Претежно сончево и свежо со ниски утрински температури

Денеска не очекува  претежно сончево и свежо со ниски утрински температури и со слаб до умерен југоисточен ветер.Утринската температура ќе се движи од минус еден до девет, а  дневната од 18 до 25 степени. Во Скопје, сончево со слаб претежно северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 22 степени

За време на викендов времето ќе биде стабилно, до понеделник со ниски утрински температури. Во понеделник попладне и во вторник ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи.

Сончево со мала до умерена облачност

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во планинските региони ќе има услови за појава на изолирана нестабилност со појава на пороен дожд и ретки грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната од 29 до 36 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

За време на викендот ќе преовладува сончево време и претежно во планинските региони попладне ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Од недела претпладне и во понеделник преку денот ќе дува засилен северен ветер и тогаш температурите повторно ќе бидат пониски (за 3 до 5 степени). Потоа следува период на постабилно време со постепен пораст на температурата.

Сончево и топло со умерена локална облачност и слаб до умерен североисточен ветер.

Денеска не очекува сончево  време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 28 до 35 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе спушти до 16, а дневната ќе достигне 33 степен

Во следните денови ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. За време на викендот локално ќе има појава на зголемена облачност со услови за краткотраен дожд и појава на грмежи. Во недела и понеделник ќе дува засилен северен ветер што ќе предизвика повторно опаѓање на температурите

Сончево со слаб до умерен североисточен ветер

Денеска не очекува сончево време со слаб до умерен североисточен ветер. 

Утринската температура ќе се движи од 12 до 17, а дневната од 24 до 33 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје претежно сончево и топло. Утринската температура ќе спушти до 14, а дневната ќе достигне 31 степени.

Популарно