Локална појава на нестабилност – МОЖНА појава на град

Денеска ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер и тоа особено југозапад, а потоа и на запад, а можна е и во југоисточните предели од државава.

Локално, има услови нестабилноста да биде поизразена проследена со електрични празнења како и со услови за појава на град. Во случај на појава на електрични празнења, ги предупредуваме граѓаните да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја, додека овчарите своите овци да ги делат во помали групи со цел да ги заштитат.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

Сончево и топло со умерена локална облачност и слаб до умерен североисточен ветер.

Денеска не очекува сончево  време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 28 до 35 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе спушти до 16, а дневната ќе достигне 33 степен

Во следните денови ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. За време на викендот локално ќе има појава на зголемена облачност со услови за краткотраен дожд и појава на грмежи. Во недела и понеделник ќе дува засилен северен ветер што ќе предизвика повторно опаѓање на температурите

Сончево со слаб до умерен североисточен ветер

Денеска не очекува сончево време со слаб до умерен североисточен ветер. 

Утринската температура ќе се движи од 12 до 17, а дневната од 24 до 33 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје претежно сончево и топло. Утринската температура ќе спушти до 14, а дневната ќе достигне 31 степени.

Сончево со умерена локална облачност и со умерен ветер

Денеска не очекува сончево време со мала до умерена локална облачност, ќе дува умерен до засилен ветер, од северен и северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 24 до 32 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје претежно сончево и топло. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од северен правец.. Утринската температура ќе спушти до 13, а дневната ќе достигне 29 степени.

Од утре следува сончево време со повторен пораст на дневната температура, но со посвежи утра. За време на викендот локално ќе има појава на зголемена облачност со услови за краткотраен дожд.

Популарно