СТРАШНО: Висока концентрација ПМ 10 честички утринава во Гази Баба

Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички утрово во Гази Баба изнесуваше смртоносно високи 998 микрограми, сепак од Министерството за животна средина велат дека се работи за грешка.

Податоците од мониторинг станицата за квалитет на амбиенталниот воздух во Гази Баба во текот на изминатите пет часа се невалидни поради замена на потрошен дел, информираат од Министерството за животна средина и просторно планирање.

-Министерството за животна средина и просторно планирање ја информира јавноста дека поради технички зафат врз инструментот за мерење на суспендирани честички со големина до 10 микрометри од Автоматската мониторинг станица за квалитет на амбиентен воздух во Гази Баба, односно замена на потрошен материјал (филтер во облик на лента) преку која се врши отчитување на мерените концентрации, податоците од 06:00 до 11:00 часот на 09.11.2019 година се невалидни, наведуваат во соопштението.

Оттаму додаваат дека тие не се одраз на извршени мерења, туку на соодветен код од инструментот кога истиот има недостаток. Појаснуваат дека е извршена замена на потрошниот материјал и грешката во инструментот е отстранета.

Инструментот е пуштен во работен режим, додека податоците од наредните извршени мерења на концентрацијата на ПМ 10 ќе бидат достапни од 13:00 часот.

Геровски до Заев: Јебала вас правна држава

Ауууууу… Зоки друже, шо бидé ваа рабóта, бе?!

Сакаш веруј сакаш не, од ратракон мој сум рипнал кога ми јавија. Трас-трас и готово, сибав мајката, нозете ќе ги скршев за малку…

Антонио му рокнал бомба на другарчето твое, ми вели еден шпијун. Заев рекол, бомбите паѓаат на Врховен суд. А со Јово Вангеловски бил шајка! И рекол – без Заев не може!

Што не може? Шокур знам што му значи тоа, вели шпијунот, ваљда без Заев ништо не може. А и ти шо викаш…

Ма јели то могуче?! Ајт таму, гаси ратракот! Трас-трас. Готово. Треба да се рабóте…

Ја преслушувам снимката едно тричетрнаесет пати. Ја сечел и ја лепел Антонио, мамката мрсна! Ама јеби га, ти си друже Зоки. Малкичко заебáно е. Ама сè што кажуваш, такá си е!

Ова на с’ј! Не сум ни ироничен ни злобен. Само суетен.

Абе две години, да простиш, паштети јадам за оваа иста работа – дека законот не дозволува нелегално прибавените докази да се употребуваат во судските постапки и дека ако се суди според законот, пресудите за предметите на СЈО ќе паднат.

Ме прогласија за „адвокат на мафијата“. А види шо си лафел ти, друже Зоки, па и ти си бил „адвокат на мафијата“. И Јово Вангеловски, џанам.

Елај си при нас, друже Зоки…

Хахаха!

А со Јово ти шајка, а? Затоа го смени? И со мене беше шајка, друже. Ти изгледа сите со кои си шајка, после ги мењаш…

Хехехе!

Али види, ова шо ломотиш на снимкава што ни ја пропшти Антонио, тоа милијарда и два кома три посто си во право! Дозволи да те цитирам:

„Што се случува во правото? Кога има материјални докази коишто се обезбедени на основа на неовластени и недозволиви снимки, снимките се веќе недозволиви и обезбедените материјални докази паѓаат, таму кај што паѓаат се затвора предметот, тоа е како донесена пресуда, не се отвораат.“

Која ерудиција, која елоквенција, која убедливост… Да се кандидираше за Оскар наместо за Нобелова награда, ќе добиеше гарант. Оскар за медена уста од медена земја!

Ај уште еден цитат, цар си друже:

„Ова е политичка битка помеѓу ВМРО и СДСМ и тука треба да застане, заради тоа се разговорите, они поминаа границите. Знаејќи го Катица целото тоа што се случува, она и така се однесува, знае дека ќе паднат предметите. Знае, дека и да не сака, она помага, значи готово, нема, влезена е во тој процес сега. Со Јово и сум бранел во јавност и сум јадел …. Цела јавност знаеше дека власта стои зад Врховен суд. Врховен суд тоа сам не може да брка.“

И сеа… Викаш, ти као ова му го објаснуеш на некој од оние побегуљите од ВМРО-ДПМНЕ, за да сфати кутриот дека нема да наебе и своеволно и одговорно да си гласа за Законот за Јавното обвинителство. Ако добро те сфатив. Малку ме буни и ова со спомнувањето на Катица. Како од друго време да е. А и Јово Шајка нешто друго вели.

Ма не е ни битно. Ме боли таквоото кога и со кого си зборувал и со каква цел! Важно е кажаното. Тавата стоо!

Човече божји, па ти си ја кажал целата вистина! Во три реченици. Ти си Хајди. Да де, Хајдегер. Денеска ти (додуша, малку задоцнето и не по своја волја) ја обзнани целата бесмисла на формирањето на СЈО, целата голема театарска претстава со работен наслов „Курац правда, курац мир“, целата манипулација со јавноста и со медиумите, причината за агресијата насочена кон една единствена цел – елиминација на политичкиот противник и на јавната критика на твоето владеење.

„И Катица знае“, велиш во бомбата. Катица со просек шест и нешто и со неплатен тросед знаела. Боже мили! И Зоки, нормално, знае. Не може без Зоки… И Геро знае, ама он е безобразен и не е од наша. Ај Геро ќе биде крив.

Но еве, овој твој исказ целосно ме рехабилитира. Ме враќа на ратракот уште утре рано сабајле.

Фала ти, друже Зоки!

Фалимендерит шум! Мултиетнички и коалициски ова…

Ефхаристополи! Ова во чест на Преспанскиот договор.

Мерси! Ова како знак на внимание кон моите и твоите братја Блгари. И за Антонио, естетствено…

А бе две години сум мислел како да излезам на крај со твоите пропагандни песои, со оној Гомнович со хумусот, со онаа Кучката 2.0 и со целата таа булумента… Цитирам закони (еднаш во сон сум свикал „член 12 став 2 од ЗКП“), цитирам експертски мислења, аргументирам… Џабе!

И ти бе Зоки, улетуеш ко ѓуле со онаа твоја златна реченица – како само убаво кажано, онака со свои зборови, алал да ти е – и спасуеш утакмица у девееста минута!

Шилото врти, тоа е. И немој некој веќе да ми те оговарал, те Зоки подлажуел, те договор со него не може да се направи, те ова, те она… Има со мене да си има работа. Трас-трас и готово, мамичето нивно недоверчиво!

Јас, друже Зоки, дури дишам, дури не ми е скината жицава македонска (добро, извини, северномакедонска), дури важи Уставов, неизмерно ќе ти бидам благодарен за оваа сатисфакција што ми ја пружи. Не ме гледаш сеа дур пишувам (ваљда), ама кога го велам ова, веруј ми – еве, рука на срце ставам!

Значи, без Заев стварно не може! Ништо бе не може, а на правна држава…

Јебала вас правна држава! За да имаш правна држава, прво треба да имаш држава. А ова држава ли е? Не е! А зошто не е? Не може држава без Заев премиер! Што е тука нејасно?

И Катица знае. Можда и Боки знае. Одозгора на тога.

Обаче, Антонио, ќе има ли нови бомби во б’дештето?

Извор - vecer.mk

Корона вирусот се поблиску до Македонија

Ковид 19 тропа на вратите на Македонија. Опасниот вирус се шири на европскиот континент а најдраматично е во Италија каде веќе има двајца починати и стотина заразени. Италијанската влада од вчера стави во карантин 10 места во северниот дел на земјата каде има околу 50 000 жители. Презедоа драстични мерки со затворање на училиштата, продавниците и јавните објекти во регионите Ломбардија и Венето. Улиците во овие општини се празни а надлежните во Венеција го одложија и познатиот Венецијански карневал. Корона вирусот удри и врз фудбалот и веќе се откажани неколку натпревари на италијансите прволигаши. Премиерот Џузепе Конте најави ангажирање и на војската доколку се зголеми бројот на заразени.

Целта е да се заштити здравјето на италијанскиот народ. Полицијата ќе ја надгледува ситуацијата и полицајците ќе ги спречуваат луѓето да влегуваат и излегуваат од градовите кои се под изолација. Ако биде потребно, ќе реагира и италијанската војска, изјави Џузепе Конте, премиер на Италија.

Во северна Италија работат и живеат илјадници македонски граѓани, но засега од МНР немаат податоци дали амбасадата во Рим контактирала со некој од нив. Поради алармантната ситуација со ширењето на вирусот во Европа, речиси сите земји од регионот преземаат дополнителни мерки за заштита. Црногорците веќе нашле објект кој ќе биде карантин доколку имаат поголем број на заразени. Ситуацијата будно ја следат и Хрватите каде во моментот двајца пациенти сомнителни на корона вирусот се хоспитализирани во болница во Риека.

Во Македонија кинеските инженери кои се вратија во земјата се под здравствен надзор а надлежните очекуваат информации од Јапонија кога ќе се вратат македонските државјани кои се дел од екипажот на крузерот Дајмонд Принцес каде бројката на заразени надмина 600тини. Јапонскиот министер за здравство призна и се извини за пропустот што од бродот пуштиле 23ца патници без да им направат тестирање.

Состојбата е алармантна и во Иран каде расте бројот на починати од корона вирус. Како превентивна мерка кувајтските власти забранија впловување на ирански бродови.

И додека ковид 19 сее страв во целиот свет, кинеските научници најавија вакцина против вирусот кон крајот на април.

ЌЕ СЕ ВОВЕДЕ ЛИ РЕД: Од викендов нема веќе продавање во градски парк на кој му текне

Овој викенд во градскиот парк нема да може да биде продавач секој кој ќе посака.

Од градот планираат да воспостават ред со тоа што преку јавен повик беа избрани мобилни продавачи кои може да аплицираат за поставување урбана опрема на 21 локација со еднаква максимална површина во двата дела во Градскиот парк.

Тие ќе добијат дозвола со која што ќе може да постават урбана опрема во паркот, а неделава треба да бидат избрани.

Секој мобилен продавач ќе добие довозла со која ќе користи обележана локација од следниот месец при што секој ќе биде задолжен сам да се грижи за хигиената на добиената локација.

Исто така, продавачите ќе немаат право отпадот да го фрлаат во корпите во паркот, туку нивна обврска ќе биде да го фрлаат во посебни корпи за отпад, а ќе немаат право ниту да користат озвучување и слични системи за пуштање музика.

фото: Град Скопје

Популарно