Пет тајни на жените кои никогаш не се дебелеат и живеат најдолго

Жителите на Јапонија во последните над 20 години го држат светскиот рекорд како жени со најдолг животен век, а во просек живеат 84 и пол години. Освен тоа, речиси никогаш не се дебелеат. Во продолжение дознајте која е тајната на нивната долговечност и младоликост.

Јапонската писателка Наоми Моријама е авторка на книгата ‘Japanese Women Don’t Get Old or Fat’ (Јапонките не стареат и не се дебелеат) во која се откриени тајните на долговечноста и вечната младоликост на „чудесните” Јапонки. Жените во Јапонија се хранат исклучително здраво, а јапонската култура налага сервирање на мали порции.

Нивната исхрана претежно се состои од риба, алги, овошје, соја, ориз, зеленчук и зелен чај. Освен што е здрава, оваа храна има и анти-ејџ ефект поради кој Јапонките секогаш изгледаат младолико.

Наоми Моријама во својата книга открива 5 тајни за фантастичниот изглед на Јапонките.

1.Жените во Јапонија речиси секогаш јадат оброци подготвени дома кои претежно се состојат од риба на скара, ориз, варен зеленчук, супа, зелен чај и овошје. Јапонките конзумираат дури 10% од вкупната конзумација на риба во светот, а ја сочинуваат само 2% од светската популација.

2.Храната се вари или се прави на скара, а наместо леб Јапонките јадат ориз. Вообичаениот јапонски појадок го сочинуваат парче риба, ориз, тофу, алги, супа, млад лук, омлет и зелен чај, се’ во мали порции.

3.Слатките десерти се реткост во јапонската кујна, а и кога се јадат секогаш се работи за мали количини. Не е дека Јапонките не сакаат чоколади и колачи – едноставно се свесни за последиците и штетните нуспојави на слаткото по здравјето.

4.Родителите ги учат своите деца да јадат бавно и да го ценат секој залак. Поради тоа Јапонците никогаш не ја полнат чинијата до врвот и не сервираат големи порции, а секој вид храна се послужува одвоено.

5.„Вежбањето е дел од секојдневната рутина во Јапонија, а за да го одржат здравиот начин на живот, Јапонците изградија цела култура на возење велосипеди, пешачење и трчање”, заклучува Наоми Моријама во својата книга.

Свинг--то ми го спаси бракот

Звездата на сериите HBO „Силициумска долина“, Thomas Steven Middleditch, отворено зборуваше за нивната врска со сопругата, нивниот брак и за она што го одржува во живот нивниот брачен живот.

37-годишниот актер зборуваше отворено за неговиот свингерски животен стил и неговиот брак со дизајнерката на костуми Моли Гејтс во интервју за Плејбој.

„Не знам колку можам да кажам затоа што не сакам жена ми да се лути на мене“, рече ток. „Дури откако се оженив, ми се допадна: „Моли извини ама мора да бидеме модерни, и реков“, откри актерот.

Тој вели дека неговата сопруга не го отфрлила предлогот веднаш, но била подготвена за „преговори“. Не само што успеаја да постигнат договор, туку актерот, кој годинава го видовме  во „Годзила 2 и „Крал на зверовите“, вели дека тоа  му го спасило нивниот брак.

„Да бидам искрен,  свингерирањето ни го спаси нашиот брак“, рече актерот. „Патем, терминот свингерирање е старомоден, сега се нарекува„ дел од животниот стил ““, додаде тој.

Открил дека свингерирање е нешто кон кое се стремел  . „Јас тајно се сметам за перверзен, но тоа не е тоа“, рече тој. „Само тоа е. Јас сакам секс“.

Бракот со 32-годишната Гејтс не го промени тоа, додаде тој. „Отсекогаш мислев дека сум романтичар и дека кога ќе се за заљубам ќе исчезне тоа чуство, и да  така беше за неколку години. 

"Но, тоа е дел од мене. Ако е дел од твоето битие и ти се чини важни, најди начин да го истражиш, затоа што притискањето е болно", додаде актерот.

Двојката има свои правила, така тие функционираат како едно. "Тоа е постојана состојба на управување и комуникација, до тој степен што треба да застанеме. Јас сум гас, а таа е кочница. 

Двојката инаку влез во брачните води во 2015 година, по три години забавување.

Бавни коњи и брзи жени му земале се

 Фабијан О’Нил е славен уругвајски фудбалер Фабијан, тој е роден во градчето Пасо де лос Торос во областа Такуарембо во Уругвај. 

О’Нил својата професионална кариера ја започнал во Национал во Првата лига во Уругвај, а во првиот тим бил во периодот од 1992 до 1995 година. Во 1996 година потпишал договор со Каљари каде останал до 2000 година, кога преминал во Јувентус. Во јануари 2002 година преминал во Перуџа, за на крај да се врати во Каљари кој тогаш бил во Серија Б.

По пензионирањето О’Нил се вратил во Уругвај каде одгледувал домашни животни во фарма. Меѓутоа, во јануари 2003 година одлучил да се врати на фудбалот , па повторно потпишал со Национал. Но, за уругвајскиот прволигаш настапил само пет пати.

“Кога потпишав за Јувентус, од идолите во екипата се претворив во најлош играч, бидејќи околу мене имаше феномени како што е Зидан. Само поради него сега навивам за Реал Мадрид”, вели тој.

“Веќе немам ништо. Потрошив 14 милиони, но кој е крив? Криви се спорите коњи и брзите жени”, завршува О’Нил.

Видео: Кој е Јапонецот што ја „мерка“ атрактивната фолк пејачка?

 Јори Јошида после средбата со Новак Ѓоковиќ стана  познат шиум светот, сега ја откри неговата омилена песна.

Сите веќе знаат дека на овој Јапонец тениски идол му е Ноле, поради тој од Јапонија се реселил во Србија за да го запозне во живо, но судбината сакала поинаку, тие се сретнаа во неговото родно Токио.

Јори на Инстаграм поставои виедо на кое ја пее неговата омилена песна додека се вози во автомобил.

„Само лиомунада…. цоколада“ пее јапонецот, а под видеото се огласи и пејачката Милица Тодоровиќ и напиша „Браво“, а тој и врати:

„Мојот пријател од Србија ми ја пушти оваа невреројатна песна“ напишал Јори.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🇯🇵Focus🇷🇸

A post shared by iori yoshida 吉田伊織 (@iori_legend) on

Популарно