ТАЖНА ВЕСТ: Почина српскиот актер Бранислав Петрушевиќ

Актерот Бранислав Петрушевиќ почина вчера ( 09.11. 2019) на 65 години, а веста за неговата смрт ја потврди неговиот син Марко Петрушевиќ.

„Вчера беше на слава, па чувствуваше мака. Мислевме дека е од храна, па испи сода бикарбона за да го исчисти желудникот. Меѓутоа, не се чувствуваше подобро. Почина денес“ изјави неговиот син Марко. Неговата сопруга била последните минути со актерот.

„Беше на слава и ми рече дека ќе намине во обложувалница. Рече дека изел повеќе и дека не му е нешто најдобро. Во обложувалницата му се слошило и викнале брза помош.Таму констатирале дека притисокот му е нормален и си заминале – вели Нада и раскажува што се случило дома:

„Тој се врати и рече дека желудникот не може да му ја свари храната. Му дадов сода бикарбона и кога утредента се разбуди беше се во ред. Но, кога стана рече дека му се врти и ме замоли да му го масирам вратот бидејќи го болел. Потоа се смеевме, па земав да му читам една книга. Но, наеднаш почна тешко да диши, но ја мислев дека се шегува како што знаеше претходно така да направи. По неколку секунди престана да диши,  почнав да му правам реанимација, но набргу пожолте. Кога дојде Брзата помош го реанимираше 20 минути, но не успееја да го вратат во живот. За десет секунди го загубив сопругот, не можам да верувам – објасни сопругата на Петручи.

Полициските хеликоптери биле приземјени поради густа магла, а Брајант полетал!?

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа загина НБА легендата Коби Брајант заедно со својата 13-годишна ќерка Џиана Марија и уште седуммина во хеликоптерот кој се урна во Калифорнија, објави „ТМЗ“, порталот кој прв ја соопшти страшната вест во јавноста.

„ТМЗ“ од свои извори дознале дека полициските хеликоптери на ЛАПД биле приземјени поради лошите временски услови и густата магла, но хеликоптерот со Коби и осумте труги патници меѓу кои и пилотот сепак полетале вчера рано наутро по американско време за да стигнат во „Мамба Академијата“ на бившиот кошаркар на ЛА Лејкерс.

Според информациите, хеликоптерот првпат „заглавил“ над зоолошката градина во ЛА, кога кружел повеќе од 15-на минути и најмалку шестпати летал на ниска височина поради непрегледноста од маглата причинета и од големата влажност, а сето тоа веројатно чекајќи да се тргне маглата и да продолжат кон дестинацијата.

Околу 9.30 часот по пацифичко време, пилотот имал комуникација со аеродромот Бурбанк, кои знаеле дека 15 минути хеликоптерот со Брајант кружи во тоа подрачје, а потоа пилотот тргнал на север кога завртел кон запад и почнал да се искачува над автопатот 101 кај Вудланд Хилс.

Десетина минути пододцна, кога се соочиле со уште поголема магла, „ТМЗ“ посоува дека е направена клучната грешка на пилотот. Тој го свртел курсот кон југ, а всушност тргнал кон планинско подрачје во непрегледна средина. И одеднаш почнал да ја крева висината од 1.200 стапки на 2.000 стапки, но само пет минути подоцна веќе навлегол во планинскиот предел на висина од 1.700 стапки со брзина од 298 километри на час (161 јазли) и потоа се урнал.

ВИДЕО: Мало дете на улиците во Лос Анџелес седи со баскет во рацете и тагува по својот ИДОЛ

Светот денес тагува по иконата и легенда на спортот Коби Брајант. Коби беше идол на многу генерации, а што тој значеше за фановите можеби најдобро покажува ова видео на дете од Лос Анџелес.

На социјалните мрежи се појави видео од дете во Лос Анџелес кое седи на улицата со баскет тагувајќи по својот идол.

ВИДЕО: „Скршени сме во куќата која тој ја изгради“

Реноминираните музички награди „Греми“ поминаа во чест на Коби Брајант, кој вчера трагично го загуби својот живот во хеликоптерска несреќа. 64. издание на престижните музички награди се одржа токму во домот на ЛА Лејкерс, каде целата своја кариера ја помина еден од најголемите кошаркари на сите времиња. Честа да му оддаде почит на Коби ја имаше пејачката Алиша Кис која со солзи во очите потсети на големиот ас.

„Ние сите сме собрани тука, со скршени срца во куќата која што тој ја изгради“, изјави Алиша Кис. 

Популарно