Пет тајни на жените кои никогаш не се дебелеат и живеат најдолго

Жителите на Јапонија во последните над 20 години го држат светскиот рекорд како жени со најдолг животен век, а во просек живеат 84 и пол години. Освен тоа, речиси никогаш не се дебелеат. Во продолжение дознајте која е тајната на нивната долговечност и младоликост.

Јапонската писателка Наоми Моријама е авторка на книгата ‘Japanese Women Don’t Get Old or Fat’ (Јапонките не стареат и не се дебелеат) во која се откриени тајните на долговечноста и вечната младоликост на „чудесните” Јапонки. Жените во Јапонија се хранат исклучително здраво, а јапонската култура налага сервирање на мали порции.

Нивната исхрана претежно се состои од риба, алги, овошје, соја, ориз, зеленчук и зелен чај. Освен што е здрава, оваа храна има и анти-ејџ ефект поради кој Јапонките секогаш изгледаат младолико.

Наоми Моријама во својата книга открива 5 тајни за фантастичниот изглед на Јапонките.

1.Жените во Јапонија речиси секогаш јадат оброци подготвени дома кои претежно се состојат од риба на скара, ориз, варен зеленчук, супа, зелен чај и овошје. Јапонките конзумираат дури 10% од вкупната конзумација на риба во светот, а ја сочинуваат само 2% од светската популација.

2.Храната се вари или се прави на скара, а наместо леб Јапонките јадат ориз. Вообичаениот јапонски појадок го сочинуваат парче риба, ориз, тофу, алги, супа, млад лук, омлет и зелен чај, се’ во мали порции.

3.Слатките десерти се реткост во јапонската кујна, а и кога се јадат секогаш се работи за мали количини. Не е дека Јапонките не сакаат чоколади и колачи – едноставно се свесни за последиците и штетните нуспојави на слаткото по здравјето.

4.Родителите ги учат своите деца да јадат бавно и да го ценат секој залак. Поради тоа Јапонците никогаш не ја полнат чинијата до врвот и не сервираат големи порции, а секој вид храна се послужува одвоено.

5.„Вежбањето е дел од секојдневната рутина во Јапонија, а за да го одржат здравиот начин на живот, Јапонците изградија цела култура на возење велосипеди, пешачење и трчање”, заклучува Наоми Моријама во својата книга.

Фото: Актерот ги послуша своите фанови

Актерот со својата тетоважа, тој неодамна ги „вознемири“ обожавателите затоа што тие му најдоа грешка во една буква. Па сега тој ја исправи таа грешка, што им се допадна на неговите фанови.

Орландо Блум (43) ја посвети тетоважата на неговиот син Флин и го истетовира со морзеова азбука неговото име, но имаше грешка.

Наместо "Flynn" тој  напишал "Frynn". Фановите ја забележаа грешката и веднаш реагираа, а актерот го зеде предвид нивниот приговор и ја поправи грешката.

Мајсторот за тетоважи рече дека е направена грешка, во форма на точка што недостасува, ќе биде исправена, а веднаш по корекцијата, актерот се пофали со тетоважата без грешки на Инстаграм, но и се пофали со нова тетоважа на другата рака, која ја посвети на своето куче кое почина во 2016 година години 

Како се станува старлета: Од дом за сираци до скапа старлета

Старлетата Сораја Вучелиќ, рано останала без мајка, растела во Домот за незгрижени деца, а подоцна била префрлена во старателско семејство. Дури подоцна во текот на животот воспоставила комуникација со таткото.

Се родила во Книн во 1986 година, а нејзината мајка Анка родителите ја исфрлиле од куќата кога дознале дека е бремена зошто не се согласувале со нејзиниот избор. Иако прво се преселиле во Бар, Анка немала од што да ја издржува ќерката, па ја дала на семејство во Војводина. Поради далечината, средбите на мајката и ќерката не биле возможни, па така Анка после неколку месеци Сораја ја сместила во Дом за незгрижени деца. Додека престојувала таму, била вистински мал бунтовник и знаела да се избори со проблематичните момчиња, речиси и им парирала, и никој не смеел да ја закача. Имала, своја мала „банда“ и тинејџерите ја почитувале.

Подоцна Анка и Сораја успеале да воспостават добар однос со семејството на Анка, но мајката се разболела и починала кога Сораја имала само 17 години. Старлетата после тоа одлучила да се отсели во Белград и да се избори за себе.

Првпат се појави во „Големиот брат“ во 2011 година, а тоа го искористи за својата натамошна кариера.

Додека престојуваше во реалното шоу, за разлика од останатите учесници, кои како контакти оставаа телефонски броеви од членовите на своето семејство, Сораја бидејќи нема мајка, а таткото не сакаше да го експонира, остави телефонски број со својата тогашна најдобра пријателка која ја потврди нејзината приказна.

Се зборува дека Сораја до сега имала повеќе од 8 естетски зафати, а првиот го направила во 2010 година кога ги зголеми градите.

Денеска, таа е студент на психологија, но со оглед на тоа дека моментално не може да се врати во Србија, прашање е дали и како ќе го заврши факултетот.

ВИДЕО: Заглавил во снег а потоа од сите страни почнале да му приоѓаат големи тигри

Овој човек вечно ќе го памти ова искуство, а снег веројатно нема да сака да види ниту на слика.

Со својот џип одел низ планината,одеднаш застанал во снегот и кога се подготвил да излезе видел чудна сцена.

Од сите страни почнале да му приоѓаат големи тигри. Крвта му се заледила, но не од ладно туку од страв.

Еден тигар скокнал на вратата на возачот и гледал кога човекот ќе ја отвори.

Ова видео е едно од најгледаните на интернет, а зошто е така откријте сами.

Популарно