Правете го ова „заради здравје“

Бакнежите нè поврзуваат со партнерот, а  во најновити истражување се наведува  дека од него имаме и здравствени придобивки. Дефинитивно бакнувањето го подобрува имунитетот, помага во согорувањето калории и ослободува од стресот.

Ново истражување, објавено во Medical Hypotheses, покажува дека бакнувањето може да го подобри имунитетот при одбрана од цитомегаловирус кој може да предизвика слепило кај децата и други дефекти при раѓањето.

Со бакнувањето може да согорите од две до шест калории во минута. Ако се бакнувате еден час ќе потрошите калории доволно да согорите чаша вино, пишува Reader’s Digest. Страсното бакнување е добро за оралното здравје. Со бакнувањето делите добри микроби, па доколку оралните микроби не се здрави и разновидни, размената со партнерот кој има здрави микроби ќе помогне во подобрување на оралното здравје.

Кога се бакнувате користите дури 30 мускули, па доколку тоа го правите често со бакнување може да ги затегнете мускулите на лицето. Бакнувањето е одлично и за релаксирање со оглед на тоа што се зголемува нивото на окситоцин и ендорфин, но и на допамин кој помага во развивањето чувство на приврзаност кон партнерот.

Бакнувањето помага и во ослободување од стресот, бидејќи е поврзано со намалено ниво на кортизол, хормонот на стрес. Бакнувањето може да го зголеми нивото на серотонин, кој доведува до чувство на смиреност и на задоволство.

Бакнувањето ги намалува болките предизвикани од главоболка, менструални грчеви и го снижува крвниот притисок. Научниците откриле дека бакнувањето ги намалува, односно ублажува алергиските реакции

Брена нема „насит“

Пред некој месец Брена доби внуче од синот Филип и Александра, меѓутоа тоа не и е доволно на Брена. Таа му поставила ултиматум на синот Стефан.  Имено, Стефан неодамна си купил свој стан и решил да живее во свој дом, сам. Е токму отплаќањето на ратите за станот ја инспирирале Брена да му постави ултиматум. 

„Неодамна му рече дека му е подобро да се ожени и да направи дете ако сака да му помогне околу исплатата на кредитот за станот. Што се вели го уцени, но Стефан не се змаорува многу со тоа  затоа што знае дека Брена само се шегува со неа“, открил извор близок до семејството Живојиновиќ.

Фејсбук „паѓа“ ама не во сите земји

Денеска повторно корисниците на социјалната мрежа Фејсбук имаа сериозни потешкотии во користењето на оваа апликација.

Според податоците нашата земја е  меѓу земјите кои беа „зафатени“  од проблемот и дел од корисниците воопшто не можат да пристапат на своите профили.

Од специјалните сервиси кои ги следат процесите на интернет може да се види дека Фејсбук има блокада во Југоисточна Европа, Ирак, Иран, Либан, Сирија и други земји на Блискиот Исток.

Од регионот на поранешна Југославија само Словенија е поштедена од сериозни проблеми на социјалната мрежа.

Атрактивната пеачка ги „заведува“ Црногорците

Младата пеачка Едита Арадиновиќ има многу настапи на приморјето оваа година, а после последниот работен ден минатиот викенд  најде време со пријателите да ужива во убавините на Црна Гора.

Папараците  ја „фатиле“ Едита во Будва додека одела на ручек во Стариот град, и буквално сите погледи на минувачите биле свртено кон неа. Таа се шетала облечена само во горниот дел на костим за капење, која ги истакнувал нејзините атрибути,  таа исто така носела кратки секси шорцеви. Очигледно е дека пејачката во изминатиот период  „работела“ на нејзиното тело, па во текот на летото таа одлучи да  покаже што има. Додека атрактивната  Едита  го експонирала  своето секси тело, во кафуле во која најголем дел од посетителите биле Црногорци имало коментари "Погледни ја малата колку  е добро". Пејачот  се насмевнала и покажала дека комплиментите воопшто не и пречат.

На пат кон својот  автомобил група девојчиња што ја следеле одлучиле да и пријдат на пејачката, па побарале слика и автограм, и таа, се разбира, им излезгла во пресрет, се фотографирала со нив и разговарала.

Инаку, таа беше со  пријателки и мистериозен човек со неа, кој за првпат беше фотографиран со пејачката. Едита неодамна изјави дека нема партнер, но никој не знае кое е  мажот со кого таа  била на ручек и го поминал целиот ден. Тој не се одвои од неа за време на прошетката, во еден момент тие се вклучиле во живо на Инстаграм, а атрактивната пејачка не ја „симнала“ насмевката од нејзиното лице додека се снимале со нејзиното друштво. Таа не сакаше да одговори на прашањата од социјалните мрежи за мистериозниот човек, па на  фановите им остана дилемата за тоа кој е всушност мистериозниот маж. Друштвото заминало на забава со автомобил, и останува времето да покаже дали  атрактивната пеачка има нова љубов.

Популарно