ВИДЕО: Професорка спиела со пет ученика

Мажената професорка по историја во едно од најелитните училишта во Јужноафричката Република имала сексуална афера со барем пет ученици. Професорката Фиона Виоти спиела со ученици од училиштето Бишопс Дајосесан Колеџ во Кејптаун помеѓу 2013 и 2019 година, потврдила истрагата. 

Секс скандалот го обелоденил еден 18 годишен ученик, со тврдења дека бил во интензивна врска со неа и дека почнала да врши притисок кога тој сакал да раскинат.

-На почетокот се согласуваше на се, но стана жртва кога не можеше да раскине. Професорката на почетокот му праќаше пораки да се најдат кај нејзе дома, но достигна ниво кога од се му беше доста, вели родителот на ученикот и додава дека професорката не сакала да го остави на мира па на крајот отишле кај директорот.

Фиона ја користела шансата да заведува тинејџери и како тренер на ватерполо тимот, а ненадејно во октомври си дала отказ, неколку дена пред обвинувањата да се појават во јавност.

Приватните истражувачи кои ги ангажирало училиштето откриле дека таа целела кон полнолетни ученици барем шест години пред и после мажењето за инвеститорот Пав Виоти. Пронашле и нејзини експлицитни снимки кои кружеле низ училиштето и интернетот, но не е откриено на кого му ги праќала.

Професорката претходно работела како модел и нејзини фотографии се појавувале по разни списанија.

Инаку нејзиниот дедо бил директор на училиштето во кое таа работи, додека нејзиниот татко како и таа, предавале историја.

Локалните медиуми пишуваат дека нема да биде покрената дисциплинска постапка затоа што таа веќе дала отказ, но дека е малку веројатно дека таа некогаш ќе може да предава повторно.

Адвокатот на Фиона вели дека таа оди на терапија кај психијатар а нејзиниот маж рекол дека после овој скандал тие се разведуваат.

(Фото) Владимир Путин: Ја направивме првата вакцина против вирусот! И ќерка ми ја тестираше!

Претседателот на Русија, Владимир Путин објави дека во Русија е направена првата вакцина против опасниот вирус.

„Колку што знам, утринава, првпат во светот, е регистрирана вакцина против вирусот“, кажа Путин на состанокот со членовите на Владата.

Путин кажа дека знае за вакцината која е ефикасна, па формира стабилен имунитет и ги минала сите неопходни проверки.

„Се надевам дека во најскоро време ќе може да почнеме масовно производство и тоа е најважно. Масовно производство на овој лек. Така сите кои го сакаат тоа, треба да го направат доброволно, за што зборував повеќе пати, сите може да го искористат развојот и достигнувањата на нашите експерти“, кажа Путин.

Путин рече дека првата вакцина во Русија е одобрена, ќерка му веќе се вакцинирала

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека Министерството за здравство на неговата земја ја одобрило првата вакцина против новиот коронавирус во светот, додавајќи дека неговата ќерка веќе ја примила инјекцијата.

Вакцината, изработена од московскиот институт Гамалеја, денеска доби зелено светло од руското Министерство за здравство, откри Путин. Тој рече дека се надева оти Русија наскоро ќе почне со масовно производство на вакцината против ковид-19.

Тој откри дека неговата сопствена ќерка веќе е вакцинирана против вирусот. Рускиот претседател рече дека неговата ќерка имала мала температура откако ја примила вакцината, но дека тоа брзо поминало.

„Една од моите ќерки ја прими вакцината. Во оваа смисла, таа учествуваше во експериментот. По првото вакцинирање, таа имаше температура од 38, следниот ден - 37 и тоа беше сè.“

Заменик-премиерката на Русија Татјана Голикова рече дека вакцината ќе им биде давана на здравствените работници од почетокот на септември. За пошироката јавност ќе биде достапна почнувајќи од јануари.

Вишиот министер Михаил Мурашко минатата недела објави дека се планира во октомври да почне национална програма за масовна вакцинација. Мурашко додаде дека сите трошоци ќе бидат покриени од владата.

Брзината со која Русија ги врши истражувањата и одобрувањето на формулата предизвика скепса кај Западот, а СЗО дури повика и на претпазливост кон руската вакцина, но Вадим Тарасов, врвен научник на Сеченов, вели дека земјата била во предност бидејќи последните 20 години ги поминала во развивање на вештините на ова поле и во обиди да открие како се пренесуваат вирусите.

Бил Гејтс смета дека пандемијата ќе трае до крајот на 2022

Никој од надлежните институции и организации во моментов не осмелува да каже точно кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот, иако во моментов тоа е една од најбараните информации во светот.

Сепак, Бил Гејтс, основач на „Мајкрософт“ и технолошки могул, има свое предвидување. Тој смета дека луѓето низ светот ќе го дочекаат крајот на пандемијата во различни периоди, во зависност од тоа дали живеат во земји во развој или побогати земји како САД.

„Иновациите за подобрување на дијагностиката, новите терапии и вакцините се навистина импресивни“, рече Гејтс за списанието „Вајрд“ во интервју објавено во петокот.

„Поради тоа, мислам дека пандемијата во голема мерка, особено кај богатите земји, би можела да заврши уште кон крајот на 2021 година. Во светот во целина, тој рок би бил продолжен до крајот на 2022 година“, рече Гејтс.

Основачот на „Мајкорсофт“, кој финансира медицински истражувања и активности за пронаоѓање на вакцина против вирусот, не е претеран оптимист во однос на неговото искоренување. Тој е свесен дека, дури и ако се оствари неговото предвидување, пандемијата ќе уназади многу земји во светот, економски и инфраструктурно.

Во своето интервју, Гејтс остро го критикуваше и американскиот систем за тестирање за коронавирус и изрази фрустрација за тоа како претседателот Доналд Трамп и неговата администрација постапуваат по однос на пандемијата.

Технолошкиот могул верува во пронаоѓањето на вакцина против Ковид-19, но посочува дека некои вакцини ќе им помогнат само на богатите и развиените земји, кои ќе можат да дојдат до големи количини од истата.

„Оваа болест, според првичните податоци од тестирањата на вакцини врз животни и податоците од тестирањата во прва фаза, се чини дека е многу излечива по пат на вакцинација“, истакнува Гејтс.

Популарно