Заев: Бројчаникот ќе заврти - за почеток 20 милиони евра

Конфискацијата од фирмата на Кочан ќе го заврти бројчаникот, очекуваме решение од судот за близу 20 милиони евра, рече премиерот Зоран Заев во синоќешното гостување на ТВ Клан.

-Трансмет 18 милиони евра од Кочан, други одлуки 2 милиони, судот кога ќе донесе конечна пресуда, бројчаникот ќе заврти, рече Заев.

Уште еден позитивен во Дрекслермаер, се изолираат работници

Уште еден вработен во фабриката Дрекслермаер во Кавадарци е позитивиен на коронавирус. Ова е нов случај откако на 2 јули беше потврдено дека има еден позитивен во фабриката која вработува илјадници.

Тогаш објавивме дека првиот позитивен работел во погонот Одржување во фабриката и дека контактирал со малкумина. По објавата, сите тие односно луѓето со кои се возел во автобусот биле ставени во излолација.

За новодијагностицираниот нема детали во кој сектор е вработен. Станува збор за педесет и петгодишен човек кој има лесни симптоми. 

Вработени во Дрекслермаер и Фени позитивни на вирусот.

Дурловски влезе во Собрание за да ме убие, обвини Шекеринска

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска во вчерашната „Само вистина“ на Канал 5 обвини дека нејзиниот конкурент во петтата изборна единица Игор Дурловски на 27 април во Собранието влегол за да ја убие.

Јас не умирам од желба да дебатирам со човекот кој влезе во Собрание да ме убие или да организира други коишто ќе ја завршат валканата работа за него, рече Шекеринска за еден од водачите на тогашната граѓанска иницијатива „За заедничка Македонија“.

Дурловски е единствениот кого судот му даде ослободителна пресуда за настаните, и тоа откако не побара амнестија.

(АУДИО) Милошоски и Јанкулоска договараат да се преврти камион со песок, за да се блокираат гласачи на аеродром

Нова аудио снимка именувана како „Антонио во ново кривично дело сообраќајка“ е објавена на Ју Тјуб.

Во бомба се слуша разговор меѓу кандидатот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.

Тие договараат да се преврти камион со песок во близина на Кичево, за да ги задржат патниците кои следуваат од странство на охридскиот аеродром до седум часот, а Милошоски дополнително предложува патниците да се задржат и од страна на царинските службеници.

Популарно