Возачот пред неколку недели превозувал лице заразено со вирусот

Вработен во службата на Итна помош заразен од корона вирусот, потврди Директорот на Здравствен дом, Виктор Исјановски.

Возачот пред неколку недели превозувал лице заразено со вирусот, а поради тоа, самиот закажал тестирање во еден од пунктовите во Скопје. Утрово добил известување дека е позитивен на КОВИД 19. До денеска возачот немал симтоми, а претходно редовно бил ангажиран во службата.

Само во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 30 новозаболени, најмногу во Скопје, каде бројката на досега заразени од почетокот на епидемијата изнесува 195.

извор: kanal5.com.mk

Родилката со корона вирус е во добра здравствена состојба, ова е состојбата на нејзиното бебе

Директорката на Гинеколошко акушерската клиника во Скопје Викторија Јовановска денеска изјави дека родилката со коронавирус е во добра здравствена состојба и е хоспитализирана на Инфективната клиника, додека бебето, кое беше утврдено дека е негативно на короновирус, е во стабилна здравствена состојба, иако е родено предвреме.

– Бебето е негативно на коронавирус. Би сакала да ги смирам трудниците и да апелирам до нив да не ја извртуваат вистината, да не лажат и да не ги прикриваат фактите. Сите сознанија, иако се ограничени, се дека многу малку од трудниците ќе заболат и ќе бидат со лесна форма на болеста. Доколку точно ги кажат своите промени во нивната здравствена состојоба, се тоа што им се случува во нивното семејството или во нивните социјални врски и контакти ќе бидат безбедни и тие и нивните бебиња, рече Јовановска.

Колкава казна затвор се предвидува за насилства како тоа во Штип?

Полицијата во Штип вчера соопшти дека се приведени двете лица кои се осомничени дека претепале 21-годишна девојка во влез на станбена зграда.

Целиот случај лицата го снимиле на мобилен, а видеото кружеше на социјалните мрежи.

Тимот од Центарот за социјална работа-Штип на девојката веќе има понудено психосоцијална поддршка.

Според адвокатот Александар Тортевски делото е извршено од 2 лица и потпаѓа под став 3 за кој е предвидена казна затвор до 5 години. Ако и била нанесена тешка тел. повреда, казната е до 10 год.

Популарно