Лифт во зграда во Карпош 4 со четворица станари се откачил и паднал

Лифт се откачил и паднал во зграда на улицата Трифун Бузев во скопската населба Карпош 4, во средата. Во лифтот имало четворица станари, но никој не е повреден. Станува збор за нова зграда, која сѐ уште нема технички прием, но неколку станови се вселени бидејќи добиле клуч од инвеститорот, дознава „СДК.МК“.

Според извори за „СДК.мк“, лифтот се откачил додека бил на првиот кат и паднал до подрумот на зградата односно два ката под земја, а станарите велат дека случајот е пријавен во полиција.

 Од Општина Карпош за порталот велат дека досега никој кај нив не го пријавил инцидентот. „Според нашите сознанија, зградата на оваа локација е во градба, односно нема технички прием и употребна дозвола.  Ќе излеземе на терен со инспекција“, велат од Општина Карпош.

Тајгер Вудс во сообраќајката возел со двојно поголема брзина од ограничената

Тајгер Вудс возел речиси двојно побрзо од ограничената брзина кога направи судир во февруари, утврди истрагата за неговата несреќа.

Голф-легендата претрпе повеќе повреди на ногата откако неговиот автомобил удри во банкина и неколку пати се преврте, а според шерифот на округот Лос Анџелес, сега е потврдено дека возел помеѓу 84 и 87 милји на час (135 и 140 км на час) во моментот на несреќата во област со ограничување на брзината од 45 км / ч.

„Примарниот причински фактор за оваа сообраќајна несреќа бил возење со брзина небезбедна за условите на патот и неможноста да ја совлада кривината на коловозот“, рече шерифот на округот Лос Анџелес, Алекс Вилануева.

Макфакс

(Видео) Го сними детето во паранормална ситуација, па ја успори снимката за сите да се уверат

Беки Симс (33) од Ланкашир, Велика Британија објави бизарно видео на социјалните мрежи во кое на нејзиниот син „некој“ или „нешто“ му го зима далинското од неговите раце додека гледа телевизија.

Беки самоуверено напиша дека веќе знае чиј дух може да го стори тоа, бидејќи овој момент од снимката не бил прв ваков што бил снимен.

„Тоа е мојот брат кој беше трагично убиен пред четири години. Убедена сум дека тој е присутен меѓу нас во куќата и дека не гледа и чува “, додаде Беки.

Следбениците на социјалните мрежи се согласија дека ова е ужасен феномен, бидејќи таа дури го забави видеото за да види како на детето „му бега“ далечинското од раце.

Актерот Бранислав Лечиќ обвинет за силување

Актерката Данијела Штајнфелд го обвини актерот Бранислав Лечиќ дека ја силувал во 2012 година. Во интервју за „Инсајдер“ таа вели дека две години се лекувала од посттрауматско нарушување и призна дека размислувала за самоубиство. Од своја страна, Лечиќ, изјави дека тврдењата за силување се најодвратна лага.

„Ме силуваше мојот колега и драг пријател Бранислав Лечиќ, во мај 2012 година. После тоа, четири дена игравме претстава. Бев во шок. Сакав веднаш да повикам полиција, но размислував што ќе се случи. Мора да ја разберете таа ситуација“, вели Штајнфелд во интервју за „Инсајдер“.

Таа нагласува дека во тоа време била убедена дека јавноста нема да ѝ верува затоа што го имала само нејзиниот збор против неговиот, затоа што тој бил постар колега, успешен и славен актер.

Штајнфелд сега вели дека повеќе не ѝ е важно кој ќе ѝ верува.

Таа во петокот пристигна во Белград од Њујорк, каде живее со години, за да даде изјава пред обвинителството, а случајот го откри и за „Инсајдер“.

„Јас велев не цело време, сè додека можев“, вели Даниела.

Само 40 дена по трауматскиот настан, таа успеала да замине во Америка и сакала да заборави на сè. Но, како што вели, тогаш почнале психичките проблеми. Престанала да спие и да јаде, а во еден момент таа дури помислила и на самоубиство.

Лекарите ѝ дијагностицирале посттрауматско нарушување.

„Две години се лекував од посттрауматско нарушување. Во тоа време, не можев да функционирам нормално како личност, да се чувствувам безбедно. Претежно бев затворена. Ако некој ме потсетеше на него во која било смисла, ми се јавуваа потешкотии со дишењето и добивав напади на паника“, рече Даниела во интервју за „Инсајдер“.

Претседателот на движењето Демократите на Србија и професор на Факултетот за современа уметност изјави дека тврдењата дека ја силувал актерката Даниела Штајнфелд се најодвратната лага што го дискредитира.

„Апсолутно го почитувам законот и правните институции на оваа држава и подготвен сум во секое време да одговорам на ваквото обвинување во Обвинителството. Ова е најодвратната лага што ме дискредитира “, изјави Лечиќ.

Популарно