Славчо Попоски со детална анализа: Суша и летни температури до 29°C

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ и понатаму ќе се задржат многу високите температури на воздухот кај нас и истите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени. Времето ќе биде сончево повремено со мала локална облачност а ќе биде и претежно тивко или само на не кои места ќе дува сосема слаб ветер од променлив правец.

Да напоменеме дека овие температури на воздухот се повисоки од нормалните дури за околу десет степени и секако топлото време лошо ќе се одрази врз граѓаните каде постои опасност од појава на вируси.

Понатамошната суша пак и понатаму доста лошо ќе се одразува врз земјоделските култури и посеви.

За подетални информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

Променливо облачно со услови за краткотраен локален дожд

Во текот на денешниот ден не очекува променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд. Наутро со услови за појава на магла по котлините. Минималната температура во текот на ноќта ќе биде во интервал помеѓу 5 и 13, а  дневната   ќе биде во интервал  од 10 до 20 степени.

Во Скопје утринската температура ќе достигне до 11 степени, а дневната температура до 18 степени.

Претежно облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер

Во текот на денешниот ден не очекува претежно облачно време со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Врнежите од изутрина ќе се преместуваат кон исток каде што ќе се пообилни и ќе завршуваат. Минималната температура во текот на ноќта  се движеше во интервал помеѓу 7 и 15, а  дневната ќе се движи  во интервал  од 11 до 19 степени.

Во Скопје утринската температура ќе достигне до 12 степени, а дневната температура до 17 степени.

Oблачно со врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде oблачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Пообилни врнежи на повеќе места ќе има во вечерните и ноќните часови .

Утринската температура ќе се движи од 4   до 12, а дневната температура од 10 до 19 степени.

Во Скопје ќе биде претежно oблачно со врнежи од дожд .Утринската температура ќе достигне до 7 степени, а дневната температура до 17 степени.

Популарно