Откако се заканивме дека ќе викнеме камери лекарите изреагираа

Во средата отидовме на Инфективна клиника околу пладне. Детето беше изнемоштено, рекоа дека се морбили, а јас им кажав за болеста на детето го лечевме во Белград, сведочи родител на 13 месечното бебе што почина викендов, пишува „Курир“

-Се им кажав за болеста на детето, а тие не пратија на Детска клиника на пулмологија. И оттука почнува префрлањето од Детска велат одете на Инфективна, тие пак не пратија на детска, вели родителот.

Родителот, како што посочува, прво почнале да го префрлаат проблемот, а второ не сакале да преземат одговорност

-Изгубив точно 6 саати додека го примат. Дури после 18 часот и толку шетање детето немаше примено никаква терапија, потоа му дадоа само парацетамол. Детето и потоа немаше примено антибиотик. Ние како родители алармиравме, а лекарите префрлаа од еден на друг, даваа некои површни објаснувања, вели родителот.

Реакцијата на вработените, како што сведочи родителот ја виделе дури откако се заканиле дека ќе викнат медиуми и камери.

-Зарем е нормално за нега на дете да молат родителите и да им се закануваат на вработените за да изреагираат, посочува родителот.

Санкционирани се осум возачи на мотори кај кои се констатирани низа прекршоци

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 10/11.07.2020 во времето од 19,00 до 03,00 часот спроведе акциска контрола за откривање на возачи на мотори кои организираат “диви трки“ на подрачјето на Скопје.

Притоа санкционирани се осум возачи на мотори кај кои се констатирани низа прекршоци. Од нив тројца моторциклисти биле приведени во Полициската станица Карпош, а еден во Полициската станица Кисела Вода поради правење на бучавост над дозволената со нивното движење на моторциклите и поради неносење соодветна документација за истите. Исто така и четири моторцикли ќе бидат однесени на технички преглед за понатамошна постапка.

Доколку се создадат сите неопходни услови овогодинешната “Галичка свадба” може да се одржи во август

Советот на Месната заедница Галичник, заради заштита на јавното здравје донесе одлука да го одложи одржувањето на годинешната културно-сценска манифестација “Галичка свадба”, што традиционално се одржува кон средината на јули, за време на верскиот празник Петровден.

“Разговаравме долго, го обезбедивме традиционалното покровителство на свадбата од претседателот на државата, се консултиравме со стручни лица од областа и со Комисијата за заразни болести, развивме сеопфатен протокол, но сфативме дека со оглед на моменталната епидемиолошка состојба, манифестацијата “Галичка свадба” не треба да се одржи на Петровден. Будно ќе ги следиме состојбите и препораките и се надеваме дека свадбата ќе ја одржиме наскоро. Прилагодувањето е одлика на умните и истрајните, на тоа не учи и природата. Со одредени прилагодувања на секојдневието, тоа ќе врви, ќе може да ги правиме нештата кои ни го прават животот вреден за живеење, а болеста ќе има малку или никакви шанси да не допре”, информираат од организацискиот тим на Месната заедница Галичник.

Од организацискиот тим на манифестацијата потенцираат дека доколку се создадат сите неопходни услови, годинешната “Галичка свадба” може да се одржи за време на големиот празник Пресвета Богородица, односно на 28-ми август.

Повеќе од половина од 66 новолиценцирани доктори на медицина изразиле желба да работат со пациенти болни од Ковид-19

Шеесет и шест доктори на медицина овој месец го положиле стручниот испит и се стекнале со лиценца за работа од Лекарската комора на Република Северна Македонија, соопшти Министерството за здравство.

Министерството стапило во контакт со сите 66 ново лиценцирани доктори на медицина, а повеќе од половината од нив изразија желба да работат со ковид пациенти.

–ВО УСЛОВИ КОГА СЕ СООЧУВАМЕ СО НАЈГОЛЕМАТА СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА КРИЗА, ИМАМЕ 66 ЛЕКАРИ ПОВЕЌЕ, НОВИ, МЛАДИ СИЛИ ВО НАШИОТ ЗДРАВСТВЕН СИСТЕМ. СОГЛАСНО ИЗМЕНАТА КОЈА ЈА НАПРАВИВМЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА ОД ЈАНУАРИ МИНАТАТА ГОДИНА, СЕКОЈ ДИПЛОМИРАН ДОКТОР КОЈ СЕ СТЕКНАЛ СО ЛИЦЕНЦА ТРЕБА ДА ОБАВИ ШЕСТ МЕСЕЧНА ПРАКСА КОЈА ЗА ПРВ ПАТ МУ Е ПЛАТЕНА СО 30,000 ДЕНАРИ МЕСЕЧНО. МЛАДИТЕ ЛЕКАРИ СЕ ИДНИНАТА НА НАШЕТО ЗДРАВСТВО И НИЕ ПРОДОЛЖУВАМЕ ДА ВЛОЖУВАМЕ ВО НИВ, ВО НИВНАТА ДО-ЕДУКАЦИЈА И СТРУЧНОСТ, ИЗЈАВИ МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ..

Работата во траење од шест месеци се спроведува во јавните здравствени установи – здравствени домови и општи болници со проширена дејност што вршат дејности и на примарна здравствена заштита, во дејностите на итна медицинска помош и домашно лекување, превентивна здравствена заштита за предучилишни и училишни деца и поливалентна патронажа.

извор: https://www.vecer.press/

Популарно