ВИДЕО: Владиката Качавенда го силуваше момчето кое се разнесе со бомба!

Владиката Качавенда силувал момчиња во манастирот. Мене се обидуваше да ме силува секој ден. Залудно е да го пријавам случајот во полиција затоа што тие секој ден се гости кај владиката.

Силуваното момче Милиќ Блажановиќ не можело да издржи повеќе и се разнело со бомба, изјави вечерва во шокантната исповед на ТВ, Бојан Јовановиќ, отец Серафим.

Тој додаде дека суровата реалност ја поминал со епископот Василиј Качавенда.

milic-blazanovic-1400187371-497379

- Качавенда силуваше момчиња, Милиќ Блажановиќ, кој го повика во манастирот, бидејќи тој немаше пари да оди на училиште, ветувајќи дека ќе му го продолжи неговото образование подоцна - рече Бојан Јовановиќ, отец Серафим. Тој додаде дека, кога доаѓале во манастирот Папрача, отец Братислав Марковиќ вперил автоматска пушка во него и во епископот, велејќи: "Ќе ве убијам сите вас педери"!

Според отец Серафим, во дворот на црквата Папрача почиваат делови од телото на детето што се разнело со бомбата, поради, како што рече, силувањето на владиката Качавенда.

- Милиќ се доверувал на отец Стефан. Јас и тој тајно ги погребавме деловите од телото на момчето во дворот на црквата. Отец Стефан беше следен, тој тоа го знаеше - рече Бојан Јовановиќ во емисијата. Последниот пат кога тој го виде момчето, посведоч Јовановиќ, тој му се заблагодари, "како да претчувствуваше дека нешто ќе се случи."

bojan-jovanovic-otac-serafim-otac-serafim-foto-tv-prva-printskrin-1447801479-786589

Јовановиќ кажува дека, кога дознал што се прави владиката, "станал мета на платен убиец". Според отец Серафим, кога за прв пат владиката Качавенда се обидел да го силува тој бил во шок.

- Тој ми рече да се соблечам за да види како сум граден. Во тој момент бев многу разочаран. Тоа беше шок, не знаев како да реагирам. Реков дека нема потреба за тоа. Почна да ме допира и фаќа во обид да ме бакне - рече Јовановиќ, додавајќи дека ова се случувало речиси секој ден, и дека на никого од СПЦ не можел да се обрати од страв. Кај владиката се собирале повеќе хомосексуални двојки, според отец Серафим, една вечер му рекле и да не ја напушта собата.

- Отидов во кујната и земав нож. Си реков, сега, ако тие дојдат да ме силуваат јас ќе се бранам. Таа ноќ ја поминав во страв. Се слушнаа чекори, а потоа некој затропа на вратата. Влезе Качавенда, и ме праша зошто не слегувам долу и бидам интимен со нив - вели Јовановиќ. Како што вели тој, обид за силување имало повеќе.

- Еден ден владиката седешњ на фотељата а јас на каучот. Тогаш тој се нафрли врз мене, почна да ми ги кине копчињата и раскинува кошулата. Почна да ме фаќа за нозете, гениталиите и градите. Тој се обиде да ми го стави јазикот во устата - тврди отец Серафим.

kacavenda-1379762123-369535

Јовановиќ тврди дека му кажал на Качавенда да престане да го злоставува, велејќи му да најде жена да го служи, а тој одговорил дека "жените се нечисти, и дека само машки деца се за него, најдобро од 10 -. 11 години". Тој тврди дека владиката издвоил 30.000 марки, за него, како наставник по веронаука, и му порачал да одбере сирачиња и да им ги даде парите, како помош од СПЦ, а потоа да ги донесе кај него за тој да "одбере кои се за него и неговото друштво."

- Му реков дека јас тоа не можам да го правам, не можам да ги подведувам децата - рече Јовановиќ.

Ова се најопасните датуми во Март

Астролозите на последниот ден од месец февруари откриваат кој ќе бидат најопасните датуми во месец март.

Тие тврдат дека секој од нас треба прво да ги провери „мрачните“ датуми пред да направи нешто во месецот кој е пред нас.

8. март – Меркур во конјункција со Нептун

Првиот опасен ден ќе биде таков поради негативниот аспект на Меркур и Нептун.

Ова ќе биде време каде ќе имате големи проблеми, а истите ќе се појават без некои причини и предуслови.

Бидете внимателни ако патувате на осми март, не зборувајте многу и не им давајте ветувања на блиските, бидејќи нема да можете да ги остварите.

март – Конјункција на Сонцето и Нептун.

Овој датум е многу опасен бидејќи сонцето и Нептун ќе влезат во еден многу опасен аспект и овој ден може да се нарече „кармичка казна“.

Многумина од нас ќе се вратат во негативното минато каде имале лоши зборови, нељубезни дела и негативни работи кои поради кои се каат, но ќе им бидат вратени.

март –Марс влегува во знакот на рибите

Марс ќе помине низ еден од своите најомразени хороскопски знаци, а тоа е рибата,

Елементот на Марсот е огнот, а елементот на рибата е водата , па така овој дует ќе биде дисхармоничен.

март – затемнување на месечината во полусенка

Затемнувањето на месечината во Вага е многу опасен ден.

Повеќето од проблемите ќе дојдат неочекувано, чувајте се од негативните луѓе и овој ден внимавајте со кого споделувате нешто.

Чувајте се од измами, озборувања и местенки.

(Фото) Бресквица откри детали за врската со момчето

Последните неколку недели српската пејачка Анџела Игњатовиќ посната како Бресквица привлече големо внимание со песната „Гнездото на орелот“, песна со која се натпреварува на „Беовизија“, а завчера се пласираше во големото финале.

Бресквица големото внимание од јавноста освен со својата музика, го привлече и со врската со раперот Војаж.

Парот веќе долго време не е во љубовна врска, а тоа ги разочара нивните фанови, а во моментов пејачката има нова љубовна врска.

До овој момент се објавени само неколку фотографии од нив двајца, но сега јавноста поубаво го запозна новото момче на пејачката.

Никола Станисављевиќ е осум години постар од Анџела, а е вработен како полицаец, а очигледно неговите мускули привлекуваат големо внимание поради кои полудеа многу девојки.

Бресквица за новото момче избегнува да говори во јавноста, а со оглед дека тој не е позната личност пејачката проговори кои се предностите од тоа:

Мене тоа навистина ми смета, тоа е единствената работа која може да ни засмета кога новинарите не пратат, луѓето не можат да сфатат дека понекогаш ни е потребна приватност. Моето момче не сака да се појавува во јавноста, а мене ми смета што луѓето тоа не го почитуваат. Јас разбирам дека на некого тоа му е дел од работата, но многу е просто, тој не е јавна личност и не сака да биде. Генерално сега нема конкретни предности или мани, но така е како што е, мене ми е преубаво и тоа е најбитно, вели Бресквица во една емисија.

Ова сигурно не сте го знаеле за овој посебен ден

Откриваме зошто секоја четврта година е престапна и што крие 29 февруари.

Една година трае отприлика 365 дена, 5 часа, 45 минути и 46 секунди. Тие додатни 5 часа и неколку минути, за кои никој не сака да зборува, се всушност причина зошто имаме престапна година.

Годината со 366 дена се јавува на секои 4 години, поттикнувајќи ги жените да ги запросат мажите и прави родендените да бидат многу збунувачки за одреден број луѓе.

Но, тоа не се единствени чудни работи поврзани со овој датум. Во продолжение има неколку причини зошто 29 февруари е многу поинтерес отколку сте мислевте.

Зошто имаме престапна година што е тоа „престапна секунда“?

Поентата на престапната година е да помогне во прилагодувањето на грегоријанскиот календар со соларниот календар и да осигура дека на навреме ќе ги прославуваме соларните настани како што се пролетната или есенската рамноденица секоја година. Меѓутоа, дури ни дополнителниот ден во февруари на секои 4 години не може да го осигура точно вклопувањето, поради што научниците понекогаш повикуваат на „престапна секунда“.

Престапната секунда е подесување од една секунда која повремено се применува на координираното универзално време за да се намали разликата помеѓу прецизното време кое го мериме со часовниците и непрецизното воочено соларно време кое варира поради долготрајното успорување на ротацијата на Земјата.

Како да знаеме која година е престапна?

Многу едноставно: доколку последните две цифри од годината се делат со 4 (на пример 2016, 2020, 2024…) тогаш е престапна година. Годините кои означуваат крај на век се издвоени од ова правило. Тие мора да се делат со 400 за да бидат престапна година. Значи 2000 и 2004 се престапни години, но 2100 нема да биде.

Зошто жените ги запросуваат мажите баш на 29 февруари?

Откако папата Гргур XIII со указ го прогласил грегоријанскиот календар во 1582 година, идејата за додавање на 29 февруар на секои четири години изгледала како смешна, што во британскиот театар направиле комична претстава во која се истакнувало дека жените на тој ден би требало да ги заменат здолништата за панталони и да се однесуваат како мажи. Претставата е означена како сатира, но тогашните феминстки биле испирирани, до 1700 година жените го користеле 29 февруари за да им предложат брак на мажите. Традицијата, која денес се нарекува „Bachelor’s Day“, го достигна врвот во почетокот на 1900 година и продолжува и денес да се применува во Велика Британија.

Раѓање, но и уште нешто

На светот постојат околу 4 милиони луѓе кои се родени на овој ден. Веројатноста дека некое бебе баш на 29 февруари е 1:1.500.

Луѓето кои се родени на 29 февруари имаат проблем со одбележувањето на својот роденден, но се случува и некој да умре баш на овој ден. Според Енциклопедијата на светското наследство, во 1800 – тите, Џејмс Милн Вилсон кој е по потекло Британец, а за време на животот станал и премиер на Тасманија „роден е на престапен ден и умрел токму на тој ден“. Вилсон умрел на 29 февруари 1880 година, на неговиот „17“ роденден, односно кога имал 68 години во регуларни години.

Попусти на 29 февруари

Во многу држави продавниците даваат големи попусти токму на овој ден. Затоа обрнете внимание, тоа може да се случи и кај нас, па ќе може да си го купите она што сте го сакале по многу поволни цени.

Популарно