Јошко со остри критики кон одбојкарите

Поразот на македонските одбојкари и во второто коло од Европското првенство не наиде на добра реакција кај селекторот со најдолг стаж во историјата на нашата репрезентација, Joшко Миленковски.

Тој имаше улога на стручен аналитичар во студиото на Македонската радио телевизија, давајќи оцена за случувањата на натпреварот. Веднаш откако го заокруживме поразот од 0-3, рече дека ова е големо разочарување.

„Не вреди ни да се коментира овој натпревар, беше големо разочарување од секој аспект. Прво како мотивација, како желба за играње...имавме голема немоќ, два сета губиме со голема разлика. Направивме само еден директен поен во три сета, а противникот осум, на пример, нападот нашиот 40 посто, нивниот 50 посто, тие имаат седум болка, ние три блока, нивниот коректор 60 отсто во напад, нашиот 35 итн. Тоа се тие показател, не ни вреди да ги дискутираме“, помина Миленковски низ статистичките показатели.

Потоа продолжи да додава тежина на поразот, затоа што е од репрезентација, која нема да дотурка далеку на првенството, според него.

„Значи тотално сме надиграни, но не од еден квалитетен противник, Турција нема тим за високи дострели. Тие имаат одредени подмладувања во составот, најдобриот среден блокер и техничар преседоа на клупата, значи тие имаа уште резерви, но дури и покрај тоа не верувам дека се екипа која ќе може да се замеша во втора фаза. Ќе видиме дали ќе ги мине и Финска и Белорусија. Значи сега доагаме до прашањето, дали вчера Финска не беше многу квалитетна, па ние можевме да ги добиеме или денеска Турција беше пресилна за нас или, пак, ова ја отсликува на нашата одбојка. Пласманот на ЕП од аспект на пласман на едно првенство да, треба да бидеме задоволни. Арно ама на ова ЕП  се 24 репрезентации тоа е пола Европа, тука се и средните репрезентации, ги нема само некои си Гибралтар, Кипар.... Значи не е и некој успех да се пласираш на ЕП. Ама ајде да речеме дека тоа е некаков успех, а се најавуваше дека ќе одиме до вториот круг, значи имаме одредени проблеми“, продолжи Миленковски.

На крај се задржа на изјавите на одбојкарите уште пред да заминат за Љубљана. Според него е недозволиво да се најавува пласман во осминафиналето, а потоа да се губи лесно на овој начин.

„Ако играчите се задоволни од ова што го прикажуваат таму, тогаш јас немам причина критички да бидам настроен, зашто не знам кои им се целите и задачите кои ги поставиле. Меутоа од нивните изјави, имаше најава за да одиме во втората фаза, зашто сме биле подобри од Финска, од Белорусија.... Ама излезе дека не е така, овој третиов сет со Турција, можеби е и вистински показател. Едноставно нè надиграа, ете рече селекторот падна моралот, ќе анализираат што се случи. Јас разбирам дека нашиот квалитет е лимитиран и потешко е да направиме некоја победа, но затоа мора изјавите да бидат пореални, за да сфати јавноста дека самиот пласман на ЕП е успех. А ако ние најавуваме шанси за висок пласман, а тука се покажуваме поинаку, тука е малку нереална ситуацијата. Тешко се игра, сите репрезентации овде ќе бидат многу посериозни од она што досега имавме можност да го гледаме во Европската Б-лига и слично“, се изјасни Миленковски.

Тој беше селектор на Македонија во периодот од 1997 до 2008 година, а забележителни успеси имаше и како тренер на Работнички Фершпед, од 1994 до 2007 година. Сепак, со Македонија не успеа да се најде на едно големо првенство. Најголемите успеси ги постигна во екипата на Мили Пјанго во Турција.

Дарко Панчев: Мораме да бидеме дисциплинирани

Поранешниот фудбалер Дарко Панчев кажа дека ова време додека трае коронавирусот го поминува како и сите други, со семејството.

-Малку се досадувам, малку гледам телевизија. Главно сум со семејството, со децата, кои се малку понервозни од нас, да кажам постарите. Засега сме дисциплинирани, мораме да бидеме такви, затоа што оваа болест е силна и тешка. Потребно е да ги слушаме надлежните органи и да ги почитуваме правилата како во Македонија, така и во Србија. Експертите велат дека надобра превенција е толку изолацијата, така што јас тоа го почитувам во целост. Верувам дека со дисциплина можеме да го победиме ова што не снајде - истакна Панчев за сајтот на Црвена ѕвезда.

Тој опиша и како изгледа еден негов ден во зиолација.

-Мислам дека секој човек има вообичаен ден. Инаку, сопругата и јас гледаме добри филмови, во текот на денот гледаме по 2-3 филма. Особено најновите, има многу нови филмови. Тука ни се и децата, кои исто така се вредни, учас, ги обработуваат своите обврски и тоа е сјајно. Времето се исполнува, но ние луѓето сме навикнати да бидеме слободни, но мораме да бидеме одговорни за сето ова да го преживемее - вели Панчев.

Самсоненко ги исплати ракометарите и фудбалерите на Вардар!

Дојде и тој ден, Сергеј Самсоненко повторно е „Дедо Мраз“ во Вардар, рускиот газда се појави во Скопје и повлече потег каков што се чекаше од првиот човек на клубот – ги исплати спортистите во ракометниот и во фудбалскиот клуб.

Премногу им се должи на членовите на овие два колектива, кои не само што не се платени за оваа, туку дури и за претходната натпреварувачка сезона. Ракометарите лани беа херои и без плата стигнаа до европска круна, но долговите им дојдоа преку глава, па егзодусот почна уште пред два месеци, со заминувањето на Криштопанс и на Атман и најавените трансфери на бројни првотимци.

Фудбалерите пак овојпат се вистинските херои, со драстично подмладен тим делат лекции во Првата лига и заслужено се на чело на табелата, дури и во ситуација кога цела сезона добиваат празни ветувања за да им се исплатат платите од договорите.

Свесен е Русинот дека должи многу, дури и премногу за македонски услови, а неговото недомаќинско работење во фудбалскиот клуб придонесе Вардар лани да не добие лиценца за настап во европските купови, на тој начин и да заработи значителна сума што ќе беше добредојдена во оваа беспарица.

Затоа, плаќањето на долговите кон спортистите треба да биде прво нешто што Русинот треба да го направи. Затоа што оваа наша вест е ПРВОАПРИЛСКА ШЕГА, но истовремено и опомена до големиот газда дека премногу семејства зависат од неговото дадено ветување. А дадениот збор значи и обврска кон оние кои гинат за црвено-црниот дрес, кои заслужуваат да го добијат ветеното и без да молат за него.

И уште еднаш АПРИЛИ ЛИ ЛИ!

Имаме сигурна иднина - Репрезентативецот Тихомир Костадинов донираше во болницата во Гевгелија!

Репрезентативецот на Македонија Тихомир Костадионов донираше средства на детското оделени во општата болница од Гевгелија. Потегот на Костадинов го потврдија од болницата на нивната Фејсбук страна.

“Голема благодарност од ЈЗУ Општа болница со проширена дејност Гевгелија до Тихомир Костадинов од с. Миравци , Репрезентативец на Македонската фудбалска репрезентација за доделената донација – ентериер за опремување на амбулантите во рамките на институцијата“, стои во објавата.

Популарно