Попоски најавува температури повисоки од нормалните за околу 10 степени

Во текот на следниот период не очекува топол есенски период и температури повисоки од нормалните дури за околу десет степени. Сето ова ќе биде под влијание на топлата воздушна маса која од југ ќе продира кон нашата територија и ќе условува значителен пораст на температурите на воздухот кој ќе бидат касно летни и во најтоплите предели од државава истите се очекува да се искачат дооколу 26, 27 степени.

Времето ќе биде претежно стабилно и суво односно сончево со умерена локална облачност. Поради јужното струење на визина во текот на следниот период исто така од Сахара кон нашата територија се очекува транспорт на прашина и на песок па така и времето ќе стане помачно а особено ќе го почувствуваат метеопатите.

За нови и подетални метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

Сончево со мала до умерена облачност

Денека не очекува  претпладне сончево време со мала до умерена облачност. Од пладневните часови во западните делови ќе се зголеми облачноста и ќе има услови за појава на локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Температурата ќе биде во интервал од 24 до 30 степени.

Во Скопје сончево со мала облачност и со слаб јужен ветер. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има услови за појава на краткотарен дожд. Температурата ќе достигне до 26 степени.

Од утре следува период со повремено зголемена облачност. Во попладневните и вечерните часови, особено утре и во среда ќе има појава на локален дожд и ретки грмежи позастапени во западните делови. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер најинтнзивен за време на викендот.

Сончево со умерена локална облачност

Денеска не очекува сончево време со мала, а на југозапад со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од 8 до 12, а дневната од 23 до 29 степен.

Во Скопје утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе достигне до 28 степени.

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Утринската температура ќе се движи од 6 до 16, а дневната од 24 до 29 степени.

Во Скопје, сончево со мала облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 28 степени.

Следува период на претежно стабилно време со пониски утрински температури. Во вторник и во среда, особено во западните делови ќе има развој на нестабилна облачност и услови за појава на повремен дожд и ретки грмежи.

Популарно