Штербик го победи Цеље, Вардар славеше со 26-27

Првиот натпревар во Лигата на Шампиони оваа година за двата скопски клуба го одигра Вардар и тоа на гости во Словенија каде го совлада словенски Цељесо 26-27.

erbik-ke

Херој на мечот беше Арпад Штербик кој мечот го заврши со 22 одбрани или 45 % усшешно запрени удари кон својот гол. Во нападот се истакнаа Дибиров со 11 и Душебаев со 8 погодоци. Вредни за посменување се Прибак и Чипурин, додека комплетно потфрлија Лацковиќ, Горбок и Караџиќ.

Вардар не одигра на нивото коа се очекуваше, што е разбилриво бидејќи тимот е сеште недоволно уигран, но го оставри зацртаното и го доби Цеље во Словенија.

Утре својот пв меч во Лигата на Шампиони го игра и Металург и тоа на свој терен во Скопје против француски ПСЖ.

Собери екипа и испробај се против најдобрите баскетџии во Македонија!

Додека во светот од година во година 3x3 баскетот добива се поголема популарност, во Македонија овој спорт е сеуште во зачеток. Здружението Звукот на мрежата или Sound of the net, се основа во 2023 година токму поради потребата да се рашири овој спорт во државава и да осетат македонските баскетџии што е прав машки баскет.

ФИБА правилата се разликуваат од обичниот маалски баскет, нападот трае 12 секунди, на секој даден кош се менува посед и мора да се извади топката надвор од тројка, дозволена е погруба игра во одбрана од кошарката. Натпреварот трае 10 минути, а завршува кога една екипа ќе стигне до 21 или ќе истече времето.

Следниот турнир е оваа Сабота (24.02.2021), додека наредните турнири ќе бидат на 03.03.204 во Битола, по што ќе следат два во Скопје и финалниот турнир на одлична локација во текот на Мај! Пријавувањето на турнирите можете дирекно да го направите дирекно на сајтот на 3x3 ФИБА или на еден од профилите на социјалните мрежи facebook: https://www.facebook.com/thesoundofthenet

Или инстаграм https://www.instagram.com/thesoundofthenet/

Пријавување на ФИБА: https://play.fiba3x3.com/events/8bb4ef56-cd4d-471e-a903-42398c2c473d?fbclid=IwAR2dPikv0HSMi182WniDHTJq3GNpwpQ4s4idmOwIzX1_WqtPDCOW9-QXC-E

На овие турнири нема лимит кој може да се пријави. Пријавете ја вашата екипа или дојдете на турнирите да го бодрите вашиот тим и да уживате во одичен баскет.

До сега Звукот на мрежата учествуваше во организаијата на 10 турнири кои се играат по официјалните правила на ФИБА. Баскетот 3х3 од неодамна е олимписки спорт, има официјални ФИБА судии, а секој од настаните се со пренос во живо на YouTube и одлична музика.

Оваа година со помош на Општина Ѓорче Петров оваа организација организира зимска лига турнири, со околу 6 квалификациони турнири од кои секој со награден фонт од околу 250 евра, и еден главен со награден фонд од 800 евра.

До сега се одржаа два турнири, на кој настапија екипи од цела Македонија, како и гости од Србија. На првиот турнир одржан на 11 Јануари, победи екипата на Brotherhood од Скопје, втора заврши екипата на La Taqueria од Србија, додека вториот го освои екипата на 3x3 Битола а втора заврши екипата на SolutionX3.

“Ние како организација имаме голема љубов и страст кон овој спорт, и после неколку години играјќи во странство на вакви турнири, решивме да пробаме да ја промениме состојбата кај нас и да го одржаваме и промовираме овој прекрасен спорт” - изјави претседателот Борисовски.

Ибрахимовиќ го договрил Конте да седне на клупата кај Милан

Поранешниот шведски фудбалски интернационалец со богата трофејна играчка кариера Златан Ибрахимовиќ според медиумите во Италија завршил работа со тренерот Антонио Конте на крајот од сезоната да ја преземе екипата на Милан.

Рокадата на тренерското столче кај „росонерите“ се актуелизира по разочарувачките резултати на тимот под палката на тренерот Стефано Пиоли. Конте кој претходно ги има предводено лутите ривали на Милан во Серија А, тимовите на Интер и Јувентус, според „Ибра-гол“ би требало да биде стратегот кој ќе ги врати „росонерите“ на врвот во Серија А.

Покрај трофејните италијански калчолигаши Конте ги предводеше и англиските премиерлигаши Челзи и Тотенхем. Милан сезонава ја губи трката за скудетото токму со Интер и Јувентус.

Заврши договорот на Милевски, Македонија од денеска е без селектор

До 1 декември беше активниот договор на Благоја Милевски на функцијаа селектор на фудбалската репрезентација на Македонија. Тоа значи дека од денеска нашиот национален тим и официјално нема селектор, затоа што истече она што тренерот и федерацијата го имаа потпишано на хартија за обострана соработка.

Благоја Милевски дојде на функцијата селектор на Македонија по ЕП, кога истече договорот на тогашниот селектор, Игор Ангеловски. Милевски и ФФМ имаа договор со месечна обврска на федерацијата кон тренерот за сума од 7.000 евра. Според најавите и според одлуката на УО на ФФМ, деновиве треба да се договорат новите детали за новиот договор со исти услови кои ќе му биде понуден на Благоја Милевски.

„СпортСпорт“ дознава дека Милевски ќе добие двегодишен договор, но истиот ќе биде условен со пласманот во следниот циклус од Лигата на нации, кој се игра од септември 2024 година.

Немањето други алтернативи, огромната сума која ја бараат странците и големата престојна пауза се причините поради кои Милевски ќе добие нов договор и ќе остане на функцијата, иако зад себе има неуспешни настапи во Лигата на нации и квалификациите за ЕП 2024, во кои моравме да бидеме подобри иако групата беше претешка.

Се чека ФФМ и Милевски деновиве да го потврдат новиот договор за продолжување на соработката.

Популарно