Дневен хорскоп

ОВЕН

Ве очекуваат мали потешкотии-компликации во вашата работа. Ве очекува период на промени. Вашиот партнерот манифестира недовреба кон вас, а вам ви пречи неговиот став и тоа ве навредува. Можеби сте под стрес.

БИК

Доколку сте без работа, може да очекувате дека наредниот период ќе имате можност да се промени ситуацијата. Дојде време максимално да се посветите на вашиот однос со саканата личност. Водете сметка за бубрезите.

БЛИЗНАЦИ

Ќе имате нови обврски и нема да ви биде лесно да ги усогласите и организирате како што ви одговара. Љубовниот живот ви претставува мало оптеретување. Можеби ви е потребен период да бидете сами. Пад на имунитетот.

РАК

Имате многу слободно време и подготвени сте да го искористите за одмор. Може да очекувате поволен ден. Ќе бидете емотивно стабилни и задоволни со односот на партнерот кон вас. Полни сте со енергија! Спортувајте.

ЛАВ

Доколку се занимавате со приватен бизнис, ќе успеете да ги остварите своите цели. Пред вас е многу поволен период. Имате максимална доверба во личноста која ја сакате и ве очекува поволна фаза за вашиот однос. Внимавајте на исхраната.

ДЕВИЦА

Ве очекува можност да започнете нова работа која ќе ви донесе успех во иднина. На љубовно поле ве очекува флерт со личноста која сте ја запознале во брзо време. Ќе имате прилично возбудлив ден. Можни се болки во грлото.

ВАГА

Ве очекува можност да напредувате кога станува збор за работата. Пред вас е поволен период. Не ве очекуваат премногу големи промени на емотивно поле. Стабилната состојба со партнерот ве радува. Поволен период за слабеење.

ШКОРПИЈА

Можеби не можете да ги остварите своите планови, но треба позитивно да се насочите кон нив. Имате некои помали недоразбирања со партнерот. Бидете внимателни денес.

СТРЕЛЕЦ

Се обидувате да започнете нова работа. Чувствувате дека ќе ви биде потребно подолго време за тоа. Можеби имате помали сомнежи во саканата личност но со искрен и отворен разговор може да решите сѐ. Исцрпени сте.

ЈАРЕЦ

Може да се потпрете на своите соработници. Ве очекува период во кој ќе имате позитивни деловни околности. Ако сте слободни, можеби ќе имате некои нови љубовни понуди, познанства. Проблеми со циркулацијата.

ВОДОЛИЈА

Можеби не сте добиле можност која ви била неопходна за да напредувате на деловно поле. Можно е познанството со личност која многу ви се допаѓа да прерасне во врска. Проблеми со зглобовите.

Родените во овој хороскопски знак се вистински генијалци

Доколку сте родени во период од 20 јануари до 20 февруари, ви честитаме, вие сте Водолија во хороскоп, 11 – от знак во Зодијакот, кој е карактеристичен по својата дива енергија, самостојност, но и аналитичка или перцептивна интелигенција.

Водолиите во голема мера се препознатливи по своето огромно друштво. Овој знак е еден од најдруштвените и ужива кога е окружен со многу луѓе. Благодарејќи на својата ексцентрична природа, припадниците на овој знак лесно склопуваат пријателство, комуникативни се и со широки раце ги прифаќаат сите типови на луѓе.

Родените во овој знак се исто така многу чувствителни личности, често подготвени до крајна граница да ги бранат своето мислење и идеи. Додека нивната способност да заземат став е за почит, понекогаш тоа може да стане малку фрустирачки за луѓето околу нив. Кога се нервозни, не би сакале да им се најдете пред очи.

Секако припадниците на овој знак имаат и своја несовршеност. Тие имаат потешкотии да се носат со емоциите, тешко остваруваат долги и романтични врски, а најпрво доаѓа до одбивање поради нивната дива природа, желбата за остварување. Тоа обично ги води до бурни разделби и разводи. Иако овој хороскопски знак ги сака луѓето, вистина е дека Водолиите тешко се врзуваат за една личност.

Она по што Водолиите се разликуваат од останатите хороскопски знаци, а воедно поради што се сметаат за најгенијален знак, е нивната интелигенција.

Како многу иновативен знак, Водолијата е вистински визионер, секогаш размислува однапред и има брилијантен ум кој го користи во секоја прилика. Водолијата исто така е борец за правда и друштво. Како природен хуманитарец, подготвен е да вложи време и напор за да им помогне на другите.

„Јас знам“ е клучниот израз за Водолијата. Високиот интелект во комбинација со подготвеноста на Водолијата да ги сподели своите таленти, инспирира многумина кои работата во нивно окружување. Уживаат во својата фантазија, креативни визии и иновативни идеи.

29 февруари е многу поинтерес отколку што мислевте

Откриваме зошто секоја четврта година е престапна и што крие 29 февруари. Една година трае отприлика 365 дена, 5 часа, 45 минути и 46 секунди. Тие додатни 5 часа и неколку минути, за кои никој не сака да зборува, се всушност причина зошто имаме престапна година.

Годината со 366 дена се јавува на секои 4 години, поттикнувајќи ги жените да ги запросат мажите и прави родендените да бидат многу збунувачки за одреден број луѓе.

Но, тоа не се единствени чудни работи поврзани со овој датум. Во продолжение има неколку причини зошто 29 февруари е многу поинтерес отколку што мислевте.

Зошто имаме престапна година што е тоа „престапна секунда“?

Поентата на престапната година е да помогне во прилагодувањето на грегоријанскиот календар со соларниот календар и да осигура дека на навреме ќе ги прославуваме соларните настани како што се пролетната или есенската рамноденица секоја година. Меѓутоа, дури ни дополнителниот ден во февруари на секои 4 години не може да го осигура точно вклопувањето, поради што научниците понекогаш повикуваат на „престапна секунда“.

Престапната секунда е подесување од една секунда која повремено се применува на координираното универзално време за да се намали разликата помеѓу прецизното време кое го мериме со часовниците и непрецизното воочено соларно време кое варира поради долготрајното успорување на ротацијата на Земјата.

Како да знаеме која година е престапна?

Многу едноставно: доколку последните две цифри од годината се делат со 4 (на пример 2016, 2020, 2024…) тогаш е престапна година. Годините кои означуваат крај на век се издвоени од ова правило. Тие мора да се делат со 400 за да бидат престапна година. Значи 2000 и 2004 се престапни години, но 2100 нема да биде.

Зошто жените ги запросуваат мажите баш на 29 февруари?

Откако папата Гргур XIII со указ го прогласил грегоријанскиот календар во 1582 година, идејата за додавање на 29 февруар на секои четири години изгледала како смешна, што во британскиот театар направиле комична претстава во која се истакнувало дека жените на тој ден би требало да ги заменат здолништата за панталони и да се однесуваат како мажи. Претставата е означена како сатира, но тогашните феминстки биле испирирани, до 1700 година жените го користеле 29 февруари за да им предложат брак на мажите. Традицијата, која денес се нарекува „Bachelor’s Day“, го достигна врвот во почетокот на 1900 година и продолжува и денес да се применува во Велика Британија.

Раѓање, но и уште нешто

На светот постојат околу 4 милиони луѓе кои се родени на овој ден. Веројатноста дека некое бебе баш на 29 февруари е 1:1.500.

Луѓето кои се родени на 29 февруари имаат проблем со одбележувањето на својот роденден, но се случува и некој да умре баш на овој ден. Според Енциклопедијата на светското наследство, во 1800 – тите, Џејмс Милн Вилсон кој е по потекло Британец, а за време на животот станал и премиер на Тасманија „роден е на престапен ден и умрел токму на тој ден“. Вилсон умрел на 29 февруари 1880 година, на неговиот „17“ роденден, односно кога имал 68 години во регуларни години.

Попусти на 29 февруари

Во многу држави продавниците даваат големи попусти токму на овој ден. Затоа обрнете внимание, тоа може да се случи и кај нас, па ќе може да си го купите она што сте го сакале по многу поволни цени.

Дневен хорoскоп

ОВЕН

Сакате да направите нешто со кое ќе им покажете на сите дека не зависите од никој. Не се оптоварувајте со она што го зборуваат завидливите колеги. Распоредот на ѕвездите во овој период ќе ви донесе несогласување со партнерот.

БИК

Дозволете да ве понесе романтикатата и препуштете се на страстите. Подгответе му вкусна вечера на вашиот парнер, а тој ќе биде изненаден од оваа позитивна промена. На професионално поле, денеска ќе имате можност да забележите успех.

БЛИЗНАЦИ

Овој ден ќе ви биде од голема важност. Можно е да добиете романтична понуда за врска од личност со која сте во моментов. Прифатете ја понудата, бидејќи таа личност умее најдобро да ве развесели и најдобро ги знае вашите потреби.

РАК

Овој ден ќе ви биде исполнет со многу добри вести. Некој ваш пријател ќе добие понуда за работа во странство, па ќе бидете среќни за тоа. Вечерта нека ви биде резервирана за среба со парнерот и потрудете се да ги сослушате неговите проблеми.

ЛАВ

Зошто постојано се обидувате да бидете карпа кога и самите знаете колку емоции виреат во вас? Денес ќе почувствувате силна желба да се отворите пред некого, па препорачливо е да изберете личност која веќе ви ја докажала својата лојалност.

ДЕВИЦА

Линијата меѓу љубовта и омразата е многу тенка и лесно може да биде избришана, а вие денес ќе бидете доказ за тоа. Не се изненадувајте ако довчерашен непријател сега започне да ви го освојува срцето или ако ваш бивши повторно ви ги разгори старите чувства.

ВАГА

Денес ќе ѝ помогнете на блиска личност да надмине сериозен проблем и да застане на нозе, но наместо благодарност, ќе добиете ноншалантен став. Пред да решите да ја отстраните од својот живот, побарајте ја причината за нејзиното однесување.

ШКОРПИЈА

Тонете во детали? Денес стојте подалеку од безначајни ситници и нешта кои нема да ви донесат аплауз. Времето кое ќе го заштедите посветете го на цели и проекти кои имаат потенцијал да ве лансираат нагоре на работното место.

СТРЕЛЕЦ

Денес е поволен момент да пристапите кон правење на некои промени во вашиот дом. Може да започнете со правење на некои поправки, редекораци итн. Може да се потпрете на поддршката на пријателите. Не оставајте го за утре она што можете денес да го завршите!

ЈАРЕЦ

Не им ја вртете главата на оние кои се обидуваат нешто да ви кажат. Денес многу е важно да ги следите туѓите совети и препораки, бидејќи некои од нив имаат потенцијал да ви го дадат успехот на послужавник. Реагирајте брзо на можностите.

ВОДОЛИЈА

Во утринските часови ќе донесете одлука која ќе ви го промени вашиот распоред за целиот ден. Ќе сакате да започнете со подготовки за забава. Може да се соочите со финансиски потешкотии, но ви се советува да го избегнете вклучувањето во шпекулации.

РИБИ

Денес е поволен момент да работите на храбри и долгорочни проекти. Ви се советува да го одложите долгото патување од семеен интерес, кое го имате планирано да го направите денес. Ќе имате одлични моменти во посетата на пријателите со саканиата личност.

Популарно