Денес се празнуваат овие светители

Свети Кирил, архиепископ Ерусалимски

Роден е во Ерусалим во времето на Константин Велики, а умре во времето на Теодосиј Велики (315 г. – 386 г.). Во 346 година го посветија за свештеник, а во 350 г. го наследи на престолот блажениот ерусалимски патријарх Максим. Трипати го симнуваа од престолот и го испраќаа во прогонство, додека најпосле во времето на Теодосиј не го вратија, па проживеа мирно уште осум години и Му ја предаде душата на Господ. Тој имаше две тешки борби: од една страна со аријанците кои се засилија во времето на Константиновиот син Констанциј, а од друга во времето на Јулијан Отстапник, со самиот цар отпадник од верата и со Евреите. Во времето на силата на аријанците на денот на Педесетница се јави знакот на Крстот, посветол од сонце, се простираше над Ерусалим и над Елеонската Гора. Ова траеше неколку часа, а почна во девет наутро. За оваа појава што ја видоа сите жители на Ерусалим му пишаа и на царот Констанциј и тоа на мнозина им послужи за утврдување во Православието, а против ереста. Во времето на Отстапник се случи друг знак. За да го понижи христијанството Јулијан ги наговори Евреите да го обноват Соломоновиот храм. Св. Кирил Му се молеше на Бога тоа да не стане. И имаше страшен земјотрес којшто урна с ? што беше обновено на храмот. Тогаш Евреите почнаа одново да градат. Но повторно фати земјотрес и го урна не само новоизграденото туку и старите камења кои уште се држеа под земјата. Така се обвистини зборот Господов: „ни камен на камен овде нема да остане“. Од многубројните списи на овој Свет отец зачувана е само неговата „Катихетика“, првокласно дело што ја потврдува верата и праксата на Православието до денешен ден. Овој светител беше необичен архипастир и голем подвижник. Се одликуваше со смирение и кротост, а сиот беше испостен и блед во ликот. После многуплодниот живот во подвиг и витештво за верата во Христа, мирно се упокои во Господ.

Тропар

О Кириле оче свети, над тебе многупати прогонството Петрово се исполни, но ти смирено твоето послушание го изврши, верата чиста ја запази, вдовици заштитуваше, сираци вдомуваше, народ поучуваше, и кон Спасителот нивните души ги приведуваше. Моли се за нас, учителу свет, кој првите чекори на секој христијанин со елеј ги зали.

Свети Анин Чудотворец

Родум од Халкидон. Според растот малечок како Закхеј, но со духот и во верата голем. Во петнаесеттата година се одрече од светот и се насели во една визба во близина на реката Еуфрат и таму принесуваше покајание и молитви најпрво при својот учител Мајум, а по неговата смрт сам. Со силата на својата молитва еден сув бунар го наполни со вода и исцелуваше болни од разни болести и маки и ги скротуваше ѕверовите. Еден скротен лав постојано живееше кај него во послушание. Имаше дар на проѕорливост на далечина. Кога еден столпник кој живееше недалеку од него го нападнаа разбојници и толку го изнатепаа што овој намисли да слезе од столбот и да оди да ги обвини кај судиите, Свети Анин проѕре во неговата душа и ја виде намерата, па по својот лав му испрати писмо во кое го молеше да ја остави, да им прости на напаѓачите и да си го продолжи подвигот. Беше неискажливо милосрден. Епископот Неокесариски му подари едно магаре за да му го олесни носењето вода од реката, но тој му го подари магарето на еден сиромав којшто му се пожали на својата сиромаштија. Епископот му даде друго магаре, но тој и тоа го подари. Тогаш епископот му даде трето магаре но само на заем, како водоносец, со тоа што би морал да го чува и да му го врати. Пред својата смрт овој светител виде како му доаѓаат Мојсеј, Арон и Ор, кои го повикаа: „Анине, Господ те вика, стани и појди со нас!“ Им го откри ова на учениците и Му го предаде својот дух на Бога. Се упокои на возраст од 110 години.

Тропар

Подвигот твој, свети Анине, не остана нем сведок за твојата љубов кон Бога, туку Вистинскиот, благодатен извор на исцеленија те направи, лекувајќи ги сите од мноштво тегоби, и бесловесните кон тебе итаа, привлечени од силата Господова кој во тебе дишеше. За нас моли се, старче свети преподобен, да се напоиме од водата жива небесна, која катадневно Спасителот на тебе ја лееше.

Која е врската помеѓу витаминот Д и опаѓањето на косата?

Во нова студија објавена во списанието Journal of Cosmetic Dermatology, двајца дерматолози од Индија напишаа: „Витаминот Д е комплексно вклучен во различни сигнални патишта за раст и диференцијација на фоликулите на косата“.

Признавајќи дека витаминот Д има ефект врз растот на косата, тие заклучиле дека витаминот Д има потенцијален терапевтски ефект врз губењето на косата.

Витамин Д и алопеција

Иако во оваа анализа нема докази за силна поврзаност помеѓу недостатокот на витамин Д и ќелавоста, научниците се повикуваат на една претходна студија која покажа поврзаност помеѓу ниското ниво на витамин Д и алопецијата - тип на ќелавост што влијае на 3 проценти од мажите и жените. Алопеција се јавува кога фоликулите на косата се трајно оштетени и заменети со развој на ткиво со лузни.

Витамин Д и здравје на кожата

Можно објаснување за улогата на витаминот Д во спречување на опаѓањето на косата е дека витаминот Д исто така игра улога во подмладување на кожата.

Витаминот Д помага да се создадат повеќе фоликули на косата

Експертите за убавина и велнес се обидоа да ја објаснат улогата на витаминот Д во обновувањето на косата.

Д-р Ракел Кохран Гатерс вели дека витаминот Д е еден од витамините растворливи во масти потребни за одржување и создавање функционални фоликули на влакното.

Студија: Намирниците кои го чуваат здравјето – можат да го продолжат животниот век благодарение на својот состав

Одредена храна е исклучително добра за човековото здравје, советуваат докторите, а тоа го знаат и луѓето.

Одредени антиоксиданти имаат способност да активираат единствени гени кои се поврзани со подолг животен век, а меѓу нив е и кверцетинот.

Кверцетин е флавоноид од растително потекло којшто се наоѓа во овошјето, зеленчукот и чаевите, особено во јаболкото, цитрусите, кромидот, магдоносот и жалфијата.

Маслиновото масло, грозјето, црешите, боровинките и аронијата исто така се богати со кверцетин и други флавоноиди.

Познато е дека кверцетинот поседува повеќекратни биоактивни својства кои делуваат како актиоксиданси и антифламаторно.

Авторите на студијата објавена во магазинот „Molecules“ навеле дека антиоксидативната активност на ова соединение се покажала корисна во лекувањето на различни здравствени проблеми.

За истражувањето бил користен дериват кверцетин за проучување на срцева дисфункција, отстранување на слободните радикали и намалената оксидација на липидите.

Освен што може да го продолжи животниот век, ова може на кверцетинот да му даде улога во намалување на коагулацијата, хипергликемијата, воспаление и хипертензија.

Растителните лекови како што се кантарион, брусница исто така содржат кверцетин.

Освен низ исхраната, кверцетинот може да се внесува по пат на суплементи. Оралната дневна доза на кверцетинот во форма на капсула во бројни клинички студии се движи од 200 милиграми до 1500 милиграми, два пати дневно, во зависност од состојбите за кои се користи.

Популарно