Пожарникар почина по интервенција во Скопје

47 годишен пожарникар починал откако му се слошило при интервенција на пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје. Според информациите кои ги соопшти полицијата, пожарникарот Г.Ј. (47) заедно со колегите интервенирал на опожарена сува трева и напуштени објекти околу 16:30 часот. 

При гаснењето на пожарот на пожарникарот му се слушило и со возило на Брза Помош бил префрлен во комплексот клиники Мајка Тереза каде починал.

По наредба на Јавен обвинител телото е предадено на обдукција. Наодите од судска медицина ќе треба да покажат кои се причините поради кои починал 47 годишниот пожарникар. 

ТАЖНО: Почина Марија од „Жикина Династија“

Актерката Ријалда Кадриќ, позната по улогата на Марија од „Жикина династија“, почина ненадејно синоќа на 57-годишна возраст во Атина, каде живееше во последните години од нејзиниот живот.

Веста за нејзината смрт ја објави и нејзиниот пријател Душан на Фејсбук, кој преку таа социјална мрежа се прости од нејзе. Тој се присети како се сретнале и го истакна она што му остана во сеќавањето на Ријалда.

Смртта на Ријалда го стори тоа. Неочекувано, премногу брзо. Луѓето имаат тенденција да мислат дека никој близок никогаш нема да замине, барем не нагло, бидејќи тоа е најтешката работа, кога ќе изгубиме некого без навестување, без можност да се разделиме, без збор. Се запознавме пред три години, во група што се занимаваше со капитализам и депресија – беше организирана во REX од Небојша Миликиќ, тука беа и Тања Марковиќ и Павле Поповиќ. Се сеќавам на нејзините семинари кои дискутираа за филмот и психоанализата. Ги гледавме „Низ брановите“ на Ларс фон Трир, како и Педро Алмодовар, филмот „Кожата во која живеам“. Таа секогаш имаше луцидни толкувања и неверојатна аналитичка енергија. Ја сакаше Кејт Буш исто како мене, таа се облекуваше елегантно, секогаш негувана, понекогаш премногу „буржоаска“ за мојот вкус, но во тоа беше – таа. Таа ме запозна со Исидора Станиќиќ, одличен уметник за танцување, чии настапи топло ви ги препорачувам. Таа учествуваше на мојот семинар за филозофија на психоанализа на Филозофскиот факултет и презентираше една од нејзините студии на случај, со клиент чиј живот го направи многу подобар за време на терапијата. Имаше поддршка и за време на оваа криза. Последен пат го споменав тоа во разговор со Пол. Неговата мајка ја запознала Ријалда во Атина и таа и рекла: „Душан многу го сака Павле“. Психоаналитичарот не може да се измами кога станува збор за љубовта. Со таа љубов се разделувам од тебе, драга Ријалда – напиша тој.

Прилеп: Приведен тренерот по џудо кој силувал малолетнички доверени за тренирање и воспитување

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против 46-годишен тренер по џудо, за кого постои основано сомнение дека со злоупотреба на положбата извршил полови дејствија врз малолетни ученички доверени за тренирање и воспитување.

На предлог на јавен обвинител на лицето му е одреден притвор во траење од 30 дена.

Осомничениот како тренер по џудо, од април до ноември 2020 година, во Прилеп и на други места, заради задоволување на полови страсти, со злоупотреба на својата положба извршил полови дејствија врз деца кои наполниле 14 години – ученички кои му биле доверени заради тренирање и воспитување, се вели во соопштението од ОЈО.

Против осомничениот надлежниот јавен обвинител поднесе предлог за определување на мерка притвор до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Прилеп, а Судот го прифати предлогот и со Решение на осомничениот му определи притвор во траење до 30 дена.

Против лицето постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – Обљуба со злоупотреба на положбата од член 189 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик.

Очевидец ја открива причината за тешката сообраќајка на „Рузвелтова“

Сè уште нема информации колкумина се повредени и во каква состојба се по тешка сообраќајна несреќа на крстосницата меѓу улиците „Франклин Рузвелт“ и „Теодосиј Гологанов“ во центарот на Скопје.

До несреќата дошло кога автомобил „пасат” со скопски регистарски ознаки удрил во две други возила. Од силината на ударот, се одбил и попатно соборил столбови на улицата.

Сведок на несреќата за „Канал 5“ вели дека црниот „пасат“ ја поминал крстосницата на црвено светло и директно удрил во другото возило. Неофицијално, телевизијата дознава дека две лица се тешко повредени.

Полицијата изврши увид и утрово се очекуваат повеќе детали од СВР Скопје.

Популарно