Виц на денот

Жени

Пробајте да ги разберете жените:

Една плаче за маж.

Друга плаче од маж,

трета плаче по туѓ маж.

Папучар

Малиот Трпе го прашува татко му:

– Тато, знаеш што е папучар?

– Не!

– Па, изгаси ја правосмукалката да ти кажам!

Извор: http://www.vicoteka.mk#ixzz64dO1jUho

Ау сине па ти се бо*еш

Вистинска бура од реакции на граѓаните кои се изреволтирани од новиот “проект” на Петре Шилегов, додека луѓето во услови на светска пандемија и економска криза одвај преживуваат ден за ден, градоначалникот на град Скопје отпатува назад во времето на диносаурусите и ги донесе во скопската зоолошка.

Дел од граѓаните му порачуваат да престане или барем да намали со конзумацијата на ракија, додека други велат дека ова е совршен симбол за неговото владеење, диво, примитивно, агресивно и неупотребливо.

Во коментарите на неговиот фејсбук пост може да се прочитаат секојдневни проблеми на скопјани, коишто во последната година од неговиот мандат Шилегов сеуште ги нема решено.

Во прилог погледнете дел од коментарите:

Изградбата на дино-паркот почна лани во октомври, а сега се гледа дека фигурите на диносаурусите се подготвени да пристигнат во Зоолошката во Скопје.

Како што најавија од Градот тогаш дино паркот ќе се простира на површина од околу 2.000 квадратни метри, а во него ќе се постават 41 фигура од различните видови праисториски животни кои ќе бидат во природна големина и со синхронизирани движења, проследени со звуци.

За изградбата на паркот се предвидени околу 20 милиони денари распоредени во две буџетски години , а отворањето е планирано за следната година.

Миа Калифа ПРОДАВА ПРЕДМЕТИ ОД ФИЛМОВИТЕ

 Миа Калифа позната како поранешната ѕвезда во филмови за возрасни неодамна донираше 100.000 американски долари на Либанскиот Црвен крст, а сега ги стави на аукција своите очила што ги носеше во филмовите, пишуваат странските медиуми.

-Ќе ги потпишам, ако сакате, пред да ги испратам кај новиот сопственик. Ќе направам нешто за мојата земја - напиша Калифа на социјалните мрежи

Таа сака да собере пари за да им помогне на жртвите од експлозијата што се случи во Бејрут пред нешто повеќе од седум дена.

Таа ги продава очилата по цена од 99.600 долари, а посочи дека ќе ги продаде и нејзините други предмети, како што се користен брич и сунѓер за бања. Сите собрани суми ќе бидат донирани на либанскиот Црвен крст.

Северина е позитивна !

Пејачката Северина Којиќ е позитивна на коронавирусот, ова таа го обајави на својот профил на Инстаграм

Иако немам симптоми, денес добив потврда дека сум позитивна на ковид-19, додека тестот на мојот син е негативен“, истакна пејачката, и додаде: „Веднаш по контактот со епидемиологот, ги презедов сите мерки, потоа го известив таткото на детето и во договор со него му го предадов два дена пред одредениот термин, за да ја помине самоизолацијата со него, без разлика што тестот му е негативен.“

Згодната пејачка истакна дека нема симптоми…

За да ја заштитиме заедно приватноста и да избегнеме стигматизација на детето, го замолив таткото на детето за дискреција. Меѓутоа, 20 минути откако го презеде детето, во српските медиуми се поајви веста дека сум заразена ‘лумпувајќи низ Далмација со детето’“, вели Северина, и додава:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Premda nemam nikakve simptome, danas sam dobila potvrdu da sam pozitivna na COVID 19, dok je test moga sina negativan. Odmah jutros, nakon kontakta s epidemiologom, poduzela sam sve mjere, promptno izvijestila oca djeteta te u dogovoru s ocem predala ga dva dana prije određenog termina, da samoizolaciju provede s njim, bez obzira na negativan test. Kako bismo zajednički zaštitili privatnost i izbjegli stigmatizaciju djeteta, ujedno sam zamolila oca za diskreciju. Međutim, 20 minuta nakon što je otac preuzeo dijete, u srbijanskim se medijima pojavila vijest da sam zaražena 'partijajući po Dalmaciji s djetetom'. Dakle, da, imam pozitivan test, nemam simptome, zarazila sam se od bliske osobe, vjerojatno po povratku u Zagreb, a ne tijekom ljetovanja u Dalmaciji. Budući je ta osoba jučer dobila pozitivan test, odmah smo sin i ja išli na ponovno testiranje, jer je naš prvi nalaz bio za oboje negativan. Apeliram na medije, posebno u Srbiji, da se suzdrže od objava neistinitih, neprovjerenih, odnosno izmišljenih informacija.

A post shared by Severina (@severina) on

Значи, јас имам позитивен тест, немам симптоми, се заразив од блиска личност, веројатно по враќањето во Загреб, а не за време на летувањето во Далмација. Земајќи предвид дека тоа лице вчера доби позитивен тест, син ми и јас веднаш отидовме да се тестираме повторно бидејќи првиот тест излезе негативен“, раскажува Северина на Инстаграм.

Популарно