ФОТО: Ангела Меркел не може да стои?

Германската канцеларка Ангела Меркел и данската премиерка Мете Фредериксен денеска седеа за време на интонирањето на химните во Берлин, еден ден после најновиот случај во кој беше забележано како ѝ се тресе телото на Меркел.

Меркел заедно со нејзината гостинка седеше пред зградата на Владата во Берлин, што е невообичаено и против протоколот за време на вакви државни церемонии кога мора да се стои за време на интонирањето на химните.

Канцеларката вчера по трет пат имаше треска додека на истото место стоеше со финскиот премиер, па денес било одлучено за време на интонирањето на химните, наместо да стои, Меркел заедно со својата гостинка да седи.

Меркел за прв пат беше забележана како неконтролирано се тресе за време на состанокот со новиот украински претседател Владимир Зеленски на 18-ти јуни, а потоа и на 27-ми јуни на свеченоста со германскиот претседател Франк-Волтер Штајнмајер.

Младенци од САД кои исчезнаа после ерупцијата на вукланот во Нов Зеланд, се пронајдени

Младенци од САД, Вирџинија, кои исчезнаа после ерупцијата на вукланот во Нов Зеланд, се пронајдени. Мет и Лорен Ареј се пренесени со хеликоптер во болница поради изгореници со кои се здобиле.

Мајката на Лорен рекал дека се нема слушнато со ќерката и зетот откако Мет оставил морничава говорна порака дека се тешко повредени. Тие се сместени во две различни болници, Лорен со 20 проценти изгореници на нејзиното тело, а Мет со 80 проценти изгореници на телото.

Мет се јавил на својата мајка пред да исчезнат тој и неговата сопруга и рекол дека се случило ерупција на вукланот и дека се многу изгорени, пренесува магазинот „Пипл“.

„Ми рече дека ќе се обиде да се јави, но телефонирањето беше отежнато. Неговите раце беа толку изгорени па не можеше ништо да прави.Чуствувам дека треба да плачам но не можам“ рекла мајката на Мет.

Таа вели дека парот не бил загрижен иако имало предупредување дека има „умерена вулканска активност“.

„Лорен рече да одат до вулканот, а мојот сопруг се пошегува и рече дека се надева дека не е активен“ рекла Берхам и додала дека „побелела“ од страв кога слушнала за алармот.

„Имаше предуперувања, мојот зет никогаш немаше да оди на излет ако знаеше дека постои шанса да се повредат'

Мајките на Мет и Лорен  ќе одат во Нов Зеланд за да бидат со своите деца.

Арејови се помеѓу 47 лица повредени на Белиот остров за време на ерупција на вулканот.

Најмалку 8 лица загинале, а по уште 8 се трага. Хоспитализирани се 31 лице, а три се веќе пуштени на домашно лекување.

Полицијата смета дека веќе нема преживеани на островот.

Белиот остров, познат и како Вакари, е најактивниот вулкан на Нов Зеланд. Еруптираше во 2016, 2012 година, исто така, од декември 1975-септември 2000 година, што беше најдолгата ерупција во историјата, пренесува GeoNet. И покрај вулканската активност, Вајт островот го посетуваат повеќе од 10,000 луѓе годишно.

ВИДЕО: Двајцата напаѓачи делувале сами, меѓу загинатите и полицаец кој е татко на пет деца

Шест лица, меѓу кои и полицаец и тројца случајни минувачи, се убиени во престрелката која со напаѓачите се случила во близина на едни гробишта и супермаркет во Џерси Сити во Њу Џерси во САД, соопштија официјални лица. Престрелката траела со часови.

Шефот на локалната полиција Мајкл Кели рече дека меѓу жртвите се и двајцата напаѓачи. Во престрелката, освен загинатите, има и три ранети лица, меѓу кои се и двајца полицајци и еден цивил.

Сѐ започнало околу пладне по локално време во самиот центар на Џерси Сити, во кој живеат 270.000 жители, а поради престрелката се затвориле и сите училишта.

Полицијата веднаш откако пристигнала на местото на настанот, биле пресретнати со жестока реакција од напаѓачите.

Иако мотивот за нападот засега не е познат, официјалните лица наведоа дека првите информации не укажуваат на тоа оти нападот има врска со тероризам или криминал од омраза, но напоменаа дека и тоа не се отфрла како можност.

Полицијата смета дека двајцата осомничени напаѓачи, кои сѐ уште не се идентификувани, делувале сами.

– На основа на она што е познато, повеќе нема закана за јавната безбедност поврзана со овој случај. Ова беше неверојатно тежок ден за Џерси Сити и Њу Џерси – рече портпаролот Мајкл Кели.

Еден полицаец е убиен во близина на локалните гробишта, кога се обидел да пресретне еден од напаѓачите, пренесува „Ројтерс“. Станува збор за полицаецот Џо Стилс (40), татко на пет деца, кој бил на служба од 2006 година.

Портпаролот Кели додаде дека во украденото возило кои го користеле напаѓачите пронаден е „запалив уред“ кој го испитуваат експертите за експлозивни направи.

ВИДЕО: Авиони летале над островот повеќе пати и во ниеден момент не биле забележани знаци на живот

Вчера новозеландската полиција соопштила дека ќе спроведе истрага за смртта на туристите на вулканскиот Бел остров.

По вчерашната ерупција на вулканот било потврдено дека загинале пет лица, а осум се водат за исчезнати. Нестабилните услови на островот ја попречуваат потрагата, пренесува "AP". 

Околу 47 луѓе биле на островот за време на ерупцијата, од кои некои од евакуираните се здобиле со критични изгореници.

Нестабилните услови и натаму ги спречуваат спасувачките екипи во потрага по исчезнатите, а експертите утврдуваат дали е безбедно да се вратат на островот за да трагаат по нив.

Авиони летале над островот повеќе пати и во ниеден момент не биле забележани знаци на живот, изјавила премиерката Џасинда Ардерн.

Расел Кларк, болничар на одделението за интензивна нега, рекол дека ерупцијата изгледала како нуклеарната катастрофа во Чернобил, само што се е прекриено со пепел.

Ардерн рекла дека меѓу повредените Новозеланѓани има и туристи од Австралија, САД, Велика Британија, Кина и Малезија.

Премиерот на Австралија, Скот Морисон, рекол дека 11 Австралијци исчезнале, а 13 биле хоспитализирани.

Се верува дека меѓу петте настрадани има тројца Австралијци, им рекол тој на новинарите во Сиднеј.

"Се плашам дека ќе дојдат и полоши вести", рекол Морисон.

Новозеландската агенција за сеизмичко следење GeoNet, го кренала нивото за предупредување за вулканот на 18-ти ноември од еден на два на скалата од пет, бидејќи забележала пораст на сулфур-диоксидот кој потекнува од магмата длабоко во вулканот.

Во понеделникот по ерупцијата, нивото на предупредување било кренато на четири, но било намалено на три откако активностите се намалиле.

Ардерн рекла дека Белиот остров е многу непредвидлив вулкан и дека ќе стане збор за тоа дали туристите треба да го посетуваат, но сега фокусот е на луѓето кои се погодени од овој ужасен настан.

Популарно