ФОТО: Ова е убиецот на Викторија

Бугарските власти потврдиле дека по нивно барање во Германија е уапсен маж осомничен за силување и убиство  на новинарката Викторија Маринова (30) и дека очекуваат негово испорачување.

Осомничениот Северина Красимиров (21) е уапсен во вторникот во домот на неговата мајка кај која избегал после бруталното злосторство. Бугарските власти очекуваат Германија да го префрли Красимир на нивна територија, рекол министерот за внатрешни работи Младен Маринов.

Телото на 30-годишната Викторија Маринова е пронајдено во саботата недалеку од Дунав во градскиот парк на нејзиниот роден крај Русеа каде редовно трчала. Таа е силувана, брутално претепана и задавена.

Загина 25-годишен ловџија погоден со куршум од лице со кое бил на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец денеска им подлегнал на повредите откако бил погоден со куршум од ловечка пушка во атарот на селото Витолиште, Мариово.

Според Сања Стаматова, портпарол на СВР Битола, прилепчанецот со иницијали Ѓ.Х. бил погоден со куршум од лице од група која била на лов.

– Денеска во 11 часот и 6 минути во прилепската полициска станица било пријавено дека во атарот на селото Витолиште, 25-годишниот прилепчанец бил погоден од куршум од ловечка пушка од едно лице од група која била на лов. Во 14,55 часот од екипа на итната медицинска помош било констатирано дека Ѓ.Х. им подлегнал на повредите, соопшти Стаматова.

Увид направиле полицијата и јавен обвинител при основното јавно обвинителство од Прилеп. Наредена е обдукција.

Од СВР Битола соопштуваат дека се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. 

Почина Ѓоко Дончев доајенот на македонската фолк песна

Ненадејно згасна еден од најубавите гласови на домашната музичка сцена, Ѓоко Дончев, кој важеше за еден од доајените на македонската народна музика.

Беше активен на сцената повеќе од 25 години и со своите песни ја одбележа златната ера во македонската фолк музика.

Во текот на неговата плодна музичка кариера соработуваше со најдобрите изведувачи и композитори и испеа дел од најубавите македонски фолк песни. Во македонската народна музика остави длабока трага со своите безвременски хитови, како легендарните „Чуј ги куме свирачите“, „Сношти Кате“, „О доме мој“ и многу други.

Ѓоко Дончев е роден на 2.5.1949 година во Валандово, а почина во Скопје на 15.1.2021.

Освен како исклучителен во музиката, семејството, пријателите и колегите ќе го паметат како посебно харизматичен и ведар.

Погребот ќе се одржи на 17.1.2021, на градските гробишта во Бутел.

Денес се регистрирани 556 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 270 

-Куманово 24 

-Штип 17 

-Прилеп 17 

-Тетово 17 

-Струга 6

-Велес 23 

-Битола 10 

-Охрид 12 

-Кавадарци 21 

-Гостивар 17 

-Гевгелија 6 

-Струмица 22 

-Крива Паланка 13 

-Радовиш 10 

-Кочани 14  

-Пробиштип 1 

-Македонски Брод 4 

-Пехчево 6 

-Берово 12 

-Валандово 1 

-Виница 2 

-Делчево 4 

-Кратово 5 

-Свети Николе 3 

-Кичево 12 

-Ресен 1  

-Неготино 6

Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје (84, 83, 60, 71, 66, 57, 77, 76, 80 и 74г), еден од Куманово (77г), еден од Дебар (68г), еден од Штип (81г), еден од Битола (69г), двајца пациенти од Охрид (47 и 76г), еден од Кавадарци (48г), двајца од Гостивар (79 и 64г), двајца од Крива Паланка (81 и 79г) и еден пациент од Кичево (63г). Од нив пет пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 404 оздравени пациенти од: 

-Скопје 204 

-Куманово 18 

-Штип 9 

-Прилеп 33  

-Велес 16 

-Битола 8 

-Охрид 1 

-Кавадарци 30 

-Гостивар 12 

-Гевгелија 11 

-Струмица 15 

-Крива Паланка 6 

-Радовиш 11 

-Кочани 4 

-Пробиштип 1 

-Македонски Брод 1 

-Валандово 2 

-Виница 1 

-Свети Николе 4 

-Кичево 6 

-Ресен 2  

-Неготино 9

Досега во земјата се направени вкупно 414.757 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86150, бројката на оздравени пациенти е 67164, на починати е 2614, а бројот на активни случаи изнесува 16372.

Популарно