Марадона: Ништо нема да им оставам на децата, се ќе донирам!

Легендарниот Диего Армандо Марадона јавно влезе во конфликт со својата ќерка Џанина Марадона, која преку социјалните мрежи истакна дека нејзиниот татко умира. Него воопшто не му се допадна оваа изјава, односно,  тој тврдењата на Џанина ги отфрли, а притоа и испрати директна порака околу наследноство.

-Јас воопшто не умирам. Јас спијам мирно затоа што работам. Не знам што сакаше да каже Џанина. Знам дека сега, како што стареете, луѓето се грижат повеќе за тоа што ќе им оставите отколку за она што го правите. Им кажувам оти се ќе донирам. Се што имам спечалено ќе донирам. Не им оставам ништо, -порача Марадона.

Начевски и Николов ќе го судат неделното финале.

Македонските судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов добија најдобра потврда за квалитетната арбитража на актуелното Европско ракометно првенство, со информацијата дека ќе го судат неделното финале.

Финалето ќе се игра во Стокхолм, а претставува прво големо финале за Начевски и Николов, кои изминатите сезони судеа на сите големи репрезентативни натпреварувања и ракометната Лига на шампиони.

Утрешните полуфинални средби им се доделени на Хорачек и Новотни од Чешка (Шпанија-Словенија), односно Ралуј и Сабросо од Шпанија (Норвешка-Хрватска).

Видео:Го „реши“ за 40 секуди

Доцна синоќа Конор Мекгрегор  се врати во октагонот со стил, тој успеа за само 40 секунди да обезбеди технички нокаут над Доналд „Каубој“ Серон и да најави дека „кралот“ се враќа на врвот.

Во првиот меч за „Ноториус“ по поразот во четири рунди од Хабиб Нурмагомедов пред 15 месеци, Ирецот се соочи со УФЦ легендата Серон, и веднаш на стартот, Мекгрегор се обиде да го погоди противникот со левицата, по што двајцата влегоа во клинч, а Мекгрегор со рамото му го скрши носот на Серон

Серон очигледно беше во дефанзива, а Мекгрегор „намириса крв“ и со низа удари предизвика судијата Херб Дин да го прекине мечот по само 40 секунди.Со оваа победа, Мекгрегор си „отвори“ многу врати, од која една опција е дуел со Хорхе Масвидал кој беше во првиот ред во „Т-Мобиле арената“, како и долгоочекуваниот ри-меч против Хабиб

Диви се врати дома

Ракометниот клуб Тинекс Пролет успешно го комплетираше трансферот на  македонски репрезентативец, Петар Ангелов.

Искусниот Ангелов се враќа назад на македонската ракометна сцена, доаѓајќи од германскиот Ратинген. Oд неколкуте понуди на негова адреса ја избра токму онаа на нашиот клуб. Ангелов потпиша договор со Тинекс Пролет на една и пол сезона.

Ангажманот на овој ракометар на најдобар можен начин ги отсликува амбициите со кои тимот ќе влезе во вториот дел од сезоната. Тинекс Пролет е отворен за ангажман на допополнителни засилувања во наредниот период. Големо освежување ќе биде и враќањето на Александар Василевски по тешката повреда на коленото, со што ќе биде засилена бековската линија во ростерот.

Петар Ангелов ја почна професионалната кариера во 1997 година во Тиквеш. Потоа тој настапуваше и за Пелистер, Вардар и Металург на домашната сцена, а има настапувано и неколку земји ширум Европа, за Трембле во Франција, Анталија во Турција, Кремс во Австрија и Ратинген во Германија.

Популарно