Заев обезбеди 80: Постигнат е договор- пратениците се враќаат во собраниската сала

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот.

Неофицијално тие предходно имаа состанокот со премиерот премиерот Заев.

Наскоро ќе биде закажана седницата во собранието на чиј дневен ред се уставните измени, која неколку пати предходно беше одлагана.

Пратениците на ВМРО – ДПМНЕ се во партиското седиште, бидејќи одбиваат да дадат поддршка за уставните измени.

Зеколи: Груевски не заминат, само привремено отсутен!

Премиерот Зоран Заев за германски ФАЦ со сигурност тврдеше дека знае како избегал Груевски – сокриен во багажник, на што овој денеска му одговори: „во животот на памет не ми паднало да влегувам во багажник за било какви цели. Вистината ја знае и Заев“.

На оваа преписка видување има и политичкиот аналитичар Арсим Зеколи.

ВИДЕО: Гоце Делчев бил македонски револуционер и од тоа нема остапка!

Ако бугарската страна инсистира да се напиште дека Гоце Делчев е бугарски револуционер, тогаш нема да биде постигнат никаков резултат во поглед на тоа прашање, вели претседателот на македонскиот тим во мешовитата бугарско-македонска комисија за историјата, Драги Ѓорѓиев.

Според Ѓорѓиев во македонските учебници, Гоце Делчев ќе остане македонски револуционер и никако нема да се прифати тој да биде признаен како бугарски револуционер.

Доновиве бугарските вицешпремиери Екатерина Захариева и Керасимир Каракачанов испратија порака дека Македонија мора да признае дека Гоце Делчев бил Бугарин и се заканија со попречување на македонското членство во ЕУ доколку тоа не се прифати.

(ВИДЕО) Заев се пофали: Меркел ми бараше совет за Косово

Во излагањето на премиерот Зоран Заев на форумот Европа – Вахау во Австрија тој, меѓу другото, раскажа дека пред еден месец канцеларката Меркел побарала совет од него што да му понуди на српскиот претседател Александар Вучиќ за да го мотивира за да најде заедички јазик со косовскиот претседател Хашим Тачи за да постигнат договор за Косово.

Ѝ одговорив: Понудете му ја Европа. Можете да нудите пари за поврзување, за железници. Не, Европа, европски вредности, зашто то ане мотивира нас а да донесеме толку чувствителна одлука, ја посоветувал нашиот премиер германската канцеларка.

Популарно