ФОТО: Маријана и Росана повторно заедно!

Маријана и Росана повторно заедно. Емоции, прегратки, солзи….Маријана Новачевска, сестрата близначка на пејачката Росана Сариќ- Тодоровска, која долги години живее во Австралија, вчера пристигна во Скопје. Емотивната средба од аеродромот Маријана ја објави и на својот фејсбук-профил. Но, уште пред неколку дена Росана кажа дека ја чека сестра си да дојде од Австралија.

„Ајде уште малку. Те чекам сестро моја, душо моја, не спијам“, напиша Росана на Фејсбук пред неколку дена. За песните на сестрите близначи и денес се зборува. Тие беа популарни на времето, во 80-тите кога настапуваа со „Признавам“, „Стој“, „Едно срце имам душо“ , песни кои се евергрини.

Потоа Маријана замина во Австралија, а Росана продолжи со соло- кариерата. Маријана се омажи со Тоде Новачевски, композиторот на нивните песни, но по неколку години се разведоа. Последен пат Маријана во Скопје беше пред две години на свадбата на нејзината внука Ивана, ќерката на Росана и на актерот Ѓорѓи Тодоровски- Трупче.

Дунавка Трифуновска и Ване Цветанов се разведуваат

Некогашната Мис на Македонија манекенката Дунавка Трифуновска  и поранешниот директор на финансова полиција, Ване Цветанов се разведуваат.

Веста на Фејсбук ја соопшти самиот Цветанов.

„Почитувани пријатели, како што навремено јавно Ве информирав за почетокот на убавата љубовна приказна, така сега јавно Ве информирам за крајот на убавата љубовна приказна. Дунавка е прекрасна личност, искрено и ја посакувам сета среќа на светот. Ја заслужува. Ние двајцата дојдовме од два различни света. Мојот живот е доста оптоварен со обврски и не е лесно да се живее со мене.

Навреме увидовме дека е невозможно да се спојат тие два различни света. Затоа одлучивме да ја затвориме романтичната приказна со коректен крај. За да остане запаметена како убава приказна која што се случила некогаш... Јас летово се посветувам целосно на кариерата, на институцијата која што ми е доверена, а дружбите ќе ми бидат претежно со моите деца. Здравје од Бога, во септември се гледаме со огромни институционални успеси“, напиша Цветанов на Фејсбук.

Оливера Балашевиќ: "Се борам, морам"

Три ипол месеци после смртта на сопругот Ѓорѓе Балашевиќ, писателката Оливера Савиќ Балашевиќ приреди претставување на книгата „Планета на дворот“, а на промоцијата се пристеи на првата средба со пејачот, но и последниот чардаш кој ѝ го извел под прозор.

Промоцијата течела многу емотивна, а Олја не ги криела солзите. Поттикната од ракоплескањето, зборувала и за својот покоен сопруг.

Во интервјуто за „Глориа“, сопругата на Балашевиќ откри како се носи со болката и во што пронаоѓа причина за насмевка.

-Ние двајца никогаш не престанавме да бидеме едно. Така сме воспитани, научени сме дека личните, емотивни доживувања се држат во себе, се носат во себе. Сето тоа е комплексно, но сега е така. Се борам, морам. Тука се моите деца, моите две внуки Симона и Петра - раскажа таа и додаде:

-Ѓоле е во сите наши спомени и сеќавања, а во секое негово дело се нашите приказни и нашите насмевки. Многу сум горда на своите деца, на нивното држење и истрајност. Начинот на кој тие, со огромно разбирање за мене, се ношат со нашата загуба е охрабрувачки и поттикнувачки, рекла таа.

(Фото) Сања Барбика: „Толку ви е капацитетот да процените“

Новата песна на Сања Барбика „Ковид и секс“ предизвика бура реакции, како позитивни така и негативни.

Додека едни ја фалеа за креативност и храброст, други  ја обвинија пејачката дека  се потсмева и поигрува со катастрофата која зацрни многу човечки судбини и одзеде илјадници животи.

Се чини дека Сања не можеше повеќе да издржи па се обрати на „хејтерите“ , но и до оние кои ја пофалија.

„Почитувани хејтери,

Долго размислував на крајот одлучив да оделам малце време и за вас.Свесна бев дека незнаете да ја препознаете храброста да се донесат новите трендови кај нас, но ете и овој пат решив да бидам во првите и покрај тоа што знаев на какви коментари ќе наидам.

Ама ако не Ви замерувам, толку Ви е капацитетот да процените и да вреднувате, само не ми е јасно како ги поддржувате естрадните уметници од регионот со овој жарн на музика, а нас домашните не плукате, вреѓате и понижувате, од мене простено Ви е.

На крајот од денот ако не Ви се допаѓа не слушајте и не гледајте, сите ние имаме различни вкусови, а во тоа сум сигурна бидејќи покрај многуте хејтерски коментари, добив дупло повеќе поддржувачки и охрабрувачки коментари, да бидам искрена Ви благодарам и на едните и на другите.

Имало и коментари од типот дека сум ги исмејувала жртвите од Ковид, НЕ НЕ НЕ, како би ги исмејувала кога и јас лично го прележав вирусот, темата на песната е таква се со цел малце позитива да дадеме на се околу ковид вирусот, да ја тргнеме барем на неколку минути негативната енергија!

Ве сака Сања Барби, наскоро се гледаме и дружиме на најдобрите забави!

П. С. Сигурна сум дека на истите често ќе ја барате да ја пеам Ковид и секс“ – дословно им порача струмичката Барбика.

Популарно