите пишани и електронски медиуми.

Имено Есма за српски Курир изјави дека Евровизија е забава за хомоси и дека зад организацијата на фестивалот стои геј лоби. Тврди дека нејзиниот колега Влатко Лозаноски, наводно, не смеел да излезе од хотелот, затоа што гејовите на секој чекор го штипкале за задникот.

Дел од расправата околу тоа на Лозано да му се оневозможи пристап на Евровизија и заканите на геј здруженијата дека повеќе не е добредојден, можете да прочитате на ESCUnited.

Коментари

Популарно