Сведочењето на Нинџа ги разоткри функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои давале наредби за упадот во Собранието

Во својот исказ денеска пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа ги разоткри поранешните функционери на ВМРО ДПМНЕ кои давале насоки за упадот и настаните во Собранието на 27 април, од седиштето на партијата, односно од белата палата.

Како што рече тој, во просторија на осмиот спрат од белата палата се давале наредбите. Таму се наоѓале Билјана Бришковска, Спиро Ристовски, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Митко Чавков.

-Влегов внатре и седнав на една маса, како се движеше толпата така се даваа наредбите. Бришковска комуницираше со Трајко Вељановски, истиот и даваше насоки за состојбата внатре. Миле Јанакиески мислам и тврдам за Спиро Ристовски комуницираа со Бетмен Велит. Кирил Божиновски ги викаше сите општински комитети од цела Македонија најитно да дојдат во Скопје со директива од партијата. Сакам да нагласам дека од тука се координираше сето тоа што се случи на 27 април – рече Нинџа.

Тој понатаму продолжи: -Билјана Бришковска кажуваше дека првото сценарио не успеало, дека пратениците не си ја завршиле својата работа, не предизвикале инциденти и немало тепачки меѓу пратениците, од неа дојде насока му се јави на Вељановски и му рече да се отворат вратите на Собранието – посочи тој.

Како што рече Нинџа, потоа тогашниот шеф на тајната полиција Владимир Атанасовски, му дал наредба да оди на терен, односно пред Собранието и од таму да известува што се случува. Василевски потоа раскажа како пред Собранието го сретнал Горан Грујевски и како се очекувало претседателот да прогласи воена состојба, но до тоа не дошло.

Објавена видео снимка од Шекеринска и Катица Јанева во домот на Боки 13

Видео снимка со наслов „Боки 13 со другарките“, се појави на Јутјуб канал со истото име, на кое се гледа како осудениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, најверојатно во неговиот дом седи со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, која исто така доби затворска казна за истиот случај.

Видеото не содржи аудио запис, а се гледа дневниот престој во домот на Бојан Јовановски, каде тројцата се седнати во опуштена атмосфера следејќи ја телевизијата зад која стоеше Боки-13.

Oбвинителот Бубевски заразен со Ковид-19

Заразен со корона вирус е обвинителот Гаврил Бубевски кој изминатата недела во Кривичниот суд одржа рочиште за случајот „Монструм“, објави Сител.

Јавниот обвинител Гаврил Бубевски поранешен член на СЈО, а сега дел од Скопското Јавно Обвинителство е заразен со коронавирус. Од Кривичниот суд велат дека утрешното судење за случајот „Монструм“ ќе биде одложено.

Во известувањето од судот велат дека заради најавено отсуство на надлежниот обвинител судењето за случајот „Монструм“ ќе биде одложено, а следната расправа е закажана за крајот на август за што странките ќе бидат своевремено известени.

Информацијата за тоа дека е позитивен на корона вирус за ЈО Бубевски ја потврди Фатиме Фетаи, таа за Сител вели дека во следниот период ќе биде во излоација затоа што во текот на минатата недела имала две судења со Гаврил Бубевски.

Од Скопското ЈО каде работат двајацата обвинители за сега нема информација дали некои од тамошните вработени ќе одат во изолација поради близок контакт со Фетаи и Бубевски.

И во Апелациониот суд има одложување на судски процеси поради заразени со коронавирус на неколку судии и технички персонал.

5 лица починати и 78 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 26

-Куманово 4

-Дебар 1

-Штип 17

-Тетово 9

-Струга 3

-Битола 1

-Охрид 1

-Гостивар 5

-Крива Паланка 1

-Кочани 1

-Пробиштип-3,

-Виница 1

-Свети Николе 5

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од:

-Скопје 72

-Куманово 53

-Штип 20

-Прилеп 4

-Тетово 10

-Велес 1

-Гостивар 5

-Пробиштип 2

-Ресен 4

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 68.059 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7124, бројката на оздравени пациенти е 3199, на починати е 346, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3579.

Популарно