ФОТО: Дибиров вози исти како Ван Перси, Самсоненко вистински „ѕвер“

Ракометарите на Вардар овие денови се вистинска сензација низ цела Европа, не само дома во Македонија.

Иако спортските икони веќе неколку дена се одмораат дома по освојување на шампионската титула, медиумите секојдневно се потсетуваат на хероите кои не смее да бидат заборавени.
 

По вчерашната статија за понежните половини на црвено црните херои, денеска на ред се нивните автомобили.

Сепак според фотографиите  највоодушевувачки луксузен ѕвер вози Тимур Дибиров.

Имено Дибиров кој е познат по тоа дека е страстен љубител на скапи и брзи автомобили, тој до неодамна возеше Ауди А7, а во моментов вози Порше-панамера кое изнесува околу 80.000 евра.

Сепак во меѓувреме дали се подновил со нов автомобил не можеме да тврдиме со сигурност, но како и да е овој ѕвер му е доволен на Дибиров кој е исти како на фудбалерот Ван Перси.

Освен за единствениот ракометар кој на Инстаграм не го крие својот автомобил, достапни информации единствено најдовме и за сопственикот на клубот, Русинот Сергеј Самсоненко  кој вози модел од класата на Порше Кајен, вредно околу 100.000 евра.

ВИДЕО: Македонец даде гол против албански клуб и ги полуде противничките фанови

Алтона меџик го победи Данденонг тандер со неверојатен пресврт со 3-2 во првенството на државата Викторија во Австралија. 

Стрелец на победничкиот гол за тимот кој е формиран од македонски иселеници беше Роберт Стамболџиев. Ова не им се допадна на навивачите на противничката екипа, која е формирана од Албанци од Косово. Обезбедувањето мораше да ги смирува збеснатите навивачи на Данденонг тандер кои предизвикаа инцидент на стадионот.

Алтона меџик има прекар „Вардар“ по македонската фудбалска гордост, а и поради тоа носи црвено-црни дресови.

Тажна вест: Почина Слободан Вујчиќ – Брацо

Денеска во Скопје, на 70-годишна возраст почина Слободан Вујчиќ – Брацо, пријателот на македонскиот спорт. Тој ќе биде запаметен како помагател, финансиер на голем број наши клубови во изминатите 20 и повеќе години.

Да се потсетиме само дека беше спонзор на Вардар во времето кога овој клуб во 2003 година имаше големи успеси во Европа. Потоа беше „врзан“ со Цементарница, Македонија ЃП, кусо време беше дел од Работнички, Тетекс, Слога Ј, Еуромилк, Локомотива и др. Како претставник на УФА МЕДИА, а потоа и на СВ-РСА и на Спорт 5, тој ги застапуваше ТВ правата на гочем број наши клубови. Голем хуманитарец, пријател на нашата држава која ја чувстуваше како своја.

Сопственикот на ресторанот во Прилеп тврди: Слабо знаат македонски, па не се разбравме

Оливер Николоски, еден од сопствениците на ресторанот „Ла Страда“ пак изјави дека се работело за недоразбирање и дека Алиоски не бил избркан, туку бил замолен да се премести на друга маса.

„Претходно во тек на денот направивме резервација на неколку маси за група моторџии од Кавадарци кои наминуваат во нашиот објект штом ги носи патот во Прилеп. На една од нив беше седнат и фудбалерот Алиоски со свои луѓе. Им беше речено дека ќе треба да сменат маса, бидејќи на таа што седеа и уште неколку за пола час ќе дојдат најавени гости. Ниту им беше речено да станат веднаш, ниту беа навредени, ниту беа избркани. Но, веројатно поради тешкиот говор и зборување на македонски, дојде до недоразбирање, па укажувањето дека треба да се преместат го сфатија дека треба да заминат. Трипати се извинив, но беше залудно. Ниту како човек ниту како сопственик на објектот не сум имал проблем со националност на гостите“, тврди Николоски за Спортм.

За потсетување, Алиоски е роден во Прилеп, и верзијата на сопственикот на ресторанот според која се работи за јазично недоразбирање е, во најмала рака, чудна.

Популарно