Пријателот на Гру раскажа што се случило

Славниот српски рапер Далибор Андонов Гру почина во страшна несреќа на вода додека уживаше во екстремен спорт, а неговите пријатели кои во моментот на трагдијата биле со него уште не можат да се опорават од шокот и тагата.

- „На почетокот се беше прекрасно, фативме малку ветер, се забавуваме. Беше се во ред, возевме два до три часа. Потоа немаше ветер и се беше во ред. Сакавме да влеземе во чамец, Гру ми рече земете ми ја даската зошто остана 15 метри од него. Тргнавме со чамецот. Дојде нов удар на ветер и тој налет го однесе со брзина од 70 километри на час. не можевме да го стигнеме", вели неговиот пријател Алекс кој бил со него во моментот на кобната несреќа.

Тргнале по него но не успеале да го спасат, се се одвивало во 20 секунди.

- „20 секунди ветерот го удираше во водата и го креваше во воздух 2-3 пати. Леташе меѓу 300 и 500 метри. Го ставивме во чамец кога го стигнавме, бидејќи е потежок човек ни требаше малку време. Ни требаа две минути. Одевме кон обалата најбрзо што можевме и се обидовме да го реанимираме", вели тој

Му правеле масажа на срцето па ја чекале Итната помош. Тие само констатирале смрт.

- „ Ни рекоа дека смртта настанала со тие неколку удари во водата. Не ни мислевме дека ќе се случи вакво нешто", додава пријателот кој е скршен.

Гру ќе биде погребан во четврток во 14 часот и 30 минути, а зад себе остави сопруга и два малолетни сина.

ФОТО: Македонската пејачка објави фотографија од детството

Младата талентирана пејачка Лина Пејовска успешно го трасира патот на музичката сцена и не само дома, туку и во регионот, кој веќе имаше прилика добро да ја запознае и да ги препознае нејзините квалитети преку талент-шоуата.

Талентот на Лина се гледа уште од мали нозе, а доказ за тоа е фотографијата која таа ја објави на Инстаграм, на која таа држи микрофон во раце.

ФОТО: Емина Јаховиќ од нив доби најубаво подарок

Емина Јаховиќ го прослави 38. роденден а покрај бројните честитки на кои преку социјалните мрежи се заблагодари, синовите Јаман и Јавуз ѝ приредија момент за паметење.

Тие на својата мајка ѝ отпеале песна, па и помогнале да ги дувне свеќите и да замисли желба.

Пејачката цело време се смеела и опкружена со букети цвеќе ракоплескала и пеела со своите наследници, кои после тоа цврсто ја прегрнале и бакнувале.

„Моите господа“, порачала таа.

ВИДЕО: Цеца и Анастасија славеа за Василица во вилата во Дедиње

Во вилата на Светлана Цеца Ражнатовиќ на Дедиње во понеделникот вечерта традиционално беше дочекана Православната Нова Година. Пејачката ги собра пријателите и семејството, подготви богата трпеза, а дури донесе и бенд кој ги забавуваше.

Покрај ќерката Анастасија и синот Вељко, на прославата присуствуваа и бремената снаа на Цеца, Богдана, сестра ѝ Лидија, а и Аца Лукас.

Цеца и Лукас во чест на покојниот сопругот на Цеца, Жељко Ражнатовиќ Аркан ја испеаја песната „Како ми недостајеш“, а Анастасија објави снимка и напиша „Ж“ Од мене...Така ми недостигаш....20“ - напиша Анастасија, нагласувајчи дека поминале 20 години од смртта на нејзиниот татко.

Популарно