Од што умре мајмунот Дино во Зоолошката во Скопје?

Зоолошка градина – Скопје попладнево се јави со демант на обвинувањата од Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, дека младиот мајмун Дино, роден во март 2015 година, умрел од сепса и со тешки повреди предизвикани од вработен, кои не биле санирани. Од Зоолошката ги отфрлија обвинувањата, тврдејќи дека повредите на Дино му биле нанесени во тепачка со друг мајмун, која се случила на 18 декември, а веднаш потоа бил однесен на Факултетот за ветеринарна медицина Скопје, но не ја преживеал операцијата.

„На 18 декември, при меѓусебен конфликт на два мајмуни од видот павијан, едниот од павијаните, познат во јавноста како Дино, како резултат на конфликтот доби тешка повреда на предната нога. Веднаш беше однесен на Факултетот за ветеринарна медицина, при што беше извршена ветеринарна интервенција за санирање на повредата. За наша и Ваша жал, павијанот Дино не ја преживеа операцијата“, велат од Зоолошката, во реакцијата на обвинувањата од „Анима мунди“.

Здружението за заштита на животните претходно праша дали повредите биле предизвикани од вработен во Зоолошката и обвини дека на Дино не му била пружена ветеринарна грижа, а вработените биле залажувани и притиснати да молчат.

„Дали е вистина дека умрело по една недела страдање од физичка повреда (отворена рана и скршена нога), која била предизвикана од вработен, а која никако немало да биде фатална доколку на мајмунчето му се укажала соодветна ветеринарна помош. Имено, нè информираат дека по цела недела агонија и болка, мајмунчето умрело од сепса, а вработените биле залажувани и притиснати да молчат“, стои во соопштението на „Анима мунди“ што беше објавено претходно.

Дигитализирана елка на 1 декември ќе блесне на плоштад

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, најави дека оваа Нова година елката на централниот плоштад во Скопје ќе биде дигитализирана. Новата елка и „Винтерленд“ градоначалникот ги наброја како дел од напорите Скопје да го направи поатрактивна регионална дестинација.

„Лани, кога го промовиравме ‘Винтерленд’, наидовме малку на скепса, но потоа излезе дека тоа е место што треба да се посети. Лани навистина немаше човек од Скопје, а можеби и од Македонија што немаше фотографија под новогодишната елка. Оваа година ќе биде малку и дигитализирана елката, ама ќе ја видите. Ајде да не зборуваме и да не ги откриваме сите работи однапред“, рече Шилегов.

Додаде дека во изминатите две години се случиле убави концертни настани и оцени дека е подигнато нивото на културата во главниот град.

Од минатата година просторот околу елката е организиран како дел за храна и пијалаци, а граѓаните имаат можност да се дружат и да уживаат во понудата на околните куќички во новогодишната населба. Шилегов најави и дека е потврден настапот на регионалната поп-ѕвезда од БиХ Дино Мерлин за време на новогодишната ноќ. Скопје ќе биде во новогодишно руво од 1 декември.

Скопје осветлен во сина боја во чест на сите деца

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вечерва и утре, зградите и обележјата во Скопје ќе се осветлат во сина боја како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.

„Осветли во сино“ за Светскиот ден на детето е глобална иницијатива. Постојат најави дека Европскиот парламент во Брисел, кулата „Шангај“ во Кина, Пантеон во Франција, Акрополис на Атина во Грција, Палатата на мирот во Хаг, Холандија, Раштрапати Бахаван во Индија, Петра во Јордан, Куќата „Фрида Кало“ во Мексико, мостовите на Босфор во Турција и многу други познати обележја, ќе светнат во сина боја во 2019 година.

Секоја година на 20 ноември по повод потпишувањето на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на детето, светот го слави Денот на децата.

Заедно со Владата и во партнерство со Делегацијата на Европската Унија, УНИЦЕФ во Северна Македонија организира низа активности за одбележување на 30-годишнината од донесувањето на Конвенцијата за правата на детето.

Вчера на подрачјето на СВР Скопје се случиле 11 сообркајќи

Во текот на вчерашниот ден се случуле 11 сообракајќина подрачјето на СВР Скопје. Во три од нив четири лица се здобиле со полесни повреди а во 8 е причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и исклучила од сообраќај шест возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, 13 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, еден почетник, како и 11 нерегистрирани возила и едно технички неисправно возило.

Санкционирани биле и осум возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, тројца возачи за неправилно престројување, четворица возачи за неправилно престигнување, двајца возачи за не носење сигурносен појас и осум возачи користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Затекнати биле 59 непрописно паркирани возила, а со специјалното возило „пајак" биле отстранети 52 возила.

Популарно